26 Մայիս 2010 - 15:01 AMT
Մայիսի 26-ին Իջևանում կայացավ ՄԱԿ Մոդել առաջին խորհրդաժողովը, որի ժամանակ Հայաստանի հասարակական կազմակերպությունների ուսանողներն ու ակտիվիստները բաժանվեցին փոքր խմբերի, որոնցից յուրաքանչյուրը ներկայացրեց մեկ երկիր և բացահայտեց թրաֆիքինգի կանխման, զոհերին աջակցման ու վերականգնման առկա խնդիրները և ՄԱԿ միջոցները, որոնք գործում են այդ երկրներում: Խորհրդաժողովի ավարտին «մասնակից երկրները» համագործակցության մասին համապատասխան հռչակագրեր ընդունեցին: Այդ սխեմայով Հայաստանի տարբեր քաղաքներում տեղի կունենան ևս 4 խորհրդաժողովներ: Տարվա վերջին Երևանում կկայանա ՄԱԿ Մոդել հանրապետական խորհրդաժողովը, որին կմասնակցեն մարզային խորհրդաժողովների լավագույն մասնակիցները: Հաջորդ խորհրդաժողովները տեղի կունենան հունիսի 3-ին և 4-ին համապատասխանաբար Արտաշատում և Հրազդանում:
Ինչպես PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին հաղորդեց ՄԱԿ Հանրային տեղեկատվության բաժնի ներկայացուցիչ Մարիա Դոցենկոն, այդ խորհրդաժողովները զանազան խնդիրների լուծմամբ զբաղվող ՄԱԿ այս կամ այն մարմինների աշխատանքի իմիտացիան են: Հայկական խորհրդաժողովներն իմիտացնելու են Ասիայում ու խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանում ՄԱԿ Տնտեսական և սոցիալական կոմիտեի աշխատանքը:

26 Май 2010 - 15:01 AMT
Во время конференции, студенты и активисты различных неправительственных организаций Армении разделились на маленькие группы, каждая из которых представила одну страну, и раскрыла существующие проблеме предотвращения траффикинга, поддержки и реабилитации его жертв и инструменты ООН, действующие в этих странах.
В конце конференции “страны-участницы” приняли соответствующие декларации о сотрудничестве. По этой же схеме пройдут еще 4 конференции в разных городах Армении. В конце года в Ереване состоится республиканская конференция Модель ООН, в которой примут участие лучшие участники областных конференций. Следующие конференции состоятся 3 и 4 июня в Арташате и Раздане.
Как сообщила корреспонденту PanARMENIAN.Net представитель Департамента общественного информирования ООН Мария Доценко, эти конференции являются имитацией работы тех или иных органов ООН, занимающихся решением различных проблем. Армянские конференции будут имитировать работу Экономического и социального комитета ООН в Азии и тихоокеанском регионе.