24 Մայիս 2010 - 12:29 AMT
Ավստրալիայում աշխատանքներ են ընթանում ՀՀ Պետական ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի հետ Յան Գիլանի երևանյան համերգի ձայնագրության մոնտաժման ուղղությամբ: Այդ մասին հայտարարել է լեգենդար Deep Purple ռոք-խմբի ղեկավար Յան Գիլանը մայիսի 24-ին Երևանում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսում: «Ես նվագել եմ Պետերբուրգի, Լոնդոնի սիմֆոնիկ նվագախմբերի հետ, սակայն երևանյան համերգը լավագույնն էր»,-հայտարարել է Յան Գիլանը: Նա հաղորդել է նաև, որ Ավստրալիայում ընթացող աշխատանքների մասին շուտով կիմանան Հայաստանում:
Ըստ Deep Purple-ի մասնակիցների, երիտասարդ երաժիշտների համար ամենակարևորը նվագելու հնարավորությունն է և դրանով զբաղվելու համար տեղ ունենալը: «Երբ մենք երիտասարդ էինք , Անգլիայի յուրաքանչյուր փաբում ետնասենյակ կար, որտեղ ամեն հինգշաբթի, ուրբաթ և կիրակի մենք նվագում էինք: Ցավոք, շատ երկրներում երաժիշտները նման հնարավորություն չունեն»,-ասել է Յան Գիլանը:
Լրագրողների այն հարցին, թե երբ կարելի է սպասել խմբի նոր խտասկավառակի թողարկման, «փարփլները» պատասխանել են.« Պետք չէ սպասել մի բանի, ինչ երբեք չի լինելու»:
Deep Purple –ի համերգը տեղի կունենա մայիսի 25-ին Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում: Համերգի կազմակերպիչներն են «Վիբրոգրաֆուս»» ընկերությունը և «ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ-ն:
Խումբը ժամանել է օրիգինալ կազմով, որով հանդես է գալիս 1996 թվականից ի վեր` Յան Գիլան, Ռոջեր Գլովեր, Յեն Փեյս, Սթիվ Մորս, Դոն Էյրի:

24 Май 2010 - 12:29 AMT
В Австралии ведутся работы по монтажу записи ереванского концерта Яна Гиллана с Государственным филармоническим оркестром Армении. Об этом заявил сам лидер легендарной рок-группы Deep Purple Ян Гиллан на пресс-конференции 24 мая в Ереване. “Я играл с Петербургским, Лондонским симфоническими оркестрами, однако ереванский концерт был лучшим”,- подчеркнул Ян Гиллан. Он сообщил также, что о результатах работы в Австралии скоро узнают в Армении.
По словам участников группы Deep Purple, главное для молодых музыкантов – возможность играть и место, где они могли бы это делать. “Когда мы были молодыми, в каждом пабе Англии была задняя комната, где каждый четверг, пятницу и воскресенье мы играли. К сожалению, во многих странах такой возможности у музыкантов нет”, – рассказал Ян Гиллан.
На вопрос журналистов о том, когда ждать новых дисков от группы, “парплы” ответили: “Не следует ждать того, чего никогда не будет”.
Концерт группы Deep Purple состоится 25 мая в СКК имени Карена Демирчяна. Организаторами концерта являются компания "Вибрографус" и ЗАО “АрмРосгазпром”.
Группа приехала оригинальным составом, которым выступает с 1996 года: Ян Гилан (Ian Gillan), Роджер Гловер (Roger Glover), Иен Пейс (Ian Paice), Стив Морс (Steve Morse), Дон Эйри (Don Airey).