25 Մայիս 2010 - 10:39 AMT
Միջազգային բաց ճարտարապետական մրցույթի հաղթող է ճանաչվել ճապոնացի Կիյոկազու Արային` Arai Architects ընկերության տնօրենը: Այդ մասին հայտնել է ծրագրի ղեկավար, ճարտարապետ Լևոն Վարդանյանը մայիսի 25-ին տեղի ունեցած մամլո ասուլիսում: «Մրցույթի ժյուրին մեծ և դժվարին աշխատանք է կատարել և երկօրյա քննարկումներից հետո միաձայն ընտրել է հաղթողին` Arai Architects ընկերությանը»,-ասել է Լևոն Վարդանյանը` հավելելով, որ հիմնական պայքարը գնում էր երկու աշխատանքների միջև` Arai Architects ընկերության և ֆրանսիական երկու` Agence search և Series et Series ընկերությունների միջև, որոնց աշխատանքներն արժանի էին առաջին տեղի:
Կիյոկազու Արայի նախագիծը ներառում է հյուրանոց, գործարար կենտրոն և բնակարանային համալիր, որ կկառուցվի նախկին Երիտասարդական պալատի տեղում: Համալիրի ամենաբարձր շենքը կլինի 101-մետրանոց «Ինտերկոնտինենտալ» հյուրանոցը:
«Այդ շենքը կլինի Երևանի ամենաբարձրահարկ կառույցը: Մինչ այդ քաղաքի ամենաբարձր շինությունը Երիտասարդության պալատն էր»,-ասել է մրցույթի պատվիրատու, «Ավանգարդմոթորս» ընկերության ղեկավար Էդուարդ Ավետիսյանը: Նա հայտնեց նաև, որ վերջնական մշակման արդյունքում նախագիծը կներկայացվի Քաղաքաշինության խորհրդին, որի թույլտվությունը ստանալուն պես շինարարությունը կսկսվի: Աշխատանքի հանձնման մոտավոր ժամեկտը` 3-4 տարի է: Ներդրումային ծրագիրը կկազմի շուրջ 200 մլն դոլար:
Նախագիծը կնպաստի նաև նոր աշխատատեղերի ստեղծմանը, քանի որ շինարարական աշխատանքներին կմասնակցեն հայաստանցի շինարարներ:
Միջազգային բաց ճարտարապետական մրցույթը պետք է մեկ փուլ ունենար: Սակայն, 2010թ. հունվարի 24-ին ժյուրին չկարողացավ որոշել հաղթողին: Արդյունքում ժյուրին հրավիրեց մրցույթի եզրափակիչ անցած 6 մասնակիցներին մասնակցել երկրորդ փուլին, որի արդյունքում էլ որոշվեց լավագույն աշխատանքը:
Մրցույթի հաղթող Կիյոկազու Արային որպես մրցանակ ստացավ 70 հազար դոլար, երկրորդ տեղը զբաղեցրած ֆրանսիական երկու` Agence search և Series et Series ընկերությունների համատեղ նախագիծը ստացավ 30 հազար դոլար, երրորդ տեղը գրաված ռուսական «Ֆորտունա» ընկերությունը ստացավ 15 հազար դոլար:

25 Май 2010 - 10:39 AMT
Победителем Международного открытого архитектурного конкурса на проект многофункционального комплекса на месте бывшего Дворца молодежи в Ереване стал японец Кийокацу Араи, директор компании Arai Architects. Об этом сообщил руководитель программы архитектор Левон Варданян на пресс-конференции 25 мая. “Жюри конкурса провело большую и трудную работу. И после двухдневных обсуждений, оно единогласно выбрало победителя – компанию Arai Architects”, -сообщил Левон Варданян, добавив, что основная борьба шла между двумя работами: компании Arai Architects и союза двух компаний из Франции Agence search и Series et Series, работы которых были достойны первого места.
Проект Кийокацу Араи включает в себя гостиницу, бизнес центр, и квартирный комплекс на месте бывшего Дворца молодежи в Ереване. Самым высоким зданием комплекса является 101-метровая гостиница “Intercontinental”.
“Это здание станет самым высоким в Ереване. До этого самым высоким зданием города являлся сам Дворец молодежи”,- подчеркнул заказчик конкурса, руководитель компании “Авангард Моторз” Эдуард Аветисян. Он сообщил также, что после окончательной разработки проект будет представлен в Градостроительный совет, и как только совет выдаст разрешение, начнется строительство комплекса. Примерные сроки сдачи работы- 3-4 года. Инвестиционная программа комплекса составляет около 200 млн долларов.
Проект создаст также новые рабочие места, так как в строительных работах будут участвовать рабочие из Армении.
Международный открытый архитектурный конкурс на проект многофункционального комплекса на месте бывшего Дворца молодежи в Ереване, должен был быть одноэтапным. Однако, по окончании первого этапа конкурса, 24 января 2010 года, жюри не определило победителя. В результате чего, жюри пригласило 6 финалистов конкурса принять участие во втором этапе конкурса, в результате которого и была определена лучшая работа.
Победитель конкурса Кийокацу Араи получил приз в размере 70 тыс. долларов, обладатель второго места – совместный проект компаний Agence search и Series et Series из Франции – 30 тыс. долларов, обладатель третьего места – российская компания Фортуна – 15 тыс. долларов.