22 Մայիս 2010 - 10:36 AMT
Մայիսի 22-ին Երևանի կենդանաբանական այգում տեղի ունեցավ «Փրկենք ընձառյուծը Հայաստանում» ակցիան: Կենդանաբանական այգու մուտքի մոտ մեծ պաստառ է փակցված, որն ազդարարում է ակցիայի մասին: Միջոցառումը նվիրված է կենսաբազմազանության միջազգային օրվան, որը նշվում է մայիսի 22-ին: Ակցիայի կազմակերպիչն է Վայրի բնության պահպանության համաշխարհային հիմնադրամը:
Կենդանաբանական այգու այցելուների համար կազմակերպվել են տարբեր միջոցառումներ` խաղեր ու մրցույթներ: Ինչպես և ակնկալվում էր, ակցիայի շրջանակներում, կենդանաբանական այգի են այցելել նաև ՀՀ բնապահպանության նախարար Արամ Հարությունյանը, Հայաստանում Նորվեգիայի պատվո հյուպատոս Տիմոտի Սթրեյթը և քաղաքապետարանի ներկայացուցիչներ: «Այսօրվա միջոցառումը Հայաստանի բնապահպանական իրավիճակի բարելավմանն ուղղված «Կենսաբազմազանության պահպանություն եւ համայնքային զարգացում. Հարավային Հայաստանում էկոտարածաշրջանի բնապահպանական պլանի նպատակների իրականացում» ծրագրի միջոցառումներից մեկն է, որը մեկնարկել է 2002թ: Մենք նաև անց ենք կացնում տարբեր այլ միջոցառումներ, ինչպիսիք են հատուկ պահպանվող տարածքների պաշտպանության մակարդակի բարձրացումը, որսագողության դեմ պայքարը և այլ ծրագրեր»,-PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարել է Վայրի բնության հիմնադրամի (WWF) հայկական բաժանմունքի տնօրեն Կարեն Մանվելյանը:
Ակցիան կազմակերպվել է WWF-ի և «Հայ կանայք հանուն առողջության և առողջ շրջակա միջավայրի» հասարակական կազմակերպության հետ համատեղ` Նորվեգիայի ԱԳՆ-ի աջակցությամբ, «Կենսաբազմազանության պահպանություն եւ համայնքային զարգացում. Հարավային Հայաստանում էկոտարածաշրջանի բնապահպանական պլանի նպատակների իրականացում» ծրագրի շրջանակներում:
Ընձառյուծը Հայաստանում հատուկ հսկողության տակ է գտնվում: Այժմ Հայաստանում կա 5-7 ընձառյուծ: Վերջին անգամ ընձառյուծ է ոչնչացվել 3-4 տարի առաջ Շիկահողի արգելոցի տարածքում:

22 Май 2010 - 10:36 AMT
22 мая в городском зоопарке Еревана прошла акция "Спасем леопарда в Армении". Над входом в зоопарк висел большой плакат, оглашавший об акции. Мероприятие посвящено Международному дню биоразнообразия. Этот день отмечается 22 мая. Акция была организована Всемирным фондом дикой природы (WWF).
Для посетителей зоопарка были организованы различные развлекательные мероприятия: игры и конкурсы. Как и ожидалось, в рамках акции, зоопарк посетили также министр охраны природы Армении Арам Арутюнян, почетный консул Норвегии в Армении Тимоти Стрейт и представители мэрии Еревана.
“Сегодняшняя акция – лишь одна из проводимых мероприятий в рамках программы “Сохранение биоразнообразия и развитие общин: реализация целей экологической программы по Южной Армении”, которая проходит с 2002 года. Мы проводим также другие мероприятия, такие как усиление особо охраняемых территорий, антибраконьерские и другие программы”,- рассказал в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net директор армянского филиала Фонда дикой природы (WWF) Карен Манвелян.
Акция организована совместными усилиями WWF и общественной организации "Армянские женщины во имя здоровья и здоровой окружающей среды" при финансовой поддержке МИД Норвегии, в рамках программы "Сохранение биоразнообразия и развитие общин: реализация целей экологической программы по Южной Армении".
Леопарды находятся в Армении под особой охраной. Сейчас в Армении насчитывается 5-7 особей этого вида. В последний раз убийство леопарда было зафиксировано 3-4 года назад на территории заповедника Шикаох.