Երևանում` Ազատության հրապարակում, մայիսի 24-ին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի մասնակցությամբ կայացել է 500 մեքենայի համար նախատեսված ստորգետնյա եռահարկ ավտոկայանատեղիի պաշտոնական բացումը: Երկրի ղեկավարի խոսքերով, կատարվել է շատ լավ աշխատանք բարձր չափանիշներին համապատասխան:
Իր հերթին, Երևանի քաղաքապետ Գագիկ Բեգլարյանն ասել է, որ քաղաքում ավտոկայանատեղերի շինարարությունը պետք է շարունակվի, քանի որ երեկոյան ժամերին քաղաքը ծանրաբեռնված է լինում: «Մոտ ժամանակները նախատեսվում է ստորգետնյա ավտոկայանատեղիների կառուցում Ազնավուրի և Սախարովի հրապարակներում, և լավ կլիներ, եթե նման ստորգետնյա շինություն կառուցվեր նաև Հանրապետության հրապարակում»,- ասել է նա: Ավտոկայանատեղերի արժեքի վերաբերյալ քաղաքապետն ասաց, որ վճարի վերջնական չափը դեռ որոշված չէ, բայց այն լինելու է 100-500 դրամի սահմաններում: Ավտոկայանատեղիի մուտքը և ելքը Թումանյան փողոցից է:
Շինարարության արժեքը կազմել է մոտ 4 մլրդ դրամ: Մոտ ժամանակները Ծովակալ Իսակովի հրապարակի հարևանությամբ մեկնարկելու է հեծանվահրապարակի շինարարությունը: Հեծանվահրապարակում նախատեսվում է երկու մարզասրահների կառուցում 3200 տեղերով: Նախագծի արժեքը 5.9 մլրդ դրամ է:
ՀՀ կառավարության 2008-ի օգոստոսի 28-ի որոշմամբ ընդունվեց իտալական «RENCO S.p. A.» ընկերության և Երևանի քաղաքապետարանի կողմից ներկայացված քաղաքաշինական ներդրումային ծրագիրը, որի համաձայն պետք է կառուցվեր միջազգային չափանիշենրին համապատասխան ստորգետնյա ավտոկանգառ և հեծանվահրապարակ:

24 Май 2010 - 08:41 AMT
В Ереване 24 мая при участии президента Армении Сержа Саргсяна состоялось официальное открытие подземной трехуровневой автостоянки на 500 автомобилей на площади Свободы. По словам главы государства, была проделана очень хорошая работа по высоким стандартам.
В свою очередь мэр города Еревана Гагик Бегларян сказал, что строительство автостоянок в городе должно продолжаться, так как в вечернее время центр города перегружен. "В ближайшее время предусмотрено строительство подземных автостоянок и на площадях Азнавура и Сахарова, и было бы хорошо построить подобную стоянку на площади Республики," – сказал он.
Относительно стоимости автостоянок мэр сообщил, что окончательный размер оплаты еще не решен, но он будет в пределах 100-500 драмов. Въезд и выезд на автостоянку с улицы Туманяна.
Стоимость строительства автостоянки составила порядка 4 млрд. драмов. В ближайшее время стартует строительство велосипедного парка по соседству с площадью Адмирала Исакова. В велопарке предусмотрено строительство двух спортзалов с 3200 зрительскими местами. Общая стоимость проекта 5,9 млрд. драмов
28 августа 2008 года по решению правительства Армении было принято заявление итальянской компании Renco S.p.A. и мэрии Еревана о строительстве подземной автостоянки и велосипедного парка, которые будут соответствовать международным стандартам.