25 Մայիս 2010 - 15:33 AMT
Հայաստանի խորհրդարանական պատվիրակությունը հետևելով ԼՂՀ ընտրությունների ընթացքին, կարող է արձանագրել, որ ընտրություններն անցել են ազատ, ժողովրդավարության սկզբունքներին և միջազգային չափանիշներին համապատասխան: Այս մասին Երևանում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ ասել է ՀՀԿ խորհրդարանական խմբակցության քարտուղար Էդուարդ Շարմազանովը:
Նրա խոսքերի համաձայն, ԼՂՀ-ում անցկացված խորհրդարանական ընտրությունները ողջ աշխարհին ցույց տվեցին, որ Արցախի ժողովուրդը միասնական է և ընտրություններ կատարելով` այս կամ այն տերությանը դուր գալու նպատակ չի հետապնդում:
Սլովակիայի խորհրդարանի խոսնակ Ֆրանտիշեկ Միկլոշկոյի` Հայաստանը, ԼՂՀ-ն և Ադրբեջանը ԵՄ կազմի մեջ որպես ասոցացային անդամներ ներգրավելու մասին առաջարկությունը մեկնաբանելով, Է. Շարմազանովը գոհունակություն է հայտնել, ասելով, որ այդպիսով Միկլոշկոն ճանաչում է ԼՂՀ անկախությունը:

Armenian parliamentary delegation testifies NKR elections were held in accordance with principles of freedom and democracy and in conformity with international norms, RPA parliamentary group secretary Eduard Sharmazanov stated.
As he told a news conference in Yerevan, NKR parliamentary elections demonstrated unity of Karabakh people to the whole world. “A time will come for NKR to be recognized by international community and reunite with Armenia.”
Commenting on the statement by the member and former speaker of the Slovak parliament, Frantisek Miklosko on inclusion of Armenia, NKR and Azerbaijan in EU in the capacity of associate members, Eduard Sharmazanov expressed his satisfaction over Slovak parliamentarian’s recognition of NKR independence.