Եվրախորհրդարանի բանաձևը Հարավային Կովկասում հակամարտությունների կարգավորման մասին առաջին անգամ ներկայացվել է 2010-ի հունվարի 11-ին, և առաջին խմբագրության մեջ եղել է 2 կետ, որոնք բխել են Հայաստանի և ԼՂՀ շահերից: Այդ մասին Երևանում մամլո ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է «Սարդարապատ» շարժման ներկայացուցիչ Ալեք Ենիգոմչյանը: Նրա խոսքերով, երեք ամսում թուրք-ադրբեջանական տանդեմին հաջողվեց տեքստից հանել այդ կետեր: «Բանաձևի սկզբնական տեքստում նշվում էր, որ ԼՂՀ-ին պետք է տալ միջանկյալ անկախ կարգավիճակ, ինչը բացակայում է Մադրիդյան սկզբունքներում և երկրորդ, անվտանգության գոտի կազմող տարածքները պետք է ճանաչել ԼՂՀ պաշտպանության բանակին ենթակա: Ես կարծում եմ, որ ընդունված բանաձևը խայտառակություն է Հայաստանի, հայկական լոբբիի և դիվանագիտության համար: Հնարավոր է, փոփոխությունները թելադրվել են միջզագային դիվանագիտության կողմից, բայց դա չի արդարացնում մեր անգործությունը»,- ընդգծել է Ենիգոմչյանն, ավելացնելով, որ Թուրքիան և Ադրբեջանը Հայաստանի թողտվությամբ շատ արդյունավետ են գործել:
Իր հերթին, Հայաստանի «Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավոր Զարուհի Փոստանջյանն ասաց, որ պետք է ակտիվ պայքար տանել 1416 բանաձևի դեմ, որը ենթադրում է Լեռնային Ղարաբաղի մասին ԵԽԽՎ ենթահանձնաժողովի ստեղծում:

26 Май 2010 - 08:26 AMT
Резолюция Европарламента 2216 по урегулированию конфликтов на Южном Кавказе впервые была представлена 11 января 2010 года, и в первой редакции было 2 пункта, которые исходили из интересов Армении и НКР. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил представитель движения «Сардарапат» Алек Енигомчян. По его словам, за три месяца, азербайджано-турецкому тандему удалось убрать из текста эти пункты. «В первоначальном тексте резолюции было отмечено, что НКР надо предоставить промежуточный независимый статус, чего нет в Мадридских принципах и второе – территории, составляющие зону безопасности признать подконтрольными Армии Обороны НКР. Я считаю, что принятие резолюции – позор для Армении, для армянского лобби и дипломатии. Может быть, изменения были продиктованы международной политикой, но это не оправдывает наше бездействие», – подчеркнул Енигомчян, добавив, что Турция и Азербайджан сработали очень эффективно при полном попустительстве со стороны Армении.
В свою очередь депутат парламента Армении от фракции «Наследие» Заруи Постанджян отметила, что нужно вести активную борьбу против резолюции 1416, которая предполагает воссоздание подкомитета ПАСЕ по Нагорному Карабаху.