27 Մայիս 2010 - 14:42 AMT
«Կարծում եմ, ՀՀ նախագահի Բրյուսելից վերադառնալուց հետո մեկ անգամ ևս կշոշափվի ԵԽ-ում ընդունված 2216-րդ բանաձևը», – այս մասին ՀՀ ԱԺ եվրաինտեգրացման հարցերով հանձնաժողովի նիստի ժամանակ Հայաստանի 2009 թ. պետբյուջեի ծախսերի քննարկման ընթացքում հայտարարել է ՀՀ ԱԳ փոխնախարար Կարինե Ղազինյանը:
Նրա խոսքերի համաձայն, բացի վտանգ ներկայացնող դրույթներից, բանաձևում կան նաև Հայաստանի շահերից բխող կետեր: «Դրանք հիմնականում վերաբերում են ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորմանն ու այն բանին, որ Լեռնային Ղարաբաղին պետք է տալ միջակա կարգավիճակ», – հայտարարել է նա: Ղազինյանն ավելացրել է նաև, որ Հայաստանի ԱԳՆ-ն նախապես ծանոթ էր բանաձևի տեքստի հետ և աշխատել է դրա վրա:
ՀՀ ԱԳ փոխնախագահն ընդգծել է, որ հայկական կողմը բանաձևի դեմ առաջարկություններ է անելու. «այսինքն` մենք ձեռքներս ծալած չենք նստելու, շարունակելու ենք աշխատել»:
«Ժառանգություն» խմբակցության նախագահ Ստեփան Սաֆարյանն իր հերթին ասել է, որ բանաձևի ընդունման հարցում հայկական կողմի պասսիվությունը կարելի է բացատրել ֆինանսների բացակայությամբ: «Մեր կառավարությունը միշտ կարող է քարոզչության համար պահուստային ֆոնդից գումար տրամադրել», – ասել է Սաֆարյանը;

“Думаю, после возвращения президента РА из Брюсселя еще раз будет затронут вопрос принятой в Европарламенте резолюции 2216. Об этом в ходе обсуждения расходов госбюджета Армении в 2009 году на заседании комиссии НС РА по вопросам евроинтеграции заявила замминистра ИД Армении Карине Казинян.
По ее словам, в резолюции, кроме вызывающих опасения положений, существуют пункты, которые исходят из интересов Армении. “Они в основном касаются того, что карабахская проблема должна решаться только мирным путем и Нагорному Карабаху нужно дать промежуточный статус”, – заявила она. Казинян также добавила, что МИД Армении изначально был знаком с текстом резолюции и работал над ним.
Замминистра ИД РА также подчеркнула, что в резолюции сделаны предложения и не более, a армянская сторона представит встречные предложения. “То есть мы будем работать дальше, а не сидеть, сложа руки”, – отметила Карине Казинян.
В свою очередь председатель фракции “Наследие” Степан Сафарян заметил, что в качестве оправдания пассивности армянской стороны в деле принятия резолюции 2216, нельзя не отметить факт отсутствия финансов. “Так как правительство всегда могло бы из резервного фонда выделить сумму для пропаганды”, – отметил Сафарян. Он также добавил, что не желал бы увидеть такое развитие процессов, когда в результате подобных резолюций ЕС Армению поставил перед выбором – или евроинтеграция, или проблема НКР.