Ադրբեջանի ԱԳՆ-ում կազմվել է արտասահմանցի այն քաղաքացիների «սև» ցուցակը, ովքեր 2010 թ. մայիսի 23-ին Լեռնային Ղարաբաղում տեղի ունեցած խորհրդարանական ընտրությունների ընթացքում մասնակցել են դիտորդական առաքելությանը: Այդ ցուցակում հայտնվել են Ռուսաստանի Պետդումայի հինգ պատգամավոր` Իգոր Չեռնիշենկոն, Կիրիլ Չերկասովը, Տատյանա Վոլոժինսկայան, Մաքսիմ Միշչենկոն և Կոնստանտին Զատուլինը, Պետդումային կից ուսանողական խորհրդարանի անդամ, միջազգային դիտորդ Գալինա Ռատնիկովան, հասարակաքաղաքական գործիչ Վիկտոր Շայնիսը և ռազմավարական մշակույթի հիմնադրամի փորձագետ Անդրեյ Արեշևը: Այդ ցուցակում են հայտնվել նաև Ֆրանսիայի, Գերմանիայի, Արգենտինայի և այլ երկրների քաղաքացիներ;
«Կարծում եմ, որ միջազգային դիտորդների հանդեպ այդպիսի կոշտ հակազդեցությունը ցույց է տալիս, որ Ադրբեջանն այսօր պատրաստ չէ փոխզիջումների հիման վրա ղարաբաղյան հակամարտության լուծմանը: Իսկապես, նույնիսկ եթե Ռուսաստանի, Ֆրանսիայի, Գերմանիայի, Արգենտինայի, Սլովակիայի և Չեխիայի` աշխարհի այդպիսի ազդեցիկ պետությունների քաղաքացիների հետ է Ադրբեջանը խոսում վերջնագրերի լեզվով, ապա պատկերացնում եմ, թե ինչ կլինի Լեռնային Ղարաբաղի քաղաքացիների վիճակը, եթե նրանք կրկին անցնեն Ադրբեջանի իրավասության ներքո: Պաշտոնական Բաքվի այս դեմարշը կրկին ցույց է տալիս, որ Ադրբեջանի ղեկավարությունը պատրաստ չէ ճանաչելու Լեռնային Ղարաբաղում բնակվող հայերի քաղաքական և այլ իրավունքները, իսկ նրանց հայտարարություններն այն մասին, որ պատրաստ են հայերին բարձր մակարդակի ինքնավարություն տալու, ընդամենը քարոզչական շոու է` միջազգային կազմակերպությունների «միամիտ» ներկայացուցիչների համար», – այս մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրուցելիս ասել է Գլոբալիզացիայի և տարածքային համագործակցության վերլուծական կենտրոնի նախագահ Ստեփան Գրիգորյանը:
Նրա խոսքերի համաձայն, միայն մեկ դեպքում կարելի էր «հասկանալ» Ադրբեջանի այդ գործողությունները` եթե Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն արգելեր, որ իր երկիր մուտք գործեին Թուրքիայի խորհրդարանի այն պատգամավորները և քաղաքացիները, ովքեր վերջին հինգ տարիների ընթացքում դիտորդական առաքելություն էին իրականացրել Կոսովոյի ընտրությունների ընթացքում, ինչպես նաև մերժեր, որ իր երկիր մուտք գործեր Թուրքիայի ԱԳ նախարարներից որևէ մեկը, ով 2009 թ. այցելել էր Աբխազիա: «Այլ կերպ ասած, Ադրբեջանի ԱԳՆ-ի բարձրացրած այս ողջ աղմուկը կոչվում է «երկու չափանիշների քաղաքականություն», – ընդգծել է Գրիգորյանը:

The Azerbaijani Ministry of Foreign Affairs drew up a “blacklist” of foreign citizens, who observed the NKR parliamentary elections on May 23, 2010. All of them will be rejected entry visas to Azerbaijan. The list includes five Russian parliamentarians: Igor Chernyshenko, Kirill Cherkasov, Tatyana Volozhinskaya, Maxim Mishenko and Konstantin Zatulin, as well as international observer Galina Ratnikova, public and political activist Victor Sheynis and expert of the Foundation of Strategic Culture Andrey Areshev. French, German, Argentine and other countries citizens are also on the list.
Chairman of the Board of the Analytical Center for Globalization and Regional Cooperation Stepan Grigoryan said that such tough reaction towards the presence of international observers in the NKR parliamentary elections proves that currently Azerbaijan is not ready for the Karabakh conflict resolution to be based on compromises and mutual concessions.
“If Azerbaijan uses the language of ultimatums and sanctions with respect to citizens of such influential states, as Russia, France, Germany, Argentina, Slovakia and Czech Republic, then NKR citizens’ destiny, if they again appear under the jurisdiction of Azerbaijan, is unclear. This demarche is another evidence of the Azerbaijani leadership’s inability to recognize political and other rights of Armenians residing in Karabakh. Meanwhile, their statements about readiness to provide Armenians with a high level of autonomy are nothing but propaganda show for “naive” representatives of the international community,” Grigoryan told a PanARMENIAN.Net reporter.
According to him, one could “conceive” Azerbaijan’s behavior only if it rejected entry visas for those Turkish parliamentarians and citizens, who were observers in Kosovo elections over recent five years, as well as for a Deputy Foreign Minister of Turkey, who visited Abkhazia in 2009. “Otherwise, the clamor raised by the Azerbaijani Ministry of Foreign Affairs is called “policy of dual standards,” stressed Grigoryan.