26 Մայիս 2010 - 07:57 AMT
Մայիսի 26-ին Երևանում տեղի ունեցավ «Հայաստանում թրաֆիքինգի դեմ պայքարի իրավական հիմքերը» նորացված ձեռնարկի շնորհանդեսը: Ձեռնարկը ստեղծվել է ԵԱՀԿ, ՄԱԿ-ի Միջազգային աշխատանքային կազմակերպության ու զարգացման ծրագրի, Նիդերլանդների ու Նորվեգիայի կառավարությունների աջակցությամբ և ԵՄ ֆինանսական օժանդակությամբ:
Գիրքը վերահրատարակվել է «Հայաստանում, Վրաստանում և Ադրբեջանում թրաֆիքինգի դեմ պայքարի համապարփակ ծրագրի» շրջանակներում:
Տեղեկատուն կարող է որպես ձեռնարկ ծառայել ինչպես իրավապահ մարմինների աշխատակիցների, այնպես էլ իրավունք ուսումնասիրող ուսանողների համար:
«Հայաստանի օրենսդրությունը դեռևս բազմաթիվ փոփոխությունների կարիք ունի մարդկանց թրաֆիքինգի հարցում և ես շնորհակալ եմ բոլոր կազմակերպություններին ու փորձագետներն, որոնք աշխատել են այս տեղեկատուի վրա, որը պետք է լավագույնը դառնա եթե ոչ Եվրոպայում, ապա, առնվազն, Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում»,-ասել է ԱԳՆ միջազգայհին կազմակերպությունների բաժնի ղեկավար Ձյունիկ Աղաջանյանը: Շնորհանդեսին ներկա էին նաև ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի ներկայացուցիչ Ալլա Բակունցը, ՀՀ արդարադատության նախարարության ներկայացուցիչ Էմիլ Բաբայանը:
«Մենք բարձր ենք գնահատում ՀՀ իրավապահ մարմինների տևական և համակարգված վերապատրաստումը թրաֆիքինգի դեմ պայքարում, ինչը կնպաստի վերջերս վերանայված ՀՀ օրենսդրության առավել արդյունավետ կիրառմանը այս հարցում: Ուստի մենք սատարեցինք այս ձեռնարկի ստեղծման նախաձեռնությանը»,-ասել է ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի ղեկավարի տեղակալ Կարել Հոֆստրը:

26 мая в Ереване состоялась презентация обновленного пособия для сотрудников правоохранительных органов “Правовые основы борьбы с траффикингом в Армении”, созданного при содействии ОБСЕ, Международной рабочей организации и программы развития ООН (UNDP), правительств Нидерландов и Норвегии и финансовой поддержке Европейского Союза.
Книга переиздана в рамках “Всеобъемлющей программы борьбы с траффикингом в Армении, Грузии и Азербайджане”.
Справочник разработан армянскими и международными экспертами и может стать пособием как для сотрудников правоохранительных органов, так и для студентов, изучающих право.
“В Армянском законодательстве предстоит еще многое изменить в вопросе траффикинга людей, и я благодарна всем организациям и экспертам, которые работали над созданием данного справочника, который должен стать лучшим если не в Европе, то, по крайней мере, в регионе Южного Кавказа”,- подчеркнула Руководитель отдела международных организаций МИД Армении Дзюник Агаджанян.
На презентации присутствовали также представитель Программы развития ООН Алла Бакунц, представитель Министерства юстиции Армении Эмиль Бабаян.
“Мы очень высоко ценим продолжительную и систематизированную переподготовку сотрудников правоохранительных органов Армении в сфере борьбы с трафикингом для более эффективного применения недавно пересмотренного армянского законодательства по этому вопросу. И именно поэтому мы поддержали инициативу создания данного пособия”,- подчеркнул заместитель руководителя ереванского офиса ОБСЕ Карел Хофстра.