H, L, O, P, Q և R տեսակի արտոնագրերի համար միջնորդավճարը կկազմի 150 ԱՄՆ դոլար, E տեսակի արտոնագրերի համար` 390 ԱՄՆ դոլար և 350 ԱՄՆ դոլար` K տեսակի արտոնագրերի համար: Արտոնագրի համար պետք է վճարել հարցազրույցի օրվա դրությամբ գործող միջնորդավճարի ամբողջ գումարը` անկախ այն հանգամանքից, թե վճարումը երբ է կատարվում: Օրինակ` եթե դուք վճարել եք 131 ԱՄՆ դոլար տուրիստական արտոնագրի համար և Ձեր հարցազրույցը լինելու է հունիս 4-ից հետո, ապա հարցազրույցի օրը դուք պետք է 9 ԱՄՆ դոլարի տարբերությունը վճարեք:
Տուրիստական, ուսանողական և փոխանակման ծրագրերի արտոնագրերի համար դիմում ներկայացրած անձինք այդ տարբերությունը կարող են հարցազրույցի օրը վճարել դեսպանատանը: Իսկ եթե դուք վճարել եք 131 ԱՄՆ դոլար և դիմել եք H, L, O, P, Q կամ R տեսակի արտոնագրի համար և հարցազրույցի եք գնալու հունիսի 4-ից հետո, ապա կարող եք դիմել հյուպատոսական բաժնին էլ. փոստի [email protected] հասցեով և կստանաք անհրաժեշտ հրահանգներ` տարբերությունը վճարելու վերաբերյալ:
Միջնորդավճարի բարձրացումը պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ ըստ գործող օրենսդրության, պետքարտուղարությունը պետք է կարողանա ապահովել հյուպատոսական ծառայությունների ծախսածածկումը գանձված միջնորդավճարների հաշվին: Այս փոփոխություններով միջնորդավճարներն առավել ճշգրիտ կերպով են արտացոլում ծառայությունների իրական արժեքը: Այս կերպ անհատներին, կազմակերպություններին ու առանձին խմբերին ուղղակիորեն առնչվող այս ծառայությունների հետ կապված ծախսերը հոգում են գանձված միջնորդավճարների և ոչ թե հարկատուների միջոցների հաշվին:
Միջնորդավճարների նախորդ փոփոխությունը տեղի էր ունեցել 2008թ.: Այս մասին հաղորդում է ԱՄՆ դեսպանատան մամլո ծառայությունը:

27 Май 2010 - 16:11 AMT
С 4 июня 2010 года увеличится стоимость въездных виз в США, сообщает пресс-служба посольства США в Армении. Цена посреднического взноса за туристическую и деловую визу от 131 доллара поднялась до 140. Въезжающие в США по категориям виз H, L, O, P, Q и R должны будут заплатить 150 долларов, по визе E – 390 долларов, по визе K – 350 долларов США.
Согласно новому закону, за визу следует заплатить сумму посреднического взноса, действующего в день интервью. То есть если человек заплатил старую цену за визу, но его интервью состоится после 4 июня, он должен будет внести оставшуюся сумму в день интервью. Это правило действует для студенческой, туристической виз и визы по программе обмена. Этот закон действует для всех видов виз, однако обратившиеся за H, L, O, P, Q или R не смогут сделать этого в день интервью и должны обратиться в консульство США за дальнейшими указаниями.
Повышение стоимости посреднических взносов обусловлено тем, что по действующему законодательству, Госдепартамент США должен покрывать затраты консульских служб за счет собранных посреднических взносов. При определении новых цен Госдепартамент ссылался на результаты исследований, проведенных в июне 2009 года.