Խորհրդարանական ընտրությունները շատ մեծ նշանակություն ունեն Լեռնային Ղարաբաղի համար, և այն, որ դրանք տեղի են ունենում արդեն հինգերորդ անգամ ու բավական բարձր մակարդակով, կարող է լուրջ ռեսուրս դառնալ ԼՂՀ ժողովրդի համար թե պետականության հաստատման, թե ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցում: Այդ մասին մայիսի 24-ին Երևանում քաղաքագետ Երվանդ Բոզոյանի հետ համատեղ մամլո ասուլիսում հայտնեց հայ փորձագետ Սերգեյ Մինասյանը: Երվանդ Բոզոյանն իր հերթին նշեց, որ վերջին 20 տարիների ընթացքում Լեռնային Ղարաբաղն ապացուցել է, որ որոշ երկրների համեմատ այն ավելի կայացած է: Ընդ որում, նա Ղարաբաղի հիմնահարցը համեմատեց Կոսովոյի խնդրի հետ` նկատելով, որ առանձնակի տարբերություն չի տեսնում:
ԱԳՆ ղեկավար Էդվարդ Նալբանդյանը նշել է, որ բոլոր նախորդ ընտրությունների նման մայիսի 23-ին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում անցկացված խորհրդարանական ընտրություններն արժանացել են տարբեր երկրներից ժամանած անկախ դիտորդների դրական գնահատականներին` իրենց կազմակերպվածությամբ, իրական մրցակցությամբ, գործող օրենսդրությանը եւ միջազգային չափանիշներին համապատասխանությամբ: «Ընտրությունները վկայում են Արցախում ժողովրդավարության, օրենքի գերակայության ամրապնդման հանդեպ իշխանությունների և ժողովրդի հանձնառության մասին: ԼՂՀ ժողովրդի սեփական ճակատագիրը որոշելու անքակտելի իրավունքի ճանաչումը կենտրոնական տեղ է զբաղեցնում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից ներկայացված հիմնախնդրի կարգավորման առաջարկություններում, որոնց հիման վրա ընթանում են բանակցությունները»-, ասել է նախարարը:
Հարավային Կովկասի մասին Եվրոպական խորհրդարանի բանաձևը շատ հակասական փաստաթուղթ է: Այդ մասին Երևանում հայտարարել է ՀՅԴ խմբակցության քարտուղար Հրայր Կարապետյանը: Նրա խոսքերով, բանաձևում շատ ձևակերպումներ անհասկանալի են: Միաժամանակ Կարապետյանը նշել է, որ թեպետ բանաձևը պարտադիր չէ իրագործման համար, հայկական կողմը պետք է լուրջ հետևություններ անի նման բանաձևերից և որոշումներից:
Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը մայիսի 25-27-ը աշխատանքային այցով մեկնեց Բելգիայի թագավորություն: Նախագահի գլխավորած պատվիրակության կազմում էին ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը, էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանը, պաշտոնատար այլ անձինք:
ԼՂՀ խորհրդարանական ընտրությունները անցել են ազատ, եղել են ժողովրդավար և համապատասխանում են ԵՄ բոլոր չափանիշներին: Այդ մասին հայտարարել է Սլովակիայի խորհրդարանի նախկին խոսնակ Ֆրանտիշեկ Միկլոշկոն Եվրոպայի հայկական միություննեի ֆորումի նախագահ Աշոտ Գրիգորյանի հետ համատեղ ասուլիսում:
Միկլոշկոն հաղորդեց նաև, որ նա Աշոտ Գրիգորյանի հետ միասին շուտով ԵՄ-ին կներկայացնի ղարաբաղյան խնդրի լուծման նոր հայեցակարգը: «Դա Հարավային Կովկասի երկրների կոնֆեդերացիայի» գաղափարն է` այսինքն մենք առաջարկում ենք ԵՄ-ին իր կազմում ընդգրկել Հայաստանին, ԼՂՀ-ին ու Ադրբեջանին որպես ասոցիատիվ անդամների: Հակառակ դեպքում լարվածությունը տարածաշրջանում կպահպանվի»,-հայտարարել է նա:
Թուրքիան ինքն իրեն բարդ կացության մեջ դրեց` ստորագրելով Արձանագրությունները Ցյուրիխում: Այդ մասին PanARMENIAN.Net ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնել է Նյու-Յորքի Ժողովրդավարության և համագործակցության ինստիտուտի տնօրեն Անդրանիկ Միհրանյանը: Նրա կարծիքով, Թուրքիայի հետ կարելի է ընկերություն անել, բայց մոռանալ, թե ինչի է նա ընդունակ, չի կարելի: «Այժմ Թուրքիայի վրա մեծ ճնշում է գործադրվում ԱՄՆ, ԵՄ ու Ռուսաստանի կողմից: Ես հիշում եմ, երբ մասնակցում էի Թուրք-հայկական համաձայնության հանձնաժողովի (TARC) աշխատանքներին, թուրքերն ասում էին. պետք չէ մեզ վրա ճնշում գործադրել, բայց առանց ճնշման մենք ոչինչ չենք անի: Այդ ժամանակից արդեն 10 տարի է անցել, բայց ոչինչ չի փոխվել»,- ասել է Միհրանյանը:
Հայաստանում խաղաղ հավաքների անցկացման իրավունքի հետ կապված ներկայիս իրադրությունը մի շարք չափանիշներով չի համապատասխանում այդ ոլորտում միջազգային չափանիշներին: Այդ մասին լրագրողներին է հայտնել Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան Արմեն Հարությունյանը` ներկայացնելով «Հայաստանում խաղաղ հավաքների անցկացման մասին» օրենքի վերաբերյալ արտահերթ զեկույցը: Հայաստանում մարդու իրավունքների պաշտպանը հիշեցրել է նաև, որ օրենքը չի սահմանում գիշերային ժամերին հավաքների անցկացման կարգը, և չի սահմանում կազմակերպչի ու միջոցառման ղեկավարի հստակ հասկացություններ, ինչի պատճառով կարող են խնդիրներ առաջանալ ցույցի մասնակիցների և իրավապահ մարմինների միջև:
Ղարաբաղի գծով Եվրախորհրդարանի բանաձևի առաջին պատճառն այն է, որ հայկական կողմը բավական ակտիվ չպայքարեց Եվգենի Կիրիլովին զեկուցող նշանակելու դեմ: Այդ մասին հայտարարել է ԱԺ ՀՅԴ խմբակցության պատգամավոր Արմեն Ռուստամյանը խորհրդարանի փոխխոսնակ Սամվել Նիկոյանի հետ համատեղ մամլո ասուլիսում: Պատասխանելով լրագրողի այն հարցին, հնարավոր էր արդյոք կասեցնել բանաձևի ընդունումը` Ա.Ռուստամյանը նշել է. «Ես կարծում եմ, որ բավական ջանք գործադրելու դեպքում, հնարավոր կլիներ կասեցնել այդ բանաձևը»:
Իր հերթին Ս.Նիկոյանը նշել է, որ Հայաստանը պետք է ամեն ինչ անի, որպեսզի ղարաբաղյան խնդիրը քննարկման առարկա չլինի տարբեր միջխորհրդարանական ձևաչափերում: «Քանի որ այդ կառույցների ներկայացուցիչները հիմնականում իրազեկ չեն ԼՂՀ խնդրին, իսկ Ադրբեջանը կարողանում է օգագործել նման լսարանների զգացմունքները»,-ասել է նա:
Հայաստանի խորհրդարանական պատվիրակությունը, հետևելով ԼՂՀ ընտրությունների ընթացքին, կարող է արձանագրել, որ ընտրություններն անցել են ազատ, ժողովրդավարության սկզբունքներին և միջազգային չափանիշներին համապատասխան: Այս մասին Երևանում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ ասել է ՀՀԿ խորհրդարանական խմբակցության քարտուղար Էդուարդ Շարմազանովը: «Ի վերջո ԼՂՀ-ն վերամիավորվելու է Հայաստանի հետ», – ասել է նա:
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության և իշխող կոալիցիայի անգործության հետևանքով Եվրախորհրդարանի լիագումար նիստում ընդունվել է թիվ «2216 բանաձևը», որում մասնավորապես ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտությանն առնչվող ձևակերպումները չեն համապատասխանում իրականությանը, ավելին` պարունակում են Լեռնային Ղարաբաղի (Արցախի) Հանրապետության հիմնախնդրի վերաբերյալ ակնհայտորեն ադրբեջանամետ դիրքորոշումներ: Հայոց պետականության դեմ միջազգային կառույցներում առկա մարտահրավերները կանխելու և դրանց արդարացի լուծում տալու համար անհրաժեշտ է շուտափույթ ստեղծել համակարգող խորհուրդ` բաղկացած ՀՀ և ԼՂՀ Ազգային ժողովների համապատասխան խորհրդարանական մշտական հանձնաժողովների անդամ-պատվիրակներից, ՀՀ և ԼՂՀ արտաքին գործերի նախարարությունների ներկայացուցիչներից: Եվրախորհրդարանի բանաձևը Հարավային Կովկասում հակամարտությունների կարգավորման մասին առաջին անգամ ներկայացվել է 2010-ի հունվարի 11-ին, և առաջին խմբագրության մեջ եղել է 2 կետ, որոնք բխել են Հայաստանի և ԼՂՀ շահերից: Այդ մասին Երևանում մամլո ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է «Սարդարապատ» շարժման ներկայացուցիչ Ալեք Ենիգոմչյանը: Նրա խոսքերով, երեք ամսում թուրք-ադրբեջանական տանդեմին հաջողվեց տեքստից հանել այդ կետերը: «Ես կարծում եմ, որ ընդունված բանաձևը խայտառակություն է Հայաստանի, հայկական լոբբիի և դիվանագիտության համար: Հնարավոր է, փոփոխությունները թելադրվել են միջզագային դիվանագիտության կողմից, բայց դա չի արդարացնում մեր անգործությունը»,- ընդգծել է Ենիգոմչյանն, ավելացնելով, որ Թուրքիան և Ադրբեջանը Հայաստանի թողտվությամբ շատ արդյունավետ են գործել: Ռուս-թուրքական մերձեցումը կստիպի Հայաստանին զիջումների գնալ ղարաբաղյան հարցում, քանի որ Ռուսաստանը 1992-ից հարում է այն դիրքորոշմանը, որ տարածքային զիջումների փոխարեն Ադրբեջանը կճանաչի Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը: Այդ մասին հայտարարել է ԼՂՀ ԱԳՆ նախկին ղեկավար Արման Մելիքյանը: Նրա խոսքերով, դրա մասին վկայում են Ռուսաստանի բարձրաստիճան պաշտոնյաների գրեթե նման հայտարարությունները: «Եթե մենք չենք ցանկանում կորցնել այն, ինչ ձեռք ենք բերել, ապա պետք է փոխվենք ներսից, և առաջին հերթին փոխենք երկրի ներքին դրությունը»,- ավելացրել է ԼՂՀ ԱԳՆ նախկին ղեկավարը:
Ներկայում Ադրբեջանն ավելի է կոշտացնում իր դիրքորոշումը Ղարաբաղի հարցում` ղեկավարվելով ամեն ինչ կամ ոչինչ սկզբունքով: Այս մասին լրագրողներին հայտնել է ԱԳ փոխնախարար Շավարշ Քոչարյանը: Նրա խոսքերի համաձայն, դրան նպաստել են նաև թուրքական կողմի վերջին հայտարարությունները: «Արդյունքում` Էլմար Մամեդյարովը հայտարարել է, որ հակամարտությունը լուծում կստանա այն ժամանակ, երբ «Խանքենդի (Ստեփանակերտ) վրա ծածանվի Ադրբեջանի դրոշը»: «Նմանատիպ հայտարարություններից ելնելով, որոնք իրականության հետ ոչ մի կապ չունեն, հայկական կողմը գտնում է, որ միակ ընդունելի տարբերակը առկա ստատուս-քվոյի պահպանումն է, իսկ տարածքային զիջումների մասին խոսելն անիմաստ է: Այդպիսի ռազմատենչ հայտարարությունների ֆոնին որևէ զիջում մեր դիրքերը կթուլացնի», – ասել է Քոչարյանը: Նա նաև նշել է, որ հայկական կողմը ոչինչ չի տա և չի կարող տալ:
Տարօրինակ է, որ 2009 թ. Հայաստանի բյուջեից ՀՀ ԱԳՆ-ի համար քարոզչության նպատակով նախատեսված 25 մլն դրամը զրոյացվել է, այն էլ այն դեպքում, երբ միջազգային կառույցներում հայկական կողմի պասիվ քարոզչության արդյունքում ԵԽ-ում ընդունվել է Ղարաբաղի մասին 2216 բանաձևը: Այս մասին ՀՀ ԱԺ եվրաինտեգրացման հանձնաժողովի նիստի ժամանակ Հայաստանի 2009 թ. պետբյուջեի ծախսերի վերաբերյալ քննարկման ընթացքում ասել է «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը: «Բոլորս մեղքի մեր բաժինն ունենք Եվրախորհրդարանում Ղարաբաղի վերաբերյալ բանաձևի ընդունման հարցում», – ասել է նա:
«Կարծում եմ, ՀՀ նախագահի Բրյուսելից վերադառնալուց հետո մեկ անգամ ևս կշոշափվի ԵԽ-ում ընդունված 2216-րդ բանաձևը», – այս մասին ՀՀ ԱԺ եվրաինտեգրացման հարցերով հանձնաժողովի նիստի ժամանակ Հայաստանի 2009 թ. պետբյուջեի ծախսերի քննարկման ընթացքում հայտարարել է ՀՀ ԱԳ փոխնախարար Կարինե Ղազինյանը:
Ադրբեջանի ԱԳՆ-ում կազմվել է արտասահմանցի այն քաղաքացիների «սև» ցուցակը, ովքեր 2010 թ. մայիսի 23-ին Լեռնային Ղարաբաղում տեղի ունեցած խորհրդարանական ընտրությունների ընթացքում մասնակցել են դիտորդական առաքելությանը: Այս մասին PanARMENIAN.Net -ի թղթակցի հետ զրուցելիս ասել է Գլոբալիզացիայի և տարածքային համագործակցության վերլուծական կենտրոնի նախագահ Ստեփան Գրիգորյանը: «Կարծում եմ, որ միջազգային դիտորդների հանդեպ այդպիսի կոշտ հակազդեցությունը ցույց է տալիս, որ Ադրբեջանն այսօր պատրաստ չէ ղարաբաղյան հակամարտության լուծմանը փոխզիջումների հիման վրա»,- ասել է Գրիգորյանը:

29 Май 2010 - 11:14 AMT
“Как и все прежние выборы в Арцахе, состоявшиеся парламентские выборы удостоены положительных оценок международных наблюдателей за организацию, наличие реальной конкуренцией, соответствие действующему законодательству и международным критериям” – заявил министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян. По его словам, состоявшиеся в Арцахе выборы свидетельствуют о том, что власти и народ Арцаха взяли на себя обязательство закрепить в стране демократию и верховенство закона. “Признание нерушимого права народа НКР определять свою собственную судьбу занимает центральное место в предложениях по урегулированию конфликта, сделанных Минской группой ОБСЕ, на основе которых идут переговоры”, – подчеркнул Эдвард Налбандян, сообщает пресс-служба МИД РА.
В этот же день депутат фракции АРФ Дашнакцутюн Грайр Карапетян отметил, что резолюция Европейского парламента по Южному Кавказу является очень противоречивым документом. По его словам, многие формулировки в резолюции не понятны. При этом Карапетян заметил, что хотя и резолюция не обязательна для реализации, армянская сторона должна сделать серьезные выводы из подобных резолюций и решений.
25 мая президент Армении Серж Саргсян отправился с двухдневным визитом в Бельгию. В состав делегации вошли министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян и министр экономики Нерсес Ерицян.
25 же мая первый спикер парламента Словакии Франтишек Миклошко на совместной с председателем Форума армянских союзов Европы Ашотом Григоряном пресс-конференции в Ереване заявил, что парламентские выборы НКР прошли свободно, демократично и в соответствии со всеми стандартами ЕС. Миклошко сообщил, что он совместно с Ашотом Григоряном вскоре представят в ЕС новую концепцию решения карабахской проблемы: “Этой концепцией является “Конфедерация стран Южного Кавказа”, то есть мы предлагаем Европейскому союзу включить в свой состав в качестве ассоциативных членов Армению, НКР и Азербайджан”.
В этот день к теме армяно-турецкого сближения обратился и директор нью-йоркского Института демократии и сотрудничества Андраник Мигранян, отметив, что Турция сама себя поставила в сложное положение, подписав Протоколы в Цюрихе. «Сейчас на Турцию идет большое давление со стороны США, ЕС и России», – сказал Мигранян. Что касается заявлений международных структур о «непризнании выборов в Нагорном Карабахе», то Мигранян заметил, что все это просто дежурные слова, никому не нужные и ни к чему не обязывающие. Омбудсмен Армении Армен Арутюнян, представляя внеочередной доклад по закону РА «О проведении мирных собраний в Армении», заметил, что нынешняя ситуация с правом на проведение мирных собраний в Армении по ряду критериев не соответствует мировым стандартам в этой сфере. Арутюнян подчеркнул, что в законе нет четких стандартов для решения вопроса – реалистичны ли требования организаторов митингов или нет, вопросов, связанных с изменением места проведения митингов, а также нет норм, регулирующих переговоры между организаторами и полномочными органами.
Говоря о резолюции Европарламента по Карабаху, депутат парламентской фракции АРФ Дашнакцутюн Армен Рустамян заявил, что “первой причиной резолюции является то обстоятельство, что армянская сторона недостаточно активно боролась против назначения Евгения Кирилова докладчиком”. Отвечая на вопрос журналистов о том, можно было ли пресечь принятие этой резолюции, Армен Рустамян заметил: “Я думаю, что, приложив достаточно усилий, можно было бы пресечь эту резолюцию”.
В свою очередь вице-спикер армянского парламента Самвел Никоян заметил, что Армения должна сделать все, чтобы карабахская проблема не была предметом обсуждения в разных межпарламентских форматах. “Так как представители этих структур в основном не информированы о проблеме НКР, а Азербайджан может играть на эмоциях подобных аудиторий”, – подчеркнул он.
25 мая на пресс-конференции в Ереване секретарь парламентской фракции Республиканской партии Армении (РПА) Эдуард Шармазанов заявил, что парламентская делегация Армении, наблюдая за выборами в НКР, может четко зафиксировать, что выборы прошли свободно, демократично, в рамках всех международных норм. “Я думаю, что придет время, когда НКР будет признана международным сообществом и воссоединится с Арменией”, – заявил он.
Партия “Наследие” распространила заявление о принятой в Европарламенте резолюции 2216, в котором отмечалось, что в результате бездействия правящей коалиции и МИД Армении в Европарламенте была принята резолюция по Карабаху, положения которой не соответствуют действительности. В заявлении отмечается, что для пресечения вызовов против армянской государственности в международных структурах нужно немедленно сформировать координационный совет, в состав которого должны входить члены постоянных комиссий парламентов Армении и НКР, а также представители МИД двух стран.
26-го мая на пресс-конференции в Ереване представитель движения «Сардарапат» Алек Енигомчян заявил, что резолюция Европарламента 2216 по урегулированию конфликтов на Южном Кавказе впервые была представлена 11 января 2010 года, и в первой редакции было 2 пункта, которые исходили из интересов Армении и НКР. По его словам, за три месяца, азербайджано-турецкому тандему удалось убрать из текста эти пункты. «Я считаю, что принятие резолюции – позор для Армении, для армянского лобби и дипломатии. Может быть, изменения были продиктованы международной политикой, но это не оправдывает наше бездействие», – подчеркнул Енигомчян, добавив.
27 мая на пресс-конференции в Ереване экс-министр иностранных дел НКР Арман Меликян заявил, что российско-турецкое сближение может заставить армянскую сторону пойти на уступки в карабахском вопросе, так как Россия с 1992 года придерживалась той позиции, что в обмен на территориальные уступки Азербайджан признает независимость Нагорного Карабаха. «Если мы не хотим потерять то, что приобрели, то должны меняться изнутри, и в первую очередь менять внутреннее положение в стране», – добавил экс-глава МИД НКР.
В тот же день замминистра иностранных дел Армении Шаварш Кочарян заявил журналистам, что на данный момент Азербайджан более ужесточает свою позицию, руководствуясь принципом «все или ничего» в отношении Нагорного Карабаха. «Исходя из подобной позиции Азербайджана, не имеющей ничего общего с действительностью, армянская сторона считает, что единственным приемлемым решением является сохранение нынешнего статус-кво и говорить о каких-либо территориальных уступках бессмысленно», – сказал Кочарян. Он также отметил, что армянская сторона ничего не отдаст и отдать не может.
“Странно, что предоставленная бюджетом Армении в 2009 году для МИД РА сумма в 25 млн. драм на пропаганду была обнулена, и это в том случае, когда в результате пассивности пропаганды с армянской стороны в международных структурах, в частности, в Европарламенте была принята резолюция 2216 по Карабаху», – в ходе обсуждения расходов госбюджета Армении в 2009 году на заседании комиссии НС РА по вопросам евроинтеграции заявила депутат фракции партии “Процветающая Армения” Наира Зограбян. Она подчеркнула, что сейчас уже не нужно искать оправдания или выступать с взаимными обвинениями. “Мы все имеем в этом свою часть вины – и парламентская дипломатия, и МИД РА, и посольства Армении в странах ЕС”, – заявила она.
27 мая в ходе обсуждения расходов госбюджета Армении в 2009 году на заседании комиссии НС РА по вопросам евроинтеграции замминистра ИД Армении Карине Казинян заявила, что в резолюции 2216 по Карабаху сделаны предложения и не более, a армянская сторона представит встречные предложения. “То есть мы будем работать дальше, а не сидеть, сложа руки”, – отметила Карине Казинян.
28 мая председатель правления Аналитического центра по глобализации и региональному сотрудничеству Степан Григорян в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net заявил, что МИД Азербайджана составил «черный список» иностранных граждан, принявших участие в наблюдении за парламентскими выборами, состоявшимися 23 мая 2010 года в Нагорном Карабахе. Всем им будет запрещен въезд на территорию Азербайджана. “Думаю, что такая жесткая реакция в отношении международных наблюдателей, участвовавших в наблюдении за выборами в Нагорном Карабахе, показывает, что сегодня Азербайджан не готов к решению карабахского конфликта на основе компромиссов и взаимных уступок”, – подчеркнул Григорян.