27 Մայիս 2010 - 11:14 AMT
Եթե մայիսի 30-ին տեղական ինքնակառավարման ընտրությունները Վրաստանում արդար լինեն, Ջավախքում կհաղթի Վրաստանի նախկին վարչապետ Զուրաբ Նողաիդելիի ընդդիմադիր դաշինքը, որի ցուցակում ընդգրկված են հայ հասարակական գործիչներ: «Ես նման եզրակացության եկա` հետևելով Նողաիդելիի նախընտրական քարոզարշավին Ջավախքում: Ջավախքի հայ բնակչության համար ընդունելի են նրա ցուցակում ընդգրկված հայ գործիչները, քանի որ նրանք արծարծում են վիրահայերի իրավունքների պաշտպանության հարցերը»,-հայտարարել է ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Շիրակ Թորոսյանը «Երկիր» միության նախագահ Սևակ Արծրունու հետ համատեղ մամլո ասուլիսում:
Ըստ Թորոսյանի, նախընտրական գործընթացը ցույց տվեց նաև, որ մայիսի 30-ին ընտրությունների արդյունքները Ջավախքում կեղծվելու են, քանի որ Ջավախքի տեղական իշխանությունների ներկայացուցիչները, որ ընդգրկված են իշխող կուսակցության ցուցակներում, հայտարարում են, որ կհավաքեն քվեների 80 տոկոսը: Նա հաղորդեց նաև, որ ի սկզբանե Ախալքալաքի շրջանից նախընտրական ցուցակում ընդգրկվել էր 16 մարդ, սակայն Վրաստանի իշխանությունների ճնշումների արդյունքում նրանցից 4-ը հանեցին իրենց թեկնածությունները, և հայ քաղաքական գործիչների ընդհանուր թիվը կազմեց 12:
Իր հերթին Սևակ Արծրունին նշեց, որ ընտրություններին ներկա են լինելու եվրոպացի դիտորդներ: «Եթե Ջավախքում իշխող կուսակցությունը հավաքի ձայների 80 տոկոսը, նրանք անպայման կգրանցեն, որ ընտրությունները կեղծվել են: Այսինքն, դա ևս մեկ հարված կլինի Վրաստանի իմիջին»,-ասել է նա: Վրաստանում ազգային փոքրամասնությունների իրավունքների խախտման վերաբերյալ Արծրունին նշել է, որ Վրաստանում խախտվում են նաև այնտեղ բնակվող ադրբեջանցիների իրավունքները, սակայն տարբերությունն այն է, որ Բաքուն երբեմն շատ կտրուկ է արձագանքում դրան և խնդիրները լուծվում են ի օգուտ ադրբեջանցիների: «Իսկ հայերի դեպքում չի ստացվում նման կերպ լուծել խնդիրները, քանի որ ելնելով աշխարհաքաղաքական շահերից, Երևանը շատ մեղմ է արձագանքում հայերի իրավունքների ոտնահարումներին»,-հայտարարել է նա: Նա հավելել է նաև, որ իրավիճակը չի կարող այդպես երկար շարունակվել, քանի որ դա կարող է հանգեցնել անցանկալի հետևանքների ինչպես Ջավախքում, այնպես էլ Հայաստանում:

27 Май 2010 - 11:14 AMT
Если выборы в органы местного самоуправления Грузии 30-го мая пройдут справедливо и прозрачно, то в Джавахке победит оппозиционный блок экс премьер-министра Грузии Зураба Ногаидели, в список которого включены армянские национальные общественные деятели. “Я пришел к этому выводу, наблюдая за предвыборной кампанией оппозиционного блока Ногайдели в Джавахке. Армянское население Джавахка принимает национально-общественных деятелей, включенных в список этого блока, потому что они поднимают вопросы защиты прав армян Грузии”, – заявил депутат фракции Республиканской партии Армении Ширак Торосян на совместной с председателем Союза "Еркир" Севаком Арцруни пресс-конференции в Ереване.
По словам Торосяна, предвыборный процесс также показал, что 30-го мая результаты выборов в Джавахке будут фальсифицированы, поскольку представители администрации Джавахка, включенные в список правящей партии заявляют, что они наберут 80% голосов. Он также сообщил, что изначально из ахалкалакского района в список оппозиционного блока были включены 16 общественных деятелей, но после прессинга со стороны властей Грузии 4 из них сняли свою кандидатуру, и общее число армянских политических деятелей составило 12.
В свою очередь, Севак Арцруни заметил, что на выборах в органы местного самоуправления Грузии будут присутствовать наблюдатели из Европы. “Если правящая партия в Джавахке наберет 80% голосов, то они обязательно зафиксируют, что выборы били сфальсифицированы. То есть, это еще раз ударит по международному имиджу Грузии”, – заметил он. Относительно ущемления прав этнических мещанств в Грузии, Арцруни заметил, что в Грузии нарушается права также проживающих там азербайджанцев, но разница в том, что Баку иногда очень резко реагирует на это и проблемы решаются в пользу азербайджанцев. “А в случае с армянами не получается решать проблемы подобным образом, так как исходя из геополитических интересов, Ереван весьма мягко реагирует на нарушение прав армян в Грузии”, – заявил он. При этом он добавил, что ситуация так не может долго продолжатся, так как она может привести к нежелательным процессам не только в Джавахке, но и в Армении.