24 Մայիս 2010 - 17:07 AMT
Լևոն Ավագյանը մեղավոր է ճանաչվել աշակերտների նկատմամբ անառակաբարո գործողություններ կատարելու մեջ և դատապարտվել է 2 տարվա ազատազրկման
Երևանի Էրեբունի և Նուբարաշեն համայնքների ընդհանուր իրավասության դատարանը վճիռ է կայացրել հատուկ դպրոցի ուսուցիչ Լևոն Ավագյանի գործի վերաբերյալ, որը մեղադրվում էր ՀՀ ՔՕ 142-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (անառակաբարո գործողություններ) Նուբարաշենի թիվ 11 հատուկ դպրոցի աշակերտների նկատմամբ անառակաբարո գործողություններ կատարելու մեջ: Դատարանւը մեղադրյալին մեղավոր է ճանաչել և դատապարտել է 2 տարի ազատազրկման:
Ավելի վաղ դատաքննության ընթացքում թիվ 11 դպրոցի աշակերտուհի Հասմիկ Սինանյանի փաստաբանը պահանջել էր մեղադրյալի նկատմամբ կիրառել պատժի առավելագույն չափը` 5 տարի:
Դատարանի որոշումը չի բավարարել ոչ տուժածներին, ոչ ակտիվիստներին, որոնք բազմիցս բողոքի ակցիաներ են կազմակերպել: Նրանք նշել են, որ այս գործով կայացված դատավճիռը բողոքարկելու են վերին ատյաններում:

24 Май 2010 - 17:07 AMT
Суд признал Левона Авакяна виновным в совершении развратных действий в отношении учеников и приговорил к 2 годам заключения
Суд общей юрисдикции округов ереванских общин Эребуни и Нубарашенa вынес вердикт по делу преподавателя спецшколы Левона Авакяна, обвиняемого по части 1 и части 2 ст. 142 Уголовного кодекса Армении (Развратные действия) в совершении развратных действий в отношении учеников спецшколы N 11 Нубарашена. Суд признал обвиняемого виновным и приговорил его к 2 годам лишения свободы.
Ранее в ходе судебного разбирательства защита пострадавшей стороны – ученицы школы N11 Асмик Синанян потребовала применить к обвиняемому предусмотренную данной статьей максимальную меру наказания, которая по совокупности преступлений составляла 5 лет.
Решение суда не удовлетворило ни потерпевших, ни активистов, которые неоднократно устраивали акции протеста по данному делу. Они подчеркнули, что решение по делу может быть обжаловано в вышестоящих инстанциях.