Այսօր Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը և Հայաստանի պաշտոնատար այլ անձիք այցելել են Սարդարապատի հուշահամալիր և ծաղկեպսակ դրել Սարդարապատի հերոսամարտի և Հայաստանի Առաջին Հանրապետության հռչակման 92-ամյակի կապակցությամբ:
Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը լրագրողների հետ զրույցում ասաց. «Առաջին հերթին ցանկանում եմ շնորհավորել մեր քաղաքացիներին այս հիանալի օրվա կապակցությամբ: Ամեն անգամ մայիսի 28-ին մենք գալիս ենք Սարդարապատ և հարգանքի տուրք ենք մտատուցում նրանց, ովքեր զենքը ձեռքին մեր երկրին պարգևեց անկախություն և դրեց հայկական պետականության հիմքերը: Մայիսի 28-ը միշտ վառ կմնա մեր հիշողության մեջ: Այս օրվա խորհուրդը նրանում է, որ ցանկացած ազգ պետք է ձգտի անկախության»,- ասել է վարչապետը, Սարդարապատից հաղորդում է PanARMENIAN.Net-ի թղթակիցը:
Իր հերթին, Հայաստանի Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանն ասաց, որ այսօր հաղթանակի տոն է: «Աստված տա մեր հաղթանակները շարունակվեն և միշտ հաղթելու ձգտում լինի: Մենք հաճախ ենք հաղթել մարտի դաշտում, բայց մեզ համար թանկ են նաև խաղաղ ժամանակ տարած հաղթանակները, և այցելելով Սարդարապատ, մենք հարգանքի տուրք ենք մատուցում նրանց հիշատակին, ովքեր զոհվել են հայրենիքի անկախության համար»,- ընդգծել է Բաղդասարյանը:
Հայաստանի Արմավիրի մարզում գտնվող «Սարդարապատ» հուշահամալիրը կառուցվել է 1968-ին թուրքական զորքերի հանդեպ Հայաստանի հաղթանակի 50-ամյակի առթիվ: Հաղթանակի շնորհիվ Արևելյան Հայաստանի մեծ մասը փրկվեց թուրք զավթիչներից և հնարավորություն ստեղծվեց պետականության վերականգնման համար:

Сегодня президент Армении Серж Саргсян и руководство Армении посетили мемориальный комплекс “Сардарапат” и возложил венок в связи с 92-ой годовщиной сражения под Сардарапатом и провозглашения Первой Республики Армения.
Премьер-министр Тигран Саркисян в беседе с журналистами заявил: «В первую очередь я хочу поздравить наших граждан с этим прекрасным днем. Каждый раз 28 мая мы приходим в Сардарапат и отдаем дань памяти и уважения тем, кто с оружием в руках принес нашей стране независимость и заложил основы армянской государственности. День 28 мая всегда остается в нашей памяти . Символ этого дня в том, что любая нация должна стремится к независимости, которая гарантирует стойкость и развитие», – сказал премьер-министр, передает из Сардарапата корреспондент PanARMENIAN.Net.
В свою очередь Секретарь Совета безопасности Армении Артур Багдасарян заметил, что сегодняшний день – праздник победы. «Пусть даст Бог чтобы наши победы продолжались и всегда было стремление к победе. Мы очень много раз побеждали на поле боя, но для нас также дороги победы в мирное время, и, посетив Сардарапат, мы отдаем дань памяти тем, кто погиб за независимость родины», – подчеркнул Багдасарян.
Мемориальный комплекс “Сардарапат” в Армавирской области Армении возведен в 1968 к 50-летию победы Армении над турецкими войсками. Благодаря победе большая часть Восточной Армении была спасена от турецких захватчиков, и была создана возможность для восстановления государственности.