«21-րդ դարի հեռանկարներ» փառատոնի կազմակերպիչ Ստեփան Ռոստոմյանին ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել այն բանի համար, որ նա փառատոնի գոյության ամբողջ ընթացքում երբեք չիջեցրեց նշաձողը», – ասել է Բորոդինի անվ. քառյակի առաջին ջութակ Ռուբեն Ահարոնյանը` մայիսի 26-ին տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ:
Մայիսի 26-ի համերգով քառյակն ավարտում է «21-րդ դարի հեռանկարներ» փառատոնի գարնանային համերգային ծրագիրը:
«Ես շնորհակալ եմ ջերմ խոսքերի համար և պետք է նշեմ, որ փառատոնի կազմակերպիչները Հայաստանը համաշխարհային մշակութային կենտրոն դարձնելու քաղաքականության կողմնակից են: Եվ դա մեզ կհաջողվի», – ասել է Ստեփան Ռոստոմյանը: Նա ավելացրել է նաև, որ կփորձի շտկել այն սխալը, որ վեց տարի հայկական բեմում ելույթ չի ունեցել Բորոդինի անվան քառյակը, որը ճանաչված է որպես Դմիտրի Շոստակովիչի ստեղծագործությունների առաջին կատարող:
«Այն, որ մենք Հայաստանում վեց տարի ելույթ չենք ունեցել, խոսում է այն մասին, որ աշխարհում որոշ իրադարձություններ խոչընդոտում են երկրների միջև մշակութափոխանակմանը, սակայն արդեն մեր կյանքը կարգավորվում է և մենք ավելի հաճախ կհանդիպենք», – նշել է Ռուբեն Ահարոնյանը:

26 Май 2010 - 11:01 AMT
“Хочу выразить благодарность организатору фестиваля “Перспективы XXI века” Степану Ростомяну за то, что он ни разу за всю историю существования фестиваля не снизил планку”,- сказал Рубен Агаронян – первая скрипка Квартета Бородина на пресс-конференции 26 мая.
Концертом Квартета им. Бородина 26 мая завершается весенняя концертная программа фестиваля “Перспективы XXI века”.
“Я благодарен за теплые слова, и должен отметить, что организаторы фестиваля “Перспективы XXI века ” придерживаются политики превращения Армении в мировой культурный центр. И это нам удастся сделать”,- отметил Степан Ростомян. Он добавил, что постарается исправить ошибку шестилетнего отсутствия на армянской сцене Квартета Бородина, ставшего знаменитым тем, что первым в мире сыграл произведения Дмитрия Шостаковича.
“То, что нас не было в Армении 6 лет говорит лишь о том, что некоторые события в мире препятствуют культурному обмену между странами, но сейчас наша жизнь налаживается и мы будем встречаться гораздо чаще”,- отметил Рубен Агаронян.