31 Մայիս 2010 - 12:54 AMT
«Ես չեմ կարող խոսել արմատական ընդդիմության փոխարեն այսօր Հայաստանում տիրող քաղաքական իրավիճակի մասին, բայց ինչ վերաբերում է իշխող կոալիցիային, մասնավորապես` «Բարգավաճ Հայաստան»կուսակցությանը, ապա մենք լարված քաղաքական գործունեությամբ ենք զբաղված», – PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցի ընթացքում ասել է «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Արամ Սաֆարյանը:
Ըստ բանախոսի, «Բարգավաճ Հայաստանը» մոտ ապագայում ծրագրել է մի շարք միջոցառումներ անցկացնել, մասնավորապես` դրանցից մեկը ՀՀԿ-ի հետ համատեղ ներկայացվելու է հասարակությանը: Սակայն Սաֆարյանը հրաժարվել է կանխավ պատմել, թե ինչ միջոցառումների մասին է խոսքը:
Ինչ վերաբերում է կոալիցիոն ուժերի օրենսդրական գործունեությանը, «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության քարտուղարը նշել է, որ այս շաբաթվա ընթացքում կքննարկվեն մի քանի կարևոր օրինագծեր: Նա ավելացրել է նաև, որ քաղաքական բանավեճերի առարկան ՀՀ կառավարության ներկայացրած «Լեզվի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ մտցնելու մասին օրինագիծն է, ըստ որի նախատեսվում է հանրապետությունում վերականգնել օտարալեզու դպրոցները:
«Կարծում եմ, այդ հարցը կքննարկվի կոալիցիոն ուժերի խմբակցություններում, իսկ մենք հունիսի 7-ի նախօրեին մեր դիրքորոշումը կարտահայտենք», – նշել է Սաֆարյանը:
Ինչ վերաբերում է քաղաքական ուժերի նախընտրական փուլին, Սաֆարյանն ասել է, որ «Բարգավաճ Հայաստանը» նախընտրական քարոզչությամբ չի զբաղվում և չի գտնում, որ հնարավոր է արտահերթ ընտրությունների անցկացումը:

“Я не могу говорить о сегодняшней политической ситуации в Армении вместо радикальной оппозиции, но что касается правящей коалиции, в частности, партии “Процветающая Армения”, то мы занимаемся напряженной политической деятельностью”, – в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net заявил секретарь фракции “Процветающая Армения” Арам Сафарян.
По словам Сафаряна, “Процветающая Армения” в ближайшем будущем планирует провести несколько мероприятий, в частности, одно из них до конца недели совместно с Республиканской партией Армении (РПА) будет представлено общественности. Однако Сафарян отказался заранее рассказать, что это за мероприятие.
Что касается законодательной деятельности коалиционных сил, секретарь фракции “Процветающая Армения” заметил, что в течение этой недели будут обсуждены несколько важных законопроектов. “В ходе обсуждения одного-двух законопроектов на четырехдневных заседаниях НС РА ожидаются серьезные дебаты между парламентскими политическими силами”, – заметил Сафарян. При этом он добавил, что предметом острых политических дискуссий на очередном четырехдневном заседании будет представленный правительством РА законопроект о внесении изменений в закон РА “О языке”, предполагающий восстановление в республике школ с обучением на иностранных языках. “Думаю, что этот вопрос будут обсужден во фракциях коалиционных сил, и нашу позицию мы выразим накануне 7-го июня”, – отметил он.
Что касается начала этапа предвыборной кампании политических сил, Сафарян заметил, что “Процветающая Армения” не занимается предвыборной пропагандой и не считает возможным проведение внеочередных выборов.