Հայաստանի մարզերում նոր ֆիլմեր դիտելու հնարավորության մասին հինգշաբթի օրը խոսեց Հայաստանի մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը, որը նշեց, որ Հայաստանի յուրաքանչյուր մարզում մեկական կինոթատրոն կկառուցվի: Այդ մասին նա հայտարարեց «Ոսկե ծիրան» 7-րդ միջազգային կինոփառատոնի առաջին մամլո ասուլիսի ժամանակ: Այս տարի փառատոնում հիմնական շեշտը դրվելու է հոբելյանների վրա: Այս տարի նշվում են կինոյի 7 անվանի գործիչների հոբելյանները. Անրի Վեռնոյի 90-ամյակը, Ատոմ Էգոյանի 50-ամյակը, Արմեն Ջիգարխանյանի 75-ամյակը: Հարգանքի տուրք է մատուցվելու նաև մեծ դերասաններ Մհեր Մկրտչյանին, Խորեն Աբրահամյանին, ռեժիսոր Հենրիկ Մալյանին և օպերատոր Ալբերտ Յավուրյանին: Ըստ այդ հոբելյանների կազմվել է փառատոնի ծրագիրը: Այն բացելու է Անրի Վեռնոյի «Մայրիկ» ֆիլմը: Ինչպես խոստանում են փառատոնի կազմակերպիչները, բացմանը ներկա են լինելու ֆիլմի մի քանի դերասաններ, ինչպես նաև ռեժիսորի որդին: Իսկ «Ոսկե ծիրանի» ժյուրիի նախագահ Ատոմ Էգոյանի ծննդյան օրը Երևանում կնշեն մեծ շուքով:
Ինչպես անցյալ տարիներին, հագեցած են լինելու փառատոնի բոլոր ծրագրերը: «Երևանյան պրեմիերաներ» ծրագրի շրջանակներում ներկայացվելու են Սերգեյ Սոլովյովի «Համադասարանցիները», «Մեղր» ֆիլմերը: Վերջինը Բեռլինի կինոփառատոնում գլխավոր մրցանակ է ստացել: Այդ ֆիլմը թուրք ռեժիսոր Սեմիխ Կապլանօղլուի «Ձու», «Կաթ», «Մեղր» եռապատման մասն է: «Ձուն» 2009-ին ներկայացվել է «Ոսկե ծիրանի» ժամանակ: Ծրագրին մասնակցելու են նաև Կարեն Շախնազարովի «Հիվանդասենյակ համար 6» աղմուկ հանած ֆիլմը, անվանի լեհ ռեժիսոր Քշիշտոֆ Զանուսիի «Փոխադարձ այցելություն» ֆիլմը, թուրքական արմատներով գերմանացի ռեժիսոր Ֆաթիհ Ակինի «Հոգու խոհանոց» ֆիլմը և այլն: «Ոսկե ծիրանի» 7-րդ փառատոնը տեղի կունենա հուլիսի 11-18-ը:
Հայկական կինոն հաղթարշավ է սկսել միջազգային փառատոներում: Փաստագրական «Արարատից Սիոն» ֆիլմը ստացավ իր առաջին մրցանակը: Մայիսի 17-ին Ուելսի Սուոնսի քաղաքում կայացած կինոփառատունում, որն անցնում է հայտնի հոլիվուդյան դերասանուհի Քեթրին Զետա Ջոնսի հովանու ներքո, Հայաստանի, Թուրքիայի, Իսրայելի ու Եգիպտոսի համատեղ ֆիլմը ճանաչվեց Եվրոպայի լավագույն ֆիլմ:
2009թ. մայիսին Հայաստան այցելության արդյունքում իտալացի ռեժիսոր Պիետրո Կիոդարելլիին նկարահանել էր «Հայաստանի սուրբ քարերը» (Pietre Sacre D'Armenia) փաստավավերագրական ֆիլմը (52 րոպեանոց)` Հայաստանի քրիստոնեական ճարտարապետության վերաբերյալ, ուր խորաթափանց կերպով ներկայացվում են հայ միջնադարյան եկեղեցաշինության կոթողները, հարցազրույցներ են անցկացվում անվանի հայ և իտալացի պատմաբանների ու ճարտարապետների հետ: Pietre Sacre D'Armenia ֆիլմը պատճենահանվել է 25.000 օրինակով և Իտալիայի հեղինակավոր հնագիտական «Արքեոլոջիա վիվա» (Archeologia Viva) ամսագրի 2010թ. մայիս-հունիս համարի հետ միասին որպես ներդիր բաժանվել է ամսագրի բոլոր բաժանորդներին: Ամսագրի նույն համարում տպագրվել է Հայաստանի ճարտարապետական հարուստ ժառանգության և պատմամշակութային հուշարձանների վերաբերյալ հոդված:
Արդեն մի քանի տարի է` մեծ հաջողությամբ տեղի է ունենում«Իմ թանկագին եղբայր. Հայերը Թուրքիայում 100 տարի առաջ» ցուցահանդեսը: Այն բացվել է Բրունեյի պատկերասրահում և տևելու է մինչև հունիսի 24-ը: Ցուցահանդեսը կազմակերպել է Արևելքի և Աֆրիկայի ուսումնասիրման դպրոցը (SOAS):
Ցուցահանդեսում ներկայացված են բացիկներ, դրոշմանիշներ և Օռլանդո Կոլումելոյի լուսանկարները, որոնք պատկերում են հայերի կյանքը Օսմանյան կայսրությունում 1900-1910թթ.: Բացիկները թողարկվել են անցած դարասկզբին Օսմանյան կայսրությունում: Դրանց վրա պատկերված են հայկական եկեղեցիներ, դպրոցներ, հայերին պատկանող գործարաններ, հյուրանոցներ, ռեստորաններ Կոստանդնուպոլսից մինչև փոքր թուրքական գյուղեր:
Երևանում ևս տեղի ունեցավ նշանակալի իրադարձություն. Հովհաննես Թումանյանի և Ալեքսանդր Սպենդիարյանի արձանները զբաղեցրեցին իրենց տեղերը, որոնք անցյալ տարի ժամանակավորապես հեռացվել էին հրապարակի տակ ստորգետնյա ավտոկայանատեղիի շինարարության ժամանակ:
Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը մայիսի 19-ին մասնակցել է արցախցի ականավոր երաժիշտ Գենադի Բարխուդարովի հուշարձանի բացման հանդիսավոր միջոցառմանը: Գենադի Բարխուդարովը եղել է Ստեփանակերտում առաջին ջազ-նվագախմբի հիմնադիրներից մեկը:
Այսպիսով, անցյալ շաբաթվա մշակութային իրադարձությունները դարձան ֆիլմերը, քանի որ Հայաստանի ամենավառ մշակութային իրադարձություններից մեկը` «Ոսկե ծիրանը», սարերի հետևում չէ:
Երևանը վերագտնում է իր ուրույն դիմագիծը, իսկ նոր մշակութային ավանդույթները հատուկ շուք են հաղորդում մայրաքաղաքին

О возможности просмотра новых фильмов жителями областей Армении говорила в четверг министр культуры Армении Асмик Погосян, которая подчеркнула, что в Армении осуществляется проект, подразумевающий строительство сети кинотеатров во всех областях страны. Об этом Асмик Погосян сообщила во время первой пресс-конференции 7-го ежегодного международного кинофестиваля “Золотой абрикос”. На пресс-конференции были раскрыты также некоторые сюрпризы, которые ожидают поклонников фестиваля в 2010 году. Главной интригой фестиваля должно стать его открытие, на котором, как обещают организаторы, должны присутствовать актеры знаменитого фильма Анри Верноя “Майрик”. Возможность открыть фестиваль фильму предоставлена начнется в связи с 90-летним юбилеем его автора. Вообще «Золотой абрикос» в этом году можно назвать “юбилейным”, ведь в его рамках пройдут также мероприятия, посвященные 50-летию режиссера Атома Эгояна, 75-летию великого актера Армена Джигарханяна, а также будет отдана дань памяти великих актеров Мгера Мкртчяна, Хорена Абрамяна, режиссера Генрика Мальяна и оператора Альберта Явуряна.
Как и в прошлые годы, насыщенными будут все программы фестиваля. В рамках фестиваля Ереван посетят многие знаменитые режиссеры из России и Европы. Во время специальной программы “Ереванские премьеры” будут представлены фильмы Сергея Соловьева “Одноклассники”, Карена Шахназарова “Палата N 6”, известного польского режиссера Кшиштофа Занусси “Взаимный визит”, фильм немецкого режиссера с турецкими корнями Фатиха Акина “Кухня души” и другие картины. Там же будет показана третья часть трилогии Семиха Капланоглу “Яйцо”, “Молоко”, “Мед”. Картина “Мед” получила главный приз Берлинского кинофестиваля и будет показана в Ереване. Фильм “Яйцо” был также презентован на фестивале “Золотой Абрикос” в 2009 году. 7-й фестиваль “Золотого абрикоса” пройдет с 11 по 18 июля.
Армянское кино победно шествует по международным фестивалям. Документальный фильм “От Арарата до Сиона” получил свою первую награду как лучший европейский документальный фильм на кинофестивале в уэльском городе Суонси, проходящем под патронажем известной голливудской актрисы Кэтрин Зеты Джонс. В то же время не угасает интерес иностранных режиссеров к Армении. Итальянский режиссер Пьетро Киодарли снял документальный фильм “Святые камни Армении” (Pietre Sacre D`Armenia), рассказывающий о христианской архитектуре Армении. В рамках фильма представлены монументы средневековой армянской архитектуры, интервью с армянскими и итальянскими историками. Фльмы будут распространяться в качестве вкладышей в номер за май-июнь известного итальянского археологического журнала Archeologia Viva, в котором была напечатана отдельная статья о богатом архитектурном наследии и историко-культурных памятниках Армении. Также уже который год в с большим успехом проходит выставка “Мой дорогой брат: армяне в Турции 100 лет назад”. На сей раз она открылась в Брунейской Галерее и продлится до 24 июня. Выставка организованна Школой изучения Востока и Африки (SOAS).
На выставке представлены открытки, марки и фотографии Орландо Колумело, которые описывают жизнь армян в Османской империи в период с 1900-1910гг. На них изображены армянские церкви, школы, принадлежащие армянам фабрики, гостиницы, рестораны от Константинополя до маленьких турецких деревень.
И в Ереване состоялось знаменательное событие: на свои место вернулись любимые памятники Ованнесу Туманяну и Александру Спендиаряну. Памятники были временно демонтированы в прошлом году на время строительства подземного гаража под площадью Свободы.
В НКР установили новый памятник: президент Республики Арцах Бако Саакян принял участие в торжественной церемонии открытия памятника известному арцахскому музыканту Геннадию Бархударову, одному из создателей первого джаз-оркестра в Степанакерте.
Таким образом, культурными событиями прошедшей недели стали фильмы, поскольку не за горами одно из самых ярких культурных событий Армении – фестиваль “Золотой абрикос”.
Таким образом, Ереван вновь обретает свои привычные черты, но в то же время особый шарм армянской столице придают новые культурные традиции.