21 Մայիս 2010 - 06:53 AMT
«Տեղեկատվությունն այն մասին, որ հայ-թուրքական գործընթացի կարգավորման նոր փաստաթուղթ կարող է հայտնվել, ամբողջությամբ սուտ է, որը նույնիսկ հարկ չկա մեկնաբանել»,-հայտարարել է ՀՀ ԱԳՆ ղեկավար Էդվարդ Նալբանդյանը Երևանում իր արգենտինացի պաշտոնակից Խորխե Տայանայի հետ համատեղ մամլո ասուլիսում:
Նա հերքել է նաև թուրքական և ադրբեջանական ԶԼՄ-ների տարածած տեղեկատվությունն այն մասին, թե իբր Թուրքիայի մասնակցությամբ բանակցություններ են ընթանում ԼՂՀ Պաշտպանության բանակի ստորաբաժանումներն երկու ազատագրված շրջաններից (Քելբաջարից ու Ֆիզուլիից) դուրս բերելու մասին:
Հայաստանն ու Թուրքիան պայմանավորվել են դադար առնել և նոր «փայլուն» մի գաղափար ընդունել բանակցությունները շարունակելու համար: Այդ մասին Վաշինգտոնում կայացած կլոր սեղանի ժամանակ հայտարարել է Թուրքիայի Մեծ ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի ղեկավար, իշխող Արդարության և զարգացման կուսակցության փոխնախագահ Սուաթ Կինիկլիօղլուն: «Ես դեռևս ոչինչ չեմ կարող ասել այդ նոր փաստաթղթի մասին, սակայն դա իրոք «փայլուն» առաջարկ է»,-ասել է նա:
Թուրքիայի վարչապետը Բաքու կատարած այցի ընթացքում հայտարարել է, որ Ադրբեջանը պետք է համաձայնվի երկու շրջանների` Քելբաջարի ու Ֆիզուլիի վերադարձին:

21 Май 2010 - 06:53 AMT
«Информация о том, что на переговорном столе по нормализации армяно-турецких отношений появился новый документ, является полной ложью и не стоит комментариев», – заявил на совместной пресс-конференции со своим коллегой МИД Аргентины Хорхе Таяна в Ереване глава МИД РА Эдвард Налбандян.
Он также опроверг информацию, распространенную турецкими и азербайджанскими СМИ о том, что обсуждается вопрос вывода подразделений Армии обороны НКР из двух освобожденных районов (Кельбаджар и Физули) с вовлеченностью Турции.
Армения и Турция договорились взять паузу и принять новую «блестящую» идею для продолжения переговоров. Об этом в ходе круглого стола в Вашингтоне, организованного Турецко-американской парламентской группой дружбы глава комиссии по внешним связям Великого Национального Собрания Турции (TBMM), зампредседателя правящей партии Справедливости и развития (АКР) Суат Киниклиоглу. «Я пока ничего не могу сказать об этом новом документе, но это действительно «блестящее» предложение», – сказал он.
В ходе визита премьер-министра Турции в Баку последний заявил, что Азербайджан должен согласиться на возвращение двух районов (Кельбаджар, Физули).