21 Մայիս 2010 - 09:13 AMT
Չնայած աշխարհագրական հեռավորությանը, Հայաստանի ու Արգենտինայի ժողովուրդներն առանձնահատուկ ջերմությամբ եւ համակրանքով են վերաբերվում միմյանց, ինչը պարտավորեցնում է գործուն քայլեր ձեռնարկել Հայաստանի եւ Արգենտինայի հարաբերություններն էլ ավելի ամրապնդելու ու ընդլայնելու, միջազգային ասպարեզում համագործակցությունը խորացնելու համար: Այդ մասին ասել է ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն արգենտինացի իր պաշտոնակից Խորխե Տայանայի հետ համատեղ մամլո ասուլիսում: Ըստ նրա, հանդիպումը բավական արդյունավետ էր, քննարկվեցին երկկողմ օրակարգի բազմաթիվ հարցեր, նախանշեցինք նաեւ համագործակցության հետագա խորացմանն ուղղված քայլերը:
Իր հերթին Արգենտինայի արտգործնախարարն ասաց, որ կարևորում է Արգենտինայի դեսպանության բացումը Հայաստանում` ասելով, որ Բուենոս Այրեսը ցանկանում է ամրապնդել իր ներկայությունն Երևանում: Ընդ որում, նա նշել է, որ Արգենտինայում կա մեծ հայ համայնք և հայերը նշանակալի դեր ունեն երկրի զարգացման գործում:
Ադնրադառնալով ղարաբաղյան կարգավորման գործընթացին` Տայանան ասել է, որ Արգենտինան հանդես է գալիս ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման օգտին:

21 Май 2010 - 09:13 AMT
Несмотря на географическое расстояние, народы Армении и Аргентины довольно тепло относятся друг к другу, что обязывает руководство стран предпринять действенные шаги в направлении укрепления и расширения армяно-аргентинских отношений. Об этом в Ереване заявил глава МИД Армении Эдвард Налбандян на совместной со своим коллегой МИД Аргентины Хорхе Таяна пресс-конференции. По его словам, в ходе встречи стороны обсудили вопросы, связанные с дальнейшим углублением двухстороннего сотрудничества. Налбандян также заметил, что стороны отметили довольно продуктивное сотрудничество стран в международных структурах.
В свою очередь глава МИД Аргентины сказал, что придает особое значение открытию посольства Аргентины в Армении. “Буэнос-Айрес хочет укрепить свое присутствие в Ереване. В Аргентине есть большая армянская община, и армяне в Аргентине играют значительную роль в развитии страны”,- подчеркнул Хорхе Таяна.
Касаясь процесса урегулирования карабахского конфликта, Таяна сказал, что Аргентина выступает за мирное урегулирование конфликта.