Մայիսի 26-ին վեցամյա ընդմիջումից հետո Բորոդինի անվան քառյակը կրկին ելույթ կունենա Հայաստանում: Այդ մասին հայտարարել է ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը մայիսի 26-ին մամլո ասուլիսում: Նա նշել է, որ քառյակի համերգը տեղի կունենա «21-րդ դարի հեռանկարներ» փառատոնի շրջանակներում: «Շատ կարևոր է, որ քառյակը հավատարիմ է մնացել իր ավանդույթներին: Կարևոր է նաև, որ քառյակն այս տարի նշում է իր 65-ամյակը: Այդ հոբելյանի, ինչպես նաև մեր մեծ հայրենակից, կոլեկտիվի անդամ Ռուբեն Ահարոնյանի ծննդյան օրվա հետ կապված ես կցանկանայի Բորոդինի անվան քառյակին հանձնել մշակույթի նախարարության բարձրագույն պարգևը` «Ոսկե մեդալը»: Այս մեդալում ամփոփված են հայ ժողովրդի բարի զգացմունքները Բորոդինի քառյակի նկատմամբ»:
Նախարարը մեդալը հանձնել է քառյակի առաջին ջութակ Ռուբեն Ահարոնյանին:
«Մեդալը պարտավորեցնում է մեզ ելույթ ունենալ այնպես, որ չհիասթափեցնենք նախարարությանը»,- նշել է երաժիշտն, ավելացնելով, որ այսօր քառյակը նվագելու է ամենալավ ստեղծագործությունները:
Համերգը կբացի կոլեկտիվի այցեքարտը` Ալեքսանդր Բորոդինի «Նոկտյուրնը»: Կկատարվեն նաև Դմիտրի Շոստակովիչի ամենահայտնի 8-րդ կոնցերտը և Պյոտր Չայկովսկու 2-րդ կվարտետը:

26 Май 2010 - 10:02 AMT
Об этом заявила министр культуры Армении Асмик Погосян на пресс-конференции 26 мая. Она отметила, что концерт Квартета пройдет в рамках фестиваля “Перспективы XXI века”. “Очень важно, что Квартет остался верным своим традициям. Важно также, что коллектив в этом году отмечает свое 65-летие. В связи с этим юбилеем, а также днем рождения нашего великого соотечественника, участника коллектива, Рубена Агароняна, я бы хотела вручить Квартету имени Бородина высшую награду Министерства культуры Армении – “Золотую медаль”. В этой медали заключено все доброе чувство армянского народа к квартету Бородина”.
Министр передала медаль первой скрипке Квартета Рубену Агароняну.
“Медаль обязывает нас выступить так, чтобы не разочаровать министерство”,- отметил музыкант, добавив, что на сегодняшнем концерте Квартет сыграет свои самые знаменитые произведения.
Концерт откроет “визитная карточка” коллектива – “Ноктюрн” Александра Бородина. Будет исполнен также самый известный Восьмой квартет Дмитрия Шостаковича и Второй квартет Петра Чайковского.