2010 թ. աշնանը լույս կտեսնի Հայաստանի ֆլորայի և ֆաունայի նոր կարմիր գիրքը: Այս մասին հայտարարել է ՀՀ բնապահպանության նախարարության շրջակա միջավայրի վարչության կենսաբազմազանության բաժնի պետ Տատյանա Դանիելյանը:
Նրա խոսքերի համաձայն, գրքի վրա աշխատանքները շուտով կավարտվեն: Այդ նոր կարմիր գիրքը հնի համեմատ լրացվել է 85 նոր բույսերով, 452 հազվագյուտ տեսակի բուսատեսակներով և 40 սնկերի տեսակներով: Դրանք նախկինում չեն գրանցվել: «Վատ վիճակում է գտնվում ֆաունան: Կորստյան մատնվող կենդանիների քանակը, որ նկարագրվում է այդ նոր գրքում, հասնում է 153 ողնաշարավոր և 155 անողնաշարավոր կենդանիների` նախկինում գրանցված 99-ի փոխարեն», – ասել է Տ. Դանիելյանը: Նախկին կարմիր գիրքը հրատարակվել է 1990 թ.:

22 Май 2010 - 13:04 AMT
Осенью 2010 года в свет выйдет новая Красная книга редких видов флоры и фауны. Об этом заявила начальник отдела биоразнообразия управления окружающей среды Министерства охраны природы Армении Татьяна Даниелян.
По ее словам, работа над созданием книги уже приближается к концу: “остались лишь некоторые технические доработки”.
По словам Татьяны Даниелян, новая Красная книга по сравнению с предыдущим выпуском, пополнилась 85 новыми растениями. В нее внесены 452 вида редких видов растений и 40 видов грибов, ранее не занесенных в Красную книгу.
“Хуже обстоит дело с редкими представителями фауны: количество животных находящихся под угрозой исчезновения в новой книге достигло 153 позвоночных и 155 беспозвоночных, против 99 ранее занесенных в книгу”,- отметила Татьяна Даниелян.