Այս տարի թանգարանների տոնը երևանցիների և Հայաստանի բնակիչների համար մայիսի 15-ին էր` շաբաթ երեկոյան: Մշտական և ժամանակավոր ցուցադրությունները, տարբեր հեղինակների ստեղծագործությունների ընթերցումները մեկնարկեցին ժամը 18:00-ին: Հայաստանի Ազգային պատկերասրահում ցուցահանդեսներից բացի կայացան նաև ֆիլմերի ցուցադրություններ, ջազ և ռոք համերգներ, տիկնիկային ներկայացումներ: Բայց «Թանգարանների գիշերի» շրջանակներից դուրս Հայաստանի Ազգային պատկերասրահն աչքի ընկավ ոչ միայն որպես ցուցահանդեսներ անցկացնելու վայր, այլ նաև երաժշտական փառատոներ: Արդեն 6-րդ անգամ այնտեղ տեղի է ունենում «Ազգային պատկերասրահ» միջազգային երաժշտական փառատոնը: Մայիսի 11-ին ելույթ ունեցավ Հայաստանի ժողովրդական արտիստուհի, միջազգային մրցանակների դափնեկիր, դաշնակահար Սվետլանա Նավասարդյանը:
Մայիսի 12-ին Հայաստանի ազգային պատկերասրահում բացվեց Յուրի Միլոսլավսկու բնապատկեր – լուսանկարների ցուցահանդեսը: «Այս ցուցահանդեսը առանձնակի է այն բանով, որ Միլոսլավսկին մասնագիտությամբ ֆիզիկոս է: Իր աշխատանքներն անվանում է լուսանկարներ, որոնք սկզբունքորեն տարբերվում են լուսանկարներից: Նրա բնապատկերները ռուսական բնությունն են ներկայացնում, և դրանցում կարելի է տեսնել իսկական ռուսական ոգին: Նկարներում զգացվում է կյանքի փիլիսոփայությունը: 21-րդ դարում մարդուն անհրաժեշտ է բնության հետ կապը», – ընդգծեց Ազգային պատկերասրահի գիտական աշխատանքների գծով փոխտնօրեն Հասմիկ Հարությունյանը: Մայրաքաղաքի հյուրերին զարմացրեցին Բնության պետական թանգարանում, «Մայր Հայաստան» ռազմական թանգարանում, Հայաստանի Ճարտարապետության ազգային թանգարան-ինստիտուտում, որտեղ տեղի ունեցավ «Արևմտյան Հայաստան. Անի, Կարս և Արարատը հակառակ կողմից» ֆոտոցուցահանդեսը «Հայկական ժայռերի գովաբանումը» շարքից և հայ-թուրքական համատեղ «Արաքսի ափին» ֆիլմի ցուցադրությունը: Մայիսի 15-ին միջազգային «Թանգարանների գիշեր» ակցիայի շրջանակներում ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այցելեց վերջերս բացված Կալենցի թանգարան: Թանգարանի հիմնադիր, «Կալենց» մշակութային հիմնադրամի նախագահ, մեծանուն նկարիչ Հարություն Կալենցի որդի Սարո Կալենցի ուղեկցությամբ նախագահը և մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը ծանոթացան թանգարանի ցուցադրության հետ, որի մեջ մտնում են Հարություն Կալենցի և նրա կնոջ` Արմինե Կալենցի նկարները: Սակայն մշակութային ակտիվություն դրսևորեցին ոչ միայն Երևանում, այլ նաև Հայաստանի մյուս խոշոր քաղաքներում. մայիսի 5-14-ին ԵՄ պատվիրակության և ԴՎՎ Ինթերնեյշնլ հայաստանյան մասնաճյուղի նախաձեռնությամբ Վանաձորում, Գյումրիում և Երևանում կազմակերպվեց երաժշտական փառատոն թանգարաններում` նվիրված Եվրոպայի օրվան, որն ամբողջ աշխարհում նշվում է մայիսի 9-ին: Մայիսի 14-ին Երևանում տեղի ունեցավ Պատկերապատման միջազգային երկրորդ փառատոնը, որը կազմակերպվել էր Հայաստանում Պատկերապատումների զարգացման ֆրանսիական ApbdA ընկերության կողմից ՀՀ մշակույթի նախարարության հովանու ներքո: Այդ օրերին մայրաքաղաքի հյուրերն էին` Բարբարա Կանեպան (համաշխարհային պատկերապատման դեսպան), Դոմենիկ Բեղտղայը (պատկերապատող, Անգուլեմի պատկերապատման բարձրագույն դպրոցի ժյուրիի անդամ) և ուրիշներ: Պատկերապատումների ցուցահանդեսում մեծ հետաքրքրություն առաջացրեցին իտալացի նկարիչ Պաոլո Կոսիի` Հայոց ցեղասպանության թեմայով արված աշխատանքները: «Պատկերապատումները ստեղծված են բոլորի համար` երախենրի և մեծերի: Ես ընտրել եմ պատմելու հանրամատչելի մեթոդ, որպեսզի այդ սարսափելի ողբերգության մասին պատմեմ ողջ աշխարհին»,- ասել է նկարիչը: Նշենք, որ այդ աշխատանքները կարելի է գտնել նրա «Մեծ եղեռն» գրքում:
Մայիսի 5-15-ը Թեհրանում անցկացվեց գրքի միջազգային ցուցահանդես, որին մասնակցում էին ավելի քան 2000 իրանցի և շուրջ 1700 արտասահմանյան հրատարակիչներ: Այցելուների թիվն այս տարի գերազանցեց 4 միլիոնը: ԻԻՀ-ում Հայաստանի դեսպանության նախաձեռնությամբ և ՀՀ մշակույթի նախարարության աջակցությամբ կազմակերպված հայկական տաղավար այցելողների թիվը և ցուցաբերվող հետաքրքրությունն աննախադեպ մեծ է: Մեծ է հետաքրքրությունը հատկապես Հայաստանի զբոսաշրջության և բարձրագույն կրթության ոլորտների նկատմամբ: Բացի այդ այս տարի օտարազգի այցելուները հետաքրքրվում են հատկապես Հայոց ցեղասպանության թեմայով: Մայիսի 10-ին Բուլղարիայի մշակույթի նախարարության «Սրեդեց» սրահում տեղի ունեցավ Հայաստանին նվիրված «Եվրոպա 2001» ամսագրի ապրիլյան համարի շնորհանդեսը, որը հրատարակվել է Բուլղարիայում Հայաստանի դեսպանության նախաձեռնությամբ` «Հայկական մշակույթի տարի Բուլղարիայում» խորագրով փառատոնի շրջանակներում:
Այդ ժամանակ հայկական ազգային երաժշտությունը ցնցեց Եվրոպան: Ապրիլի 22-ից մայիսի 6-ը համույթը «Երկիր Եվրոպա» կազմակերպության հրավերով համերգներով հանդես եկավ Շվեյցարիայի և Ֆրանսիայի 10 քաղաքներում, այդ թվում` Ցյուրիխում, Լուգանում, Լիոնում, Թուլուզում և այլն: Համույթում ներգրավված են 6-22 տ պատանի երաժիշտներ: Ապրիլի 22-24-ը տեղի ունեցող համերգները նվիրվել են Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին: Համերգներին ներկա են եղել ոչ միան հայկական համայնքների ներկայացուցիչներ, այլ նաև տեղի բնակիչներ, որոնք հոտնկայս ծափահարել են պատանի երաժիշտներին: Համերգը Փարիզում բարեգործական բնույթ է կրել: Համերգի ողջ հասույթն ուղորդվել է 10-ամյա Ալեքս Չուֆլակյանի բուժմանը, որն ավտովթարից հետո գտնվում էր շատ ծանր վիճակում: Մայիսի 10-ին ԱՊՀ երիտասարդական նվագախումբը ելույթ ունեցավ Փարիզում` ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կենտրոնակայանում` Հայրենական մեծ պատերազմում տարած հաղթանակի 65-ամյակին նվիրված համերգում: ԱՊՀ երիտասարդական նվագախումբն աշնանը համերգներ կտա Երևանում, Բաքվում, Աստանայում, Մոսկվայում, Աշխաբադում և Կիևում: Այդ մասին Փարիզում լրագրողներին է հայտնել նվագախմբի դիրիժոր Վլադիմիր Սպիվակովը: Մայիսի 11-ին Երևանում կայացավ միջազգային մրցույթների դափնեկիր «Սպեղանի» երգչախմբի «Սուրբ պատարագի երգեցողությունը Կոմիտասի մշակմամբ» ձայնասկավառակի շնորհանդեսը: Ձայնասկավառակը ձայնագրվել է Ռ. Աթայանի խմբագրությամբ Կոմիտասի ստեղծագործությունների ժողովածուի VII հատորի հիման վրա: Այն կատարվել է Սպեղանի»երգչախմբի և հայ եկեղեցու հոգևոր հայրերի մասնակցությամբ: Ձայնասկավառակը նվիրված է Ղարաբաղյան պատերազմի զոհերի հիշատակին: Մայիսի 15-ին Ալ. Սպենդիարյանի անվան Օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում տեղի ունեցավ համերգ, որտեղ առաջին անգամ հնչեցին կոմպոզիտոր Գարի Քյոսայանի ստեղծագործությունները: Համերգին ներկայացվեցին կոմպոզիտորի ջազ-ստեղծագործությունները, դասական կոմպոզիցիաները, ինչպես նաև Ֆրանց Վերֆելի «Մուսա լեռան 40 օրը» վեպի թատերական բեմականացման համար գրված սիմֆոնիան: Կոմպոզիտորի հետ ելույթ ունեցավ Պետական երիտասարդական նվագախումբը գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի գլխավորությամբ: Որպես հատուկ հյուր համերգին հրավիրված էր ամերիկացի երգչուհի Ինդեան, որը բազմիցս հիացրել է հայ հանդիսատեսին ջազի կատարման իր արվեստով: Այպիսով, անցյալ շաբաթը կարելի է նվերների փունջ անվանել գեղանկարչության, լուսանկարչության, երաժշտության և արվեստի սիրահարների համար, քանի որ այդ ոլորտներից ոչ մեկը չմնաց առանց միջոցառման:

20 Май 2010 - 11:33 AMT
Прошедшая неделя стала подарком для ценителей всех сфер культуры как в Армении, так и за ее пределами
В этом году этот праздник музеев для ереванцев и жителей Армении наступил на прошлой неделе субботним вечером, 15 мая. Показы постоянных и временных экспозиций, фильмы, чтения произведений различных авторов стартoвали в 18:00. Так в Национальной галерее Армении, кроме выставок состоялись еще и показы фильмов, джаз и рок концерты, кукольные постановки. Но и вне рамок “Ночи музеев” Национальная картинная галерея Армении выставила себя в лучшем свете как место проведения не только выставок, но и музыкальных фестивалей. Уже в шестой раз там проходит международный музыкальный фестиваль “Национальная галерея”. На этой неделе, 11-го мая, там выступила народная артистка Армении, лауреат международных премий, пианистка Светлана Навасардян. И на следующий день галерея показывала необычную выставку: 12-го мая открылась выставка пейзажных фоторабот Юрия Милославского. И казалось бы, что здесь неожиданного, но оказалось, что по профессии Юрий Милославский – физик. “Свои работы он называет фотокартины, которые принципиально отличаются от фотографий. Эти пейзажи представляют русскую природу и в них можно увидеть настоящий русский дух”,- так отозвалась о рабатах Милославского заместитель директора НКГ Армении Асмик Арутюнян. Гостей столицы удивляли в Государственном музее природы, военном музее “Майр Айастан”, Национальном музее-институте архитектуры Армении, в котором в числе прочих прошла фотовыставка “Западная Армения: Ани, Карс и Арарат с обратной стороны” из цикла “Восхваление армянских скал” и показ совместного армяно-турецкого фильма “На берегу Аракса”. Не остался равнодушным к ночи музеев даже сам президент Армении Серж Саргсян. 15 мая он посетил недавно открывшийся музей “Каленц”. В сопровождении основателя музея, председателя культурного фонда “Каленц”, сына великого художника Арутюна Каленца – Саро Каленца, и министра культуры РА Асмик Погосян, президент ознакомился с экспозицией музея. Однако культурную активность проявляли не только в Ереване, но и в других крупных городах Армении: музыкальные фестивали проходили также в Ванадзоре и Гюмри с 5 по 14 мая. Фестиваль, организованный Делегацией Европейского Союза и армянским филиалом компании “ДВВ Интернэшнл” был посвящен Дню Европы, который во всем мире отмечается 9-го мая.
В то же время авторы самых известных в Европе комиксов приехали на фестиваль в Армению. Открытие 2-го Международного фестиваля комиксов, организованного французской компанией Развития комиксов в Армении ApbdA, под эгидой Министерства культуры РА состоялось 14 мая. В эти дни гостями столицы Армении были посол Международной организации комиксов Барбара Канепа, жюри высшей школы комиксов в Ангулеме Доминик Бертрай и многие другие.
Особенный интерес на выставке комиксов вызвали работы итальянского художника Паоло Коси на тему Геноцида армян. “Комиксы созданы для всех, и для детей, и для взрослых. Я выбрал популярный метод повествования, чтобы рассказать об этой ужасной трагедии всему миру”,- подчеркнул художник. Отметим, что эти работы можно найти и в его книге “Мец Егерн”.
И армянские книги вызвали большой интерес на международной книжной выставке в Тегеране, проходившей с 5-го по 15-ое мая. Это очень крупный фестиваль, в нем в этом году участвовали около 200 иранских и 1700 зарубежных издателей. А число посетителей выставки в этом году достигло 4 миллиона человек. Их в основном интересовали туризм и высшее образование в Армении, возрос интерес так же к теме Геноцида армян.
Не меньший ажиотаж вызвал также апрельский номер болгарского журнала “Европа 2001”, полностью посвященного Армении. Журнал вышел в свет в рамках фестиваля “Год культуры Армении в Болгарии” по инициативе посольства Армении в Болгарии. Между тем Европу поражали и армянские музыканты. С 22-го апреля по 6-ое мая ансамбль национальных инструментов “Нарекаци” по приглашению организации “Мир Европа” выступил с концертами в десяти городах Швейцарии и Франции, в том числе в Цюрихе, Лугано, Женеве и других городах. Примечательно, что наряду с представителями армянской диаспоры в Европейских странах армянским молодым музыкантам стоя аплодировали и местные ценители армянской культуры. Концертная программа ансамбля была разнообразной, как и цели: концерты, прошедшие с 22-го по 24 апреля, были посвящены памяти жертв Геноцида армян 1915 года, а концерт в Париже носил благотворительный характер. Весь доход от концерта был направлен на лечение 10-летнего Алекса Чуфлакяна, который находится в очень тяжелом состоянии после автокатастрофы. Парижских любителей классической музыки радовали также участники Молодежного симфонического оркестра СНГ, который выступил в штаб-квартире ЮНЕСКО в Париже 10 мая. Как и прошлый концерт оркестра в Нью-Йорке, этот концерт был посвящен 65-летию окончания Второй мировой войны. Дирижер оркестра Владимир Спиваков пообещал после парижского концерта, что Молодежный симфонический оркестр СНГ осенью выступит в столицах ряда стран Содружества – Баку, Ереване, Астане, Москве, Ашхабаде и Киеве. Ценителям духовной музыки сделал подарок хор “Спехани”, выпустивший на прошедшей неделе диск “Песнопения Святой литургии в обработке Комитаса”. Диск записан на основе 7 тома сборника произведений армянского композитора Комитаса в обработке музыковеда Роберта Атаяна, и посвящен памяти жертв Карабахской войны.
Не были обделены вниманием и любители джаза, так как в Ереване 15 мая в Национальном Академическом Театре Оперы и Балета имени Ал. Спендиаряна состоялся концерт, на котором прозвучали произведения композитора Гарри Кесаяна. Вместе с композитором на сцене Оперы выступил Государственный молодежный оркестр Армении под руководством главного дирижера Сергея Смбатяна. В качестве специальной гостьи на концерт приглашена американская певица Индеа, которая не раз поражала армянскую публику своим искусством исполнения джаза.
Таким образом, прошедшую неделю можно назвать букетом подарков для любителей живописи, фотографии, музыки и искусства, так как ни одна из этих сфер не осталась без мероприятий, если не сказать большего.