22 Մայիս 2010 - 06:15 AMT
Հայ քաղաքական գործիչները բավական սուր են արձագանքել Թուրքիայի հայտարարություններին և Եվրախորհրդարանի ընդունած բանաձևին
Իր հերթին, Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության (ՀՀԿ) պատգամավոր Կարեն Ավագյանը հայտարարել է, որ Թուրքիան ոչ մի ձևաչափում չի կարող մասնակցել ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանը: Նրա խոսքերրով, հայկական կողմն արդեն մի քանի անգամ կոշտ պատասխան է տվել Թուրքիային, որը ցանկանում է ամեն գնով միջամտել տվյալ գործընթացին: Անդրադառնալով Թուրքիայի և Իրանի հարաբերություններին և Թուրքիայի` գերտերություն դառնալու մտադրությանը` Ավագյանն ասաց, որ դա անհնար է, քանի որ Թուրքիան ոչ վաղ անցյալում այդպիսի փորձ կատարել է, առաջարկելով «կովկասյան պլատֆորմ», որն այդպես էլ կյանքի չի կոչվել:
Այս հարցի շուրջ «Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավոր Արմեն Մարտիրոսյանը նշել է, որ եթե Թուրքիային հաջողվի տարածաշրջանային տերություն դառնալ, դա կանդրադառնա Հայաստանի ազգային անվտանգության վրա: «Չնայած Թուրքիայի ջանքերին, ես չեմ կարծում, թե նրան կհաջողվի դա անել, քանի որ երկրի ներսում առկա խնդիրները շատ են: Ես չեմ կարծում նաև, որ գերտերությունները թույլ կտան, որպեսզի Անկարայի դերը տարածաշրջանում մեծանա»,-ասել է Մարտիրոսյանը: Իրանի, Բրազիլիայի և Թուրքիայի ԱԳ նախարարների ստորագրած Իրանի խաղաղ նպատակներով ատոմի օգտագործման համաձայնագիրը միայն կարող է թուլացնել Իրանի շուրջ եղած լարվածությունը: Այս մասին PanARMENIAN.Net ի թղթակցի հետ զրուցելիս ասել է իրանագետ Սևակ Սարուխանյանը: Նրա խոսքերի համաձայն, այն, որ Թեհրանը համաձայնել է Թուրքիայի տարածքում հարստացնել ուրանը, արմատապես չի ազդի Հարավային Կովկասի վրա:
Մայիսի 18-ին Հայաստանի նախկին արտգործնախարար, Հայ ազգային կոնգրեսի անդամ Ալեքսանդր Արզումանյանը Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է, որ այս պահի դրությամբ ղարաբաղյան հակամարտության լուծումը ռազմական ճանապարհով բացառված է, սակայն երբեք չի կարելի ասել` երբեք: Ըստ նրա, շատ բան կախված է ուժերի հարաբերակցությունից տարածաշրջանում: «Չեմ կարծում, որ կողմերին ձեռնատու է խախտել այն հավասարակշռությունը տարածաշրջանում, որը ձևավորվել է վերջին տարիներին»,-ասել է Արզումանյանը: Արզումանյանն ընդգծել է, որ ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման բանալին Ռուսաստանի ձեռքում է: «Եթե Մոսկվան ցանկանա, որ կարգավորումն արագանա, ապա այն կարագանա»,-ասել է ՀԱԿ-ի անդամը: Ըստ նրա, այսօրվա դրությամբ, ոչ միայն Ղարաբաղի ճակատագիրն է լուծվում իրենից անկախ, այլ նույն վիճակում է գտնվում նաև Հայաստանը: Անդրադառնալով ռուս-թուրքական հարաբերություններին` Արզումանյանն ասել է, որ այսօր Մոսկվան ու Անկարան չափազանց կարևոր` ռազմավարական համագործակցության հարց են լուծում, որտեղ Հայաստանը կարող է մանրադրամի ճակատագիր ունենալ:
Նույն օրը ՀՀ ԱԺ-ն առաջին ընթերցմամբ փոփոխություններ և լրացումներ է կատարել ՀՀ Ընտրական օրենսգրքում: Ըստ արդարադատության նախարար Գևորգ Դանիելյանի, ուղղումներն առաջարկել է Կոռուպցիայի դեմ պայքարող պետությունների խումբը` GRECO:
Մայիսի 18-ին Հայաստանի խորհրդարանում քննարկվել է ՀՀ «Ռադիոյի և հեռուստատեսության մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին օրինագիծը, որը ներկայացրել էր Հայաստանի կառավարությունը: Ներկայացված օրինագիծը հետապնդում է ռադիոյի և հեռուստատեսության բնագավառի բարելավման նպատակ` թվային հեռարձակման միջոցով: Այս մասին ՀՀ ԱԺ նիստի ընթացքում հայտարարել է Հայաստանի էկոնոմիկայի փոխնախարար Մուշեղ Թումասյանը: Ըստ Թումասյանի, ռադիոյի և հեռուստատեսության բարելավումն ընթանալու է երկու փուլով` թվայնացման, որը տևելու է մինչև 2015 թ. և զարգացման: Փոխնախարարն ասել է նաև, որ օրինագիծը նախատեսում է առաջին փուլում կրճատել Հայաստանի հեռուստաընկերությունների թիվը` 22-ից հասցնելով 18-ի:
Պատգամավոր Վիկտոր Դալլաքյանն օրինագիծը համարել է անընդունելի և հայտարարել է, որ կառավարությունը այն պետք է հետ կանչի, քանի որ դրա ընդունումով Հայաստանի իշխանությունները համընդհանուր վերահսկողություն են սահմանում հոռուստաեթերի նկատմամբ:
«Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը հանդես է գալիս ղարաբաղյան հակամարտության հարցով ԵԽ ենթահանձնաժողովի աշխատանքների վերականգնման դեմ, քանի որ ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորումը պետք է իրականանա միայն ԵԽԽՎ ՄԽ շրջանակներում: Այս մասին ՀՀ ԱԺ-ում հայտարարել է «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը: «Եթե Չավուշօղլուին, համենայնդեպս, հաջողվի «վերակենդանացնել» ենթահանձնաժողովը, ապա ԵԽԽՎ հայկական պատվիրակությունն, անշուշտ, պետք է բոյկոտի դրա աշխատանքը», – հայտարարել է պատգամավորը; Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության (ՀՀԿ) խմբակցության քարտուղար Էդուարդ Շարմազանովն, անդրադառնալով Ադրբեջանի նախագահի հայտարարությանը այսպես կոչված «օկուպացված» տարածքներից հայկական զորքերի դուրսբերման մասին, Իլհամ Ալիևին հիշեցրեց, որ ԼՂՀ-ն երբեք չի եղել և չի լինելու Ադրբեջանի կազմում: «Ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման համար ադրբեջանական կողմն առաջին հերթին պետք է դուրս բերի զորքերը իր կողմից բռնակցված Շահումյանի ու Գետաշենի տարածքներից և պայմաններ ստեղծի հայ փախստականների վերադարձի համար»,- նկատեց պատգամավորը: ՀՀ ԱԺ մայիսի 19-ի նիստում քննարկվել է ՀՀ Ընտրական օրենսգրքում փոփոխություններ ու լրացումներ կատարելու մաիսն օրինագիծը: Օրինագիծը ներկայացրել էր Արմեն Մարտիրոսյանը «Ժառանգություն» կուսակցությունից: «Կողմ» քվեարկել է 19 պատգամավոր (ՀՅԴ և «Ժառանգություն»), դեմ` կոալիցիան: Օրինագիծը, որը պատգամավորների մեծամասնությամբ մերժվեց, ենթարդրում էր իշխանությունների և ընդդիմության հավասար ներկայաություն ընտրական հանձնաժողովներում: Առաջարկվում էր նաև չբարձրացնել գովազի գինը նախընտրական արշավի ընթացքում, ինչպես նաև ընտրություններից հետո հրապարակել քվեարկությանը մասնակցած ընտրողների ցուցակները:
Մայիսի 20-ին ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց Ռուսաստանի Դաշնության Օրենբուրգի մարզի պատվիրակությանը` նահանգապետ Ալեքսեյ Չեռնիշովի գլխավորությամբ: ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահը հույս հայտնեց, որ նրանց այցը կնպաստի կապերի ընդլայնմանն ու ակտիվացմանը: Հովիկ Աբրահամյանը փաստեց, որ հայ- ռուսական համագործակցության կարեւոր ուղղություններից է տարածաշրջանների միջեւ կապերի զարգացումը: Օրենբուրգի նահանգապետը շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար` ներկայացրեց մարզի տնտեսական վիճակն ու հնարավորությունները, նշելով, որ փոխշահավետ համագործակցության մեծ հնարավորություններ կան:
«Տեղեկատվությունն այն մասին, որ հայ-թուրքական գործընթացի կարգավորման նոր փաստաթուղթ կարող է հայտնվել, ամբողջությամբ սուտ է, որը նույնիսկ հարկ չկա մեկնաբանել»,-հայտարարել է ՀՀ ԱԳՆ ղեկավար Էդվարդ Նալբանդյանը Երևանում իր արգենտինացի պաշտոնակից Խորխե Տայանայի հետ համատեղ մամլո ասուլիսում: Նա հերքել է նաև թուրքական և ադրբեջանական ԶԼՄ-ների տարածած տեղեկատվությունն այն մասին, թե իբր Թուրքիայի մասնակցությամբ բանակցություններ են ընթանում ԼՂՀ Պաշտպանության բանակի ստորաբաժանումներն երկու ազատագրված շրջաններից (Քելբաջարից ու Լաչինից) դուրս բերելու մասին:
Եվրախորհրդարանի կողմից մայիսի 20-ին ընդունած դրույթները, որոնք վերաբերվում են ղարաբաղյան հակամարտությանը, չեն համապատասխանում ոչ Մադրիդյան սկզբունքներին, ոչ Ակվիլայում արված հայտարարություններին, ոչ էլ Մայնդորֆյան հռչակագրին: Այդ մասին Արգենտինայի ԱԳ նախարար Խորխե Տայանայի հետ համատեղ մամլո ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է ՀՀ ԱԳՆ ղեկավար Էդվարդ Նալբանդյանը: Միաժամանակ նա նշեց, որ դրա պատճառն այն հանգամանքն է, որ բանաձևի հեղինակը երբեք չի եղել Ղարաբաղում և չի խորհրդակցել ԵԱՀԿ ՄԽ ֆրանսիացի համանախագահի հետ:
Հարավային Կովկասի վերաբերյալ Եվրախորհրդի ընդունած բանաձևը, որում ղարաբաղյան հակամարտությանը վերաբերող հայկական կողմի համար բացասական դրույթներ կան, «Ժառանգություն» կուսակցության համար անընդունելի է: Այդ բանաձևը ՀՀ խորհրդարանական պատվիրակության պասիվ աշխատանքի արդյունք է: Այս մասին ՀՀ ԱԺ հարցուպատասխանի ժամանակ ասել է «Ժառանգություն» խորհրդարանական խմբակցության քարտուղար Լարիսա Ալավերդյանը:
«Օրինաց երկիր» կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության ղեկավար Հեղինե Բիշարյանի խոսքերի համաձայն, բանաձևում կա նաև անհեթեթ կետ, որը հիմնված է բուլղարացի պատգամավոր Եվգենի Կիրիլովի զեկույցի վրա, որում նա հայտնել է ընդամենը իր անձնական կարծիքը: «Այս դրույթից պարզ է դառնում, որ բուլղարացի պատգամավորը ծանոթ չէ ղարաբաղյան հիմնախնդրին: Դա իր կարծիքն է, որը հայկական կողմի համար չի կարող ունենալ որևէ հետևանք», – նշել է նա:
Եվրախորհրդարանի բանաձևը Ղարաբաղի վերաբերյալ թուրք-ադրբեջանական տանդեմի ակտիվ քարոզչության արդյունք է: Չնայած նրան, որ փաստաթուղթը խորհրդատվական բնույթ է կրում, այն, առաջին հերթին, որոշակի, հայկական կողմի համար անբարենպաստ մթնոլորտ է ձևավորում: Այդ մասին ՀՀ ԱԺ-ում տեղի ունեցած ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է ԱԺ ՀՅԴ խմբակցության պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանը:
Մայիսի 21-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը նամակ է ուղարկել Եվրոպական Խորհրդարանի նախագահ Եժի Բուզեկին, որում մասնավորապես նշված է. «Հարգելի պարոն նախագահ, երեկ, մայիսի 20-ին Եվրոպական խորհրդարանն ընդունեց բանաձև «Հարավային Կովկասում Եվրամիության կողմից ռազմավարություն մշակելու անհրաժեշտության մասին», որում տեղ գտած որոշ դրույթների մասին մտահոգություններս ցանկանում եմ հայտնել սույն նամակով: Այս կարգի մոտեցումը վնաս է հասցնում Եվրոպական Խորհրդարանի հեղինակությանը և լուրջ բացասական ազդեցություն կարող է ունենալ ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացի վրա»:

В свою очередь депутат от фракции Республиканской партии Армении (РПА) Карен Авагян заявил, что Турция ни в каких форматах не может участвовать в процессе урегулирования карабахского конфликта. По его словам, армянская сторона уже неоднократно давала жесткий ответ Турции, которая хочет любой ценой вмешаться в данный процесс. Касаясь отношений Турции с Ираном и намерению Анкары стать региональной державой, Авагян сказал, что этому не бывать, поскольку Турция в недалеком прошлом сделала такую попытку, предложив «кавказскую платформу», которая так и не воплотилась в жизнь.
По данному вопросу свои опасения также выразил депутат фракции «Наследие» Армен Мартиросян отметив, что если Турции удастся стать региональной державой, то это повлияет на национальную безопасность Армении. «Несмотря на усилия Турции, я не думаю, что ей удастся это сделать, поскольку внутри страны много проблем. К тому же не думаю, что сверхдержавы позволят, чтобы роль Анкары в регионе увеличилась», – подчеркнул Мартиросян.
Соглашение по иранскому мирному атому, подписанное главами МИД Ирана, Бразилии и Турции изменит лишь то, что напряжение вокруг Ирана стихнет. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net завил иранист Севак Саруханян. По его словам, то, что Тегеран согласился обогащать уран на территории Турции, коренным образом не повлияет на Южный Кавказ.
18 мая экс-министр иностранных дел Армении Алeксандр Арзуманян на пресс-конференции в Ереване заявил, что на данный момент решение карабахского конфликта военным путем исключено, но «никогда не говори никогда». По его словам, многое зависит от соотношения сил в регионе. “Не думаю, что сторонам выгодно нарушить тот баланс в регионе, который был создан за последние годы”, – отметил Арзуманян. При этом он подчеркнул, что ключ от решения карабахского конфликта находится в России. “Если Москва захочет, чтобы процесс урегулирования карабахского конфликта ускорился, то он ускорится”, – сказал член АНК. Касаясь российско-турецких отношений, Арзуманян сказал, что сегодня Москва и Анкара решают очень важный вопрос стратегического сотрудничества, где Армения может стать разменной монетой. “
В тот же день, Национальное Собрание Армении в первом чтении внесло изменения и дополнения в Избирательный кодекс РА. По словам министра юстиции Геворга Даниеляна, поправки предложила Группа государств по борьбе с коррупцией (GRECO).
В парламенте Армении обсуждался законопроект о внесении поправок и дополнений в закон РА “О телевидении и радио”, представленный правительством Армении.
Представленный законопроект преследует цель улучшить сферу радио и телевещания путем оцифровки трансляции. Об этом в ходе заседания НС РА представая законопроект парламентариям, заявил заместитель министра экономики Армении Мушег Тумасян. Как заметил замминистра, законопроект предусматривает на первом этапе снизить число допускаемых в Армении телекомпаний с 22 до 18, чтобы во время оцифровки 18 телекомпаний были в состоянии обеспечить и аналоговую и цифровую трансляцию. “Только после 2015 года в Армении может увеличиться количество частных телекомпаний”, – подчеркнул он.
Депутат фракции “Наследие” Армен Мартиросян выступил с резкой критикой, отметив, что эта законодательная инициатива ограничивает плюрализм в Армении и может стать поводом для очередной резолюции со стороны ПАСЕ. “С представлением этого законопроекта можно сказать, что в Армении дан старт предвыборной кампании парламентских выборов 2012 года, так как этот законопроект повышает контроль властей над телекомпаниями. Законодательной инициативой предусмотрены тематические направления трансляции телекомпаний, то есть руководство страны будет решать темы эфира”, – заметил депутат НС РА Виктор Даллакян.
В тот же день, депутат фракции “Процветающая Армения” Наира Зограбян заявила, что партия “Процветающая Армения” выступает против возобновления работы подкомиссии Совета Европы по карабахскому конфликту и если все же Чавушоглу удастся “реанимировать” подкомиссию по нагорно-карабахскому конфликту, то армянская делегация в ПАСЕ однозначно должна бойкотировать ее работу.
В свою очередь секретарь фракции РПА Эдуард Шармазанов, относительно заявления президента Азербайджана о выводе армянских войск из так называемых “оккупированных” территорий, заявил, что для достижения мирного урегулирования карабахской проблемы азербайджанская сторона в первую очередь должна вывести свои войска из аннексированных территорий Шаумяна, Геташена и создать условия для возвращения армянских беженцев.
19 мая, на заседании НС РА обсуждался законопроект о внесении изменений и дополнений в Избирательный кодекс Армении. Законопроект был представлен Арменом Мартиросяном из фракции «Наследие». «За» проголосовало 19 депутатов (АРФ Дашнакцутюн и «Наследие»), против – коалиция. Законопроект, который был отклонен большинством депутатов, предполагал равное участие в избиркомах представителей властей и оппозиции. В нем также предлагалось не повышать рекламные расценки в ходе предвыборной кампании, а после выборов ЦИК должен был опубликовать списки избирателей, принявших участие в голосовании.
20 мая, спикер парламента Армении Овик Абрамян встретился с губернатором Оренбургской области России Алексеем Чернышевым. В ходе встречи Абрамян выразил надежду, что визит губернатора станет стимулом для расширения и активизации связей. По его словам, одним из главных направлений армяно-российского сотрудничества является развитие связей между регионами. В свою очередь Алексей Чернышев представил экономическое состояние и ресурсы области, отметив, что есть много возможностей для взаимовыгодного сотрудничества.
21 мая, на совместной пресс-конференции со своим коллегой МИД Аргентины Хорхе Таяна в Ереване глава МИД РА Эдвард Налбандян заявил, что информация о том, что на переговорном столе по нормализации армяно-турецких отношений появился новый документ, является полной ложью и не стоит комментариев. Он также опроверг информацию, распространенную турецкими и азербайджанскими СМИ о том, что обсуждается вопрос вывода подразделений Армии обороны НКР из двух освобожденных районов (Кельбаджар и Лачин) с вовлеченностью Турции.
Относительно принятой резолюции Европарламентом глава МИД Армении заметил, что пункты принятой 20 мая резолюции, относящиеся к карабахскому конфликту, не соответствуют ни Мадридским принципам, ни заявлениям в Аквиле, ни Майндорфской декларации. По его словам, в документе полная неразбериха в формулировках. При этом он отметил, что причиной этого является то обстоятельство, что автор данной резолюции никогда не был в Карабахе и не проводил консультаций с сопредседателем МГ ОБСЕ от Франции.
В тот же день, в ходе брифинга в НС РА секретарь фракции “Наследие” Лариса Алавердян заявила, что резолюция Европарламента по Южному Кавказу, в которой есть негативные для армянской стороны положения относительно карабахского конфликта, является результатом пассивной деятельности парламентской делегации РА.
Глава парламентской фракции партии “Оринац еркир” Эгине Бишарян, заявила, что в резолюции по Южному Кавказу, принятой накануне Европарламентом, есть абсурдный пункт, основанный на докладе депутата из Болгарии Евгения Кирилова, который излагал свое субъективное мнение и больше нечего.
Резолюция Европарламента по Карабаху является результатом активной пропаганды турецко-азербайджанского тандема. Несмотря на то, что этот документ имеет консультативный характер, но при реализации положений резолюции, война на нагорно-карабахском фронте неизбежна. Об этом в ходе брифинга в НС РА заявил депутат от фракции АРФ Дашнакцутюн Арцвик Минасян.
В тот же день, спикер армянского парламента Овик Абрамян в связи с принятой резолюцией Европарламентом по Южному Кавказу, направил письмо президенту Европарламента Ежи Бузеку. В письме Овик Абрамян, в частности, выражает беспокойство по поводу положения резолюции по Карабаху, в которой существуют формулировки, противоречащие переговорному процессу карабахского урегулирования, а также позиции ЕС и ОБСЕ. “Подобный подход нанесет вред авторитету Европарламента и окажет негативное воздействие на нагорно-карабахское урегулирование”, – говорится в послании спикера НС РА.