25 Մայիս 2010 - 15:33 AMT
Հայաստանի խորհրդարանական պատվիրակությունը հետևելով ԼՂՀ ընտրությունների ընթացքին, կարող է արձանագրել, որ ընտրություններն անցել են ազատ, ժողովրդավարության սկզբունքներին և միջազգային չափանիշներին համապատասխան: Այս մասին Երևանում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ ասել է ՀՀԿ խորհրդարանական խմբակցության քարտուղար Էդուարդ Շարմազանովը:
Նրա խոսքերի համաձայն, ԼՂՀ-ում անցկացված խորհրդարանական ընտրությունները ողջ աշխարհին ցույց տվեցին, որ Արցախի ժողովուրդը միասնական է և ընտրություններ կատարելով` այս կամ այն տերությանը դուր գալու նպատակ չի հետապնդում:
Սլովակիայի խորհրդարանի խոսնակ Ֆրանտիշեկ Միկլոշկոյի` Հայաստանը, ԼՂՀ-ն և Ադրբեջանը ԵՄ կազմի մեջ որպես ասոցացային անդամներ ներգրավելու մասին առաջարկությունը մեկնաբանելով, Է. Շարմազանովը գոհունակություն է հայտնել, ասելով, որ այդպիսով Միկլոշկոն ճանաչում է ԼՂՀ անկախությունը:

25 Май 2010 - 15:33 AMT
Парламентская делегация Армении, наблюдая за выборами в НКР, может четко зафиксировать, что выборы прошли свободно, демократично, в рамках всех международных норм. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил секретарь парламентской фракции Республиканской партии Армении (РПА) Эдуард Шармазанов.
По словам Шарназанова, прошедшие в НКР выборы показали всему миру, что народ Арцаха един, и проводя выборы, не преследует цель понравиться той или иной державе. “Я думаю, что придет время, когда НКР будет признана международным сообществом и воссоединится с Арменией”, – заявил он.
Комментируя предложение первого спикера парламента Словакии Франтишека Миклошко о включении в состав ЕС Армении, НКР и Азербайджана в качестве ассоциативных челнов, Шармазанов выразил удовлетворение в связи с признанием независимости НКР со стороны Миклошко. “Относительно включения НКР в состав ЕС в качестве ассоциативного члена, я ничего не могу сказать, так как НКР – независимое государство и само определяет свою внешнюю политику”, – подчеркнул секретарь фракции РПА.