Եվրախորհրդարանի կողմից մայիսի 20-ին ընդունած դրույթները, որոնք վերաբերվում են ղարաբաղյան հակամարտությանը, չեն համապատասխանում ոչ Մադրիդյան սկզբունքներին, ոչ Ակվիլայում արված հայտարարություններին, ոչ էլ Մայնդորֆյան հռչակագրին: Այդ մասին Արգենտինայի ԱԳ նախարար Խորխե Տայանայի հետ համատեղ մամլո ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է ՀՀ ԱԳՆ ղեկավար Էդվարդ Նալբանդյանը:
Նրա խոսքերով, փաստաթղթում լիակատար խառնաշփոթ է ձևակերպումների մեջ: Միաժամանակ նա նշեց, որ դրա պատճառն այն հանգամանքն է, որ բանաձևի հեղինակը երբեք չի եղել Ղարաբաղում և չի խորհրդակցել ԵԱՀԿ ՄԽ ֆրանսիացի համանախագահի հետ: «Որոշ դրույթներ հակասում են նաև ԵՄ դիրքորոշմանը, որը հստակ արտահայտվել է 2009-ին Աթենքում»,- ասաց Նալբանդյանն`ավելացնելով, որ Հայաստանի դիրքորոշումը համընկնում է Աթենքում հնչած ԵՄ դիրքորոշման հետ:
Մայիսի 20-ին Եվրախորհրդարանում տեղի ունեցան բանավեճեր Հայաստանի, Վրաստանի և Ադրբեջանի հետ Եվրոպայի փոխհարաբերությունների շուրջ: Այդ թեմայով բանաձև ներկայացրեց բուլղարացի եվրապատգամավոր Սոցիալիստների և դեմոկրատների խմբին հարող Եվգենի Կիրիլովը: Փաստաթղթում անհանգստությում է արտահայտվում տարածաշրջանում ռազմական ծախսերի աճի հետ կապված և կոչ է արվում «դուրս բերել հայկական զորքերն Ադրբեջանի բռնազավթված տարածքներից»: Եվրախորհրդարանը կոչ արեց կողմերին ակտիվացնել խաղաղ բանակցությունները տարածաշրջանում կայունություն հաստատելու համար: «ԵՄ-ը վճռականապես դատապարտում է ուժի կիրառման հնարավորությունն այդ հակամարտության լուծման համար, դրա կիրառումն արդեն բացասաբար է անդրադարձել տարածաշրջանի վրա և լուրջ հետևանքներ է առաջացրել տեղի բնակչության համար,- ասվում է բանաձևում: – Երկու կողմերն էլ պետք է անպայման հավատարիմ մնան 1994-ին կնքված հրադադարի մասին համաձայնագրին»: Պատգամավորներն անհագստություն են արտահայտել այն առիթով, որ «հարյուր հազարավոր փախստականներ չեն կարողանում վերադառնալ հայրենիք, իսկ նրանց իրավունքները, ներառյալ վերադարձի, սեփականության և անձնական անվտանգության իրավունքը, ոտնահարվում են: «Մենք կոչ ենք անում հաշվի առնել տեղահանված մարդկանց շահերը միջազգային իրավունքի սկզբունքներին համապատասխան»,- ընդգծել են նրանք:

Пункты принятой 20 мая резолюции Европарламента, относящиеся к карабахскому конфликту, не соответствуют ни Мадридским принципам, ни заявлениям в Аквиле, ни Майндорфской декларации. Об этом на совместной с главой МИД Аргентины Хорхе Таяна пресс-конференции заявил министр ИД Армении Эдвард Налбандян.
По его словам, в документе полная неразбериха в формулировках. При этом он отметил, что причиной этого является то обстоятельство, что автор данной резолюции никогда не был в Карабахе и не проводил консультаций с сопредседателем МГ ОБСЕ от Франции. “Некоторые пункты также противоречат позиции ЕС, которая была четко высказана в декабре 2009 года в Афинах”, – сказал Налбандян, добавив, что позиция Армении совпадает с озвученной в Афинах позицией ЕС.
20-го мая в Европарламенте прошли дебаты по вопросам взаимоотношений Eвропы с Арменией, Грузией и Азербайджаном. Резолюцию на эту тему представил болгарский евро-депутат от Группы социалистов и демократов Евгений Кирилов. В документе выражается обеспокоенность ростом военных расходов в регионе и содержится призыв «вывести армянские войска с оккупированных территорий Азербайджана». Европарламент призвал стороны активизировать мирные переговоры для достижения стабильности в регионе. "ЕС решительно осуждает возможность применения силы для решения этого конфликта, ее применение уже негативно сказалось на обстановке в регионе и вызвало серьезные последствия для местного населения, – говорится в резолюции. – Обе стороны должны неукоснительно придерживаться соглашения о прекращении огня от 1994 года". Депутаты выразили озабоченность по поводу того, что "сотни тысяч беженцев не могут вернуться на родину, а их права, включая право на возвращение, собственность и личную безопасность ущемляются. "Мы призываем учитывать интересы перемещенных лиц в четком соответствии с принципами международного права", – подчеркнули они.