Տարօրինակ է, որ 2009 թ. Հայաստանի բյուջեից ՀՀ ԱԳՆ-ի համար քարոզչության նպատակով նախատեսված 25 մլն դրամը զրոյացվել է, այն էլ այն դեպքում, երբ միջազգային կառույցներում հայկական կողմի պասսիվ քարոզչության արդյունքում ԵԽ-ում ընդունվել է Ղարաբաղի մասին 2216 բանաձևը: Այս մասին ՀՀ ԱԺ եվրաինտեգրացման հանձնաժողովի նիստի ժամանակ Հայաստանի 2009 թ. պետբյուջեի ծախսերի վերաբերյալ քննարկման ընթացքում ասել է «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Նաիրի Զոհրաբյանը:
Զոհրաբյանի խոսքերի համաձայն, Հայաստանի քարոզչությունը շատ ցածր մակարդակի վրա է գտնվում, և սխալ է այդ նպատակի համար նախատեսված միջոցները կրճատել:
Նիստին մասնակցում էին նաև ՀՀ ԱԳ փոխնախարար Կարինե Ղազինյանը, ըստ որի, թեև ԵԽ բանաձևը պարտադիր կիրառում չի պահանջում, սակայն վտանգ է ներկայացնում: Ղազինյանի խոսքերի համաձայն, ԵԽ-ում 2216 բանաձևի ընդունումից հետո ՀՀ ԱԳՆ-ն ակտիվորեն աշխատում է այդ ուղղությամբ, մասնավորապես ՀՀ ԱԳ նախարարն արդեն իր գնահատականը տվել է այդ բանաձևին:

27 May 2010 - 14:09 AMT
Naira Zohrabyan: to a certain extent, we are all to blame for European Parliament’s resolution on Karabakh
It’s strange that AMD 25 million funding allocated to propaganda development in 2009 would be suspended, while European Parliament’s 2216 resolution on Karabakh came a result of Armenian propaganda passivity, Prosperous Armenia parliamentary group member Naira Zohrabyan stated.
As she noted at the sitting of RA NA Committee for European Integration, “Armenian propaganda is at a low level, so it won’t be right to cut funding in this particular sphere.”
RA Deputy Foreign Minister Karine Kazinian agreed with the statement, adding that the funding was suspended because of financial crisis.
She noted, that the resolution, though not of obligatory nature, raises certain concerns. According to Kazinian, Armenian Foreign Ministry has undertaken some steps in this direction, giving their own assessment on the resolution.
“There’s no use in making accusations now. To a certain extent, we are all to blame for European Parliament’s resolution on Karabakh: be it parliamentary diplomacy, RA MFA or Armenian Embassies in EU states,” Naira Zohrabyan concluded.