Ղարաբաղյան հարցում աջակցություն ստանալու համար Ադրբեջանը լավագույնս օգտագործում է իսլամական համերաշխության գաղափարը: PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում այս հարցին է անդրադարձել արևելագետ, պատմական գիտությունների թեկնածու Արաքս Փաշայանը`մեկնաբանելով ԻԿԿ կոնֆերանսումհերթական հակահայկական բանաձևի ընդունումը: Ըստ փորձագետի, Իսլամականկոնֆերանսկազմակերպությունն (ԻԿԿ) այն ակումբն է, որտեղ անգամ Հայաստանի հետ բարեկամական հարաբերություններ ունեցող իսլամական պետությունները քվեարկում են Հայաստանի դեմ: «Խնդիրն այն է, որ բանաձևերն Իսլամական կոնֆերանսում ընդունվում են կոնսենսուսով, և որևէ անդամ իսլամական պետություն, գոնե այս կազմակերպության շրջանակներում (որին անդամակցում են աշխարհի բոլոր իսլամադավան պետությունները, թվով` 57), չի ցանկանա խախտել իսլամական միասնության գաղափարը»,-ասել է նա:
«Կարելի էասել, որիսլամականաշխարհի բարձրագույնքաղաքականմարմինը Հայաստանիդեմբավականկոշտ դիրքորոշումունի: Շատ դեպքերում Հայաստանի վերաբերյալ շեշտադրումներն ավելի կոշտ են, քան նույն Իսրայելի: Այս տարվա փետրվարին, օրինակ, Ուգանդայում ԻԿԿ խորհրդարանական վերահաժողովը ընդունել էր Խոջալուի "ցեղասպանաթյունը" ճանաչող բանաձև»,-նշել է փորձագետը:
Արաքս Փաշայանի խոսքերով, ԻԿԿ բանաձևերն ավելի շատ քարոզչական նշանակություն ունեն, սակայն դրանք այևս մտահոգիչ են, եթե հաշվի առնենք նաև այն փաստը, որ Ադրբեջանը վերջին շրջանում զգալիորեն ընդլայնել է հարաբերությունները արաբական, իսլամական երկրների հետ: «Մտահոգիչ է ՄԱԿ-ում ԻԿԿ անդամ պետությունների քվեարկությունը Հայաստանի դեմ բանաձևերին, ինչի ականատեսը եղանք 2008-ին: Բացի այդ, Ադրբեջանը բավական սերտորեն համագործակցում է Իսլամական կոնֆերանսի հետ, իսկ այդ հարցում նրան էականորեն աջակցում է Թուրքիան, ով վերջին շրջանում աննախադեպ ընդլայնել է իր միջինարևելյան քաղաքականությունը»,-ասել է արևելագետը PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին:
Փաշայանը գտնում է, որ Հայաստանիդիվանագիտության ջանքերը պետք է ուղղված լինեն իսլամական աշխարհում Հայաստանի համար ոչ նպաստավոր իրողությունների չեզոքացմանը: Ըստ նրա, իսլամական աշխարհում Հայաստանը պետք է ակտիվ քարոզչություն ծավալի` ապացուցելու համար, որ շատ մեղադրանքներ, որոնք հնչեցվում են նաև իսլամական այս ֆորումի շրջանակներում, մտացածին են: «Հայաստանը կարող է բազմաթիվ փաստերով ապացուցել, որ Լեռնային Ղարաբաղում և դրան հարող տարածքներում չի ոչնչացրել իսլամական պատմամշակութային արժեքները, այլ, դեռ ավելին, քայլեր է ձեռնարկում դրանք նորոգելու և պահպանելու ուղղությամբ»,-ասել է արևելագետը:
Դուշանբեումկայացած Իսլամականկոնֆերանսկազմակերպության արտաքինգործերինախարարների 37-րդկոնֆերանսումհերթական անգամ ընդունվեց հակահայկական բանաձև: ԻԿԿ-ում (գագաթաժողովներում, արտաքին գործերի նախարարաների կոնֆերանսներում և այլ ձևաչափի հանդիպումներում) հայ-ադրբեջանական հակամարտության վերաբերյալ բանաձևեր սկսել են ընդունվել 1992-ից ի վեր:

20 Май 2010 - 14:35 AMT
Организация Исламской конференции (ОИК) – клуб, где Азербайджан наилучшим образом использует идеологию исламской солидарности, чтобы заполучить поддержку по вопросу карабахского урегулирования. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net заявила эксперт, востоковед Аракс Пашаян, комментируя принятие резолюций о нагорно-карабахском конфликте в рамках 37 заседания ОИК в Душанбе.
“Арабские страны, которые поддерживают с Арменией дружественные отношения, в рамках заседаний ОИК голосуют против нашей страны. Вся проблема заключается в том, что в этой организации резолюции принимаются на основе консенсуса, и ни одно исламское государство не пожелает нарушить исламскую солидарность”,- отметила эксперт. По ее словам, резолюции ОИК имеют, скорее всего, пропагандистское значение, но они уже дают повод для обеспокоенности, особенно учитывая тот факт, что Азербайджан в последнее время развивает отношения с арабским миром. “Вызывает обеспокоенность также то, что страны-члены ОИК во время голосования в ООН также голосуют против Армении, свидетелем чего мы стали в 2008 году. Кроме того, Азербайджан тесно сотрудничает с Организацией, а в этом вопросе ему содействует Турция, которая в последнее время расширила политику на Востоке»,- сказала Аракс Пашaян.
Исходя из этого, эксперт подчеркивает, что Армения должна попытаться нейтрализовать неблагоприятные для Армении реалии в странах исламского мира. В частности, Армения должна развернуть активную пропаганду в исламском мире, чтобы доказать, что обвинения, которые звучат в рамках ОИК в ее адрес, выдуманы. «С помощью многочисленных фактов Армения может доказать, что она в Нагорном Карабахе и на его территориях не уничтожала культурно-исторические памятники, а наоборот, предпринимает меры для их восстановления и сохранения»,- заявила Аракс Пашаян.