27 Մայիս 2010 - 09:10 AMT
Այսօր Հայաստանում և Ֆրանսիայում մեկնարկել է «Ընթերցելու ձեր հերթն է» ակցիան: Այդ մասին հաղորդել է Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանատան մշակույթի և համագործակցության հարցերով խորհրդական Ժան-Պոլ Մարտենը մայիսի 27-ին մամլո ասուլիսի ժամանակ: Նրա խոսքերով, ակցիայի շրջանակներում երեք օրվա ընթացքում անցկացվելու են համատեղ միջոցառումներ Ազգային գրադարանում և Խնկո Ապոր անվան Ազգային մանկական գրադարանում:
Առաջին միջոցառումը տեղի է ունեցել մայիսի 27-ին. Խնկո Ապոր անվան մանկական գրադարանում ֆրանսիացի հեքիաքասացները երեխաների համար ընթերցել են ֆրանսիական մանկական գրականություն: Ակցիայի գլխավոր միջոցառումը տեղի կունենա մայիսի 29-ին: Այդ օրը Գ. Սունդուկյանի անվան ազգային ակադեմիական թատրոնի այգում և Մոսկովյան պուրակում տեղադրվելու է շարժական գրադարան, որի ժամանակ անցորդներին և ակցիայի մասնակիցներին ներկայացվելու են ֆրանսիական գրքեր: Ակցիային մասնակցելու է նաև Հայաստանի Ազգային գրադարանն իր «Բիբլիոբուս» շարժական ցուցահանդեսով:
«Քանի որ սա առաջին ակցիան է, որն ընթանում է Հայաստանում և Ֆրանսիայում «Ընթերցելու ձեր հերթն է» անվանումով, ապա մենք չենք հասցրել պատրաստել մեծ քանակությամբ միջոցառումներ, սակայն ակցիան կրելու է շարունական բնույթ»,- ընդգծել է Ժան-Պոլ Մարտենը: «Ընթերցելու քո հերթն է» ակցիան կտևի մինչև մայիսի 30-ը:

Сегодня в Армении и Франции стартовала акция “Ваша очередь читать”. Об этом сообщил советник по вопросам культуры и сотрудничества посольства Франции в Армении Жан-Поль Мартен на пресс-конференции 27 мая. По его словам, в рамках акции в течение трех дней будут проводиться совместные мероприятия в Национальной библиотеке и Национальной детской библиотеке имени Хнко-Апера.
Первое мероприятие прошло 27 мая: в Детской библиотеке имени Хнко-Апера сказочники из Франции прочли детям французскую детскую литературу. Но главное мероприятие акции пройдет 29 мая. В этот день в парке у Национального академического драматического театра имени Г.Сундукяна и на Московском бульваре будет расположена передвижная библиотека, во время которой прохожим и участникам акции будут представлены французские книги. В акции будет участвовать также Национальная библиотека Армении со своей передвижной выставкой Библобус.
“Так как это первая акция, проходящая в Армении и Франции под названием “Ваша очередь читать”, то мы не успели подготовить большее количество мероприятий, однако акция будет носить продолжительный характер”,- подчеркнул Жан-Поль Мартен. Акция “Твоя очередь читать” продлится до 30 мая.