12 October 2001 - 17:27 AMT
ՍԵՆԱՏՈՐ ԲՐԱՈՒՆԲԵՔԸ ԱՌԱՋԱՐԿՈՒՄ Է ԼԻԱԶՈՐԵԼ ԱՄՆ-Ի ՆԱԽԱԳԱՀԻՆ ԺԱՄԱՆԱԿԱՎՈՐԱՊԵՍ ԿԱՍԵՑՆԵԼ 907-ՐԴ ՈՒՂՂՄԱՆ ՈՒԺԸ
Ամերիկյան սենատոր Սեմ Բրաունբեքը Սենատ է ներկայացրել Ազատությանը աջակցման ակտի 907-րդ ուղղման ուժը ժամանակավորապես կասեցնելու հնարավորություն նախատեսող օրենքի նախագիծ: Այդ ուղղումը արգելում է ԱՄՆ-ի վարչակազմին ուղղակի օգնություն ցուցաբերել Ադրբեջանին, մինչեւ այն չդադարեցնի Հայաստանի ու Լեռնային ղարաբաղի շրջափակումը: Ադրբեջանական աղբյուրների հաղորդագրությունների համաձայն` Բրաունբեքի առաջարկած նախագիծը լիազորում է ԱՄՆ-ի նախագահին ժամանակավորապես կասեցնել 907-րդ ուղղման ուժը, եթե այդ միջոցը անհրաժեշտ լինի ազգային անվտանգությունը ապահովելու համար: Ելույթ ունենալով Սենատում` նա ասաց, որ «1992 թվականին մտցված Ադրբեջանի դեմ պատժամիջոցները լիովին վերացնելու համար Կոնգրեսի վրա ճնշում գործադրելը իրական չէ»: Այդ պատճառով, նրա կարծիքով, առավել ընդունելի է հենց ուղղման ուժի ժամանակավոր կասեցումը այն դեպքում, եթե դա պահանջեն ԱՄՆ-ի ազգային շահերը:

12 October 2001 - 17:27 AMT
СЕНАТОP БРАУНБЕК ПРЕДЛАГАЕТ ПРЕДОСТВИТЬ ПРЕЗИДЕНТУ США ПОЛНОМОЧИЯ ВРЕМЕННО ПРЕОСТАНОВИТЬ ДЕЙСТВИЕ 907-ой ПОПРАВКИ
Американский сенатор Сэм Браунбэк представил в Сенат законопроект, допускающий возможность временной отмены 907-й поправки к Акту в поддержку свободы, которая запрещает администрации оказывать прямую помощь Азербайджану до тех пор, пока не будет снята осуществляемая им блокада Армении и Нагорного Карабаха. По сообщениям азербайджанских источников, предложенный Браунбеком проект предоставляет президенту Соединенных Штатов полномочия временно приостановить дейстие 907-й поправки, если эта мера будет необходима для обеспечения национальной безопасности. Выступая в Сенате он заявил, что “оказание давления на Конгресс для полной ликвидации санкций, принятых в 1992 году в отношении Азербайджана, нереально”. Поэтому, на его взгляд, наиболее преемлемым является именно временное преостановление дейстия поправки в случае, если этот шаг будет продиктован национальными интересами США.