Երևանում իր աշխատանքն է սկսել ամենամյա միջազգային «Կովկաս 2009» խորհրդաժողովը` կազմակերպված Կովկասի ինստիտուտի կողմից: «Այդ խորհրդաժողովն արդեն 6-րդն է, և առաջին անգամ դրան չի մասնակցում Ադրբեջանի ներկայացուցիչը»,- ասել է Կովկասի ինստիտուտի տնօրեն Ալեքսանդր Իսկանդարյանը: Նրա խոսքերով, Ադրբեջանի բացակայության պատճառը կապված է հարևան երկրի ներքաղաքական իրավիճակի հետ: «Անկասկած, իր դերը խաղացել են նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունները: 10 օր առաջ ադրբեջանցի զեկուցողը հաղորդել է, որ չի կարող մասնակցել խորհրդաժողովին իրենից անկախ պատճառներով»,- նշել է Իսկանդարյանը:
«Ինչպես անցյալ տարիներին, ադրբեջանական կողմի նախնական համաձայնությունը ստացվել էր, և մենք պետք է լսեինք զեկույց 2009-ին Ադրբեջանում տիրող իրավիճակի մասին: Սակայն նա չի ժամանել և մեր խորհրդաժողովը մնաց առանց Ադրբեջանի մասին զեկույցի»,- ասել է Ալ. Իսկանդարյանը:
Ինչպես հայտնի է դարձել PanARMENIAN.Net-ին իրազեկ աղբյուրներից, ադրբեջանցի պատվիրակին ուղղակի թույլ չեն տվել ժամանել Երևան:
Խորհրդաժողովի ժամանակ ելույթ ունեցած Հայաստանում Եվրահանձնաժողովի պատվիրակության գործերի հավատարմատար Օննո Սիմոնսը նշեց, որ Հարավային Կովկասը որակական փոփոխություններ է կրել 2008-ի օգոստոսյան պատերազմից և 2009-ի հայ-թուրքական Արձանագրությունների ստորագրումից հետո: Սակայն, նրա խոսքերով, դեռ արդի են մնում տարածաշրջանում հակամարտությունների կարգավորման հարցերը:

В Ереване начала работу ежегодная международная конференция, организованная Институтом Кавказа «Кавказ 2009». ‘’Эта конференция уже шестая по счету, и впервые в ней не участвуют представители Азербайджана», – сказал директор Института Кавказа Александр Искандарян. По его словам, причины неучастия Азербайджана на конференции в Ереване видимо связаны с внутриполитической ситуацией в соседней республике. «Ну и несомненно, свою роль сыграли отношения между Арменией и Азербайджаном. Дней десять назад азербайджанский докладчик сообщил, что не сможет принять участие в конференции по независящим от него причинам», – отметил Искандарян.
«Как и в прошлые годы, предварительное согласие азербайджанской стороны было получено и мы должны были услышать доклад о ситуации в Азербайджане в 2009 году. Одлнако он не приехал и наша конференция осталась без доклада по Азербайджану», – сказал директор Института Кавказа.
Как стало известно PanARMENIAN.Net из информированных источников, азербайджанского делегата просто не пустили в Ереван.
Выступивший на открытии конференции поверенный в делах делегации Еврокомиссии в Армении Онно Симонс отметил, что Южный Кавказ претерпел качественные изменения после августовской войны 2008 года и подписания армяно-турецких Протоколов в 2009 году. Однако, по его словам, все также остались актуальными вопросы урегулирования конфликтов в регионе.