Եվրախորհրդարանի բանաձևը Հարավային Կովկասում հակամարտությունների կարգավորման մասին առաջին անգամ ներկայացվել է 2010-ի հունվարի 11-ին, և առաջին խմբագրության մեջ եղել է 2 կետ, որոնք բխել են Հայաստանի և ԼՂՀ շահերից: Այդ մասին Երևանում մամլո ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է «Սարդարապատ» շարժման ներկայացուցիչ Ալեք Ենիգոմչյանը: Նրա խոսքերով, երեք ամսում թուրք-ադրբեջանական տանդեմին հաջողվեց տեքստից հանել այդ կետեր: «Բանաձևի սկզբնական տեքստում նշվում էր, որ ԼՂՀ-ին պետք է տալ միջանկյալ անկախ կարգավիճակ, ինչը բացակայում է Մադրիդյան սկզբունքներում և երկրորդ, անվտանգության գոտի կազմող տարածքները պետք է ճանաչել ԼՂՀ պաշտպանության բանակին ենթակա: Ես կարծում եմ, որ ընդունված բանաձևը խայտառակություն է Հայաստանի, հայկական լոբբիի և դիվանագիտության համար: Հնարավոր է, փոփոխությունները թելադրվել են միջզագային դիվանագիտության կողմից, բայց դա չի արդարացնում մեր անգործությունը»,- ընդգծել է Ենիգոմչյանն, ավելացնելով, որ Թուրքիան և Ադրբեջանը Հայաստանի թողտվությամբ շատ արդյունավետ են գործել:
Իր հերթին, Հայաստանի «Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավոր Զարուհի Փոստանջյանն ասաց, որ պետք է ակտիվ պայքար տանել 1416 բանաձևի դեմ, որը ենթադրում է Լեռնային Ղարաբաղի մասին ԵԽԽՎ ենթահանձնաժողովի ստեղծում:

The European Parliament’s draft resolution introduced on January 11, 2010, contained 2 provisions favorable for Armenia and Arstakh, according to Alek Yenigomchyan, leader of Sardarapat movement.
“During three months, the Azerbaijani-Turkish tandem succeeded in eliminating these provisions,” Yenigomchyan told a press conference on May 26.
“The draft resolution envisaged granting of an interim status to NKR. It also read that the security area should remain under control of the NKR Defense Army. I think that amendment of the resolution disgraces the Armenian diplomacy. Although the alternations could be conditioned by the international policy, it doesn’t justify our inactivity,” he said, adding that Azerbaijan and Turkey did not fail to take the advantage.
For her part, member of Heritage parliamentary group Zaruhi Postanjyan said that Armenia should counteract the resolution 1416, which stipulates for reanimation of the PACE subcommittee on Nagorno Karabakh.