«Կանգառ Մետաքսի ճանապարհին» կենտրոնի շնորհանդեսը Հայկական հուշարձանների ուսումնասիրման նախագծի (ԱՄԱՓ) շրջանակներում կայացել է Պտղավան գյուղում` վրացական սահմանից ոչ հեռու: Ինչպես հաղորդել են PanARMENIAN.Net-ին ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի մամլո ծառայությունից, հանգստի կենտրոնի բացումն ուղեկցվել է ժողովրդական բեմականացումներով, հյուրասիրություններով, գյուղի բնակիչների, ինչպես նաև Նոյեմբերյանի հաշմանդամ երեխաների զարգացման կենտրոնի սաների ձեռագործ աշխատանքների ու հուշանվերների տոնավաճառով:
Նախագծի նպատակն է «հանգստի համար կանգառ» կազմակերպել Մետաքսի ճանապարհի հայկական հատվածքում, որը համադրելու է հանգստի գոտին և տեղական ծառայությունների և արհեստների վաճառքը:
Նախագիծը հովանավորում են ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը, ԱՄՆ դեսպանատան մշակութային հիմնադրամը, USAID/CAPS-ը, Գյումրիում Իտալիայի պատվավոր հյուպատոսարանը:

24 Май 2010 - 09:33 AMT
Презентация центра “Остановка на Шелковом пути” в рамках Проекта по изучению армянских памятников (AMAP) состоялась в селе Птхаван, недалеко от грузинской границы. Как сообщили PanARMENIAN.Net в пресс-службе VivaCell-MTS, открытие центра отдыха сопровождалось народными представлениями, угощением, а также ярмаркой сувениров и изделий ручной работы жителей деревни, а также одаренных детей школы для сирот и инвалидов в Ноемберяне.
Цель проекта – организовать “остановку для отдыха” на армянском отрезке Шелкового пути, которая будет сочетать в себе зону отдыха с продажей ремесел и местных услуг.
Проект спонсируется VivaCell-MTS, Культурный фонд Посольства США, USAID/CAPS, Почетное Консульство Италии в Гюмри и министерством иностранных дел Норвегии.