12 October 2001 - 15:49 AMT
ՀԱՅԱՍՏԱՆՈՒՄ ՔՐԻՍՏՈՆԵՈՒԹՅԱՆ ԸՆԴՈՒՆՄԱՆ 1700-ԱՄՅԱԿԻ ՏՈՆԱԿԱՏԱՐՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻՆ ՄԱՍՆԱԿՑԵԼՈՒ ՆՊԱՏԱԿՈՎ ԵՐԵՎԱՆ ՈՒ ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ ԿԱՅՑԵԼԻ ՌՈՒՍԱՍՏԱՆԻ ՀԱՅԵՐԻ ՄԻՈՒԹՅԱՆ ՊԱՏՎԻՐԱԿՈՒԹՅՈՒՆԸ
Հայաստանում քրիստոնեությունը որպես պետական կրոն հռչակելու 1700-ամյակի տոնակատարություններին նվիրված միջոցառումների շրջանակներում հոկտեմբերի 14-ից մինչեւ 17-ը Հայաստանում ու Լեռնային Ղարաբաղում կանցնեն Ռուսաստանի հայերի օրեր: Այս մասին «Արմինֆո» գործակալության թղթակցին հայտնել է Ռուսաստանի Հայերի միության մամուլի քարտուղար Գայանե Աբրահամյանը: Հոկտեմբերի 14-ին Մոսկվայից, Նովոսիբիրսկից ու Կրասնոդարից Հայաստան կժամանի մոտ հազար հյուր: Բացի Ռուսաստանի հայերի միության ակտիվիստներից Երեվան ու Ստեփանակերտ կայցելեն Ռուսաստանի Դաշնության հայտնի պետական, քաղաքական, հասարակական գործիչներ, ինչպես նաեւ գիտության ու մշակույթի ներկայացուցիչներ: Նրանց թվում են քաղաքագետ Անդրանիկ Միհրանյանը, Պետդումայի փոխխոսնակ Արթուր Չիլինգարովը, դերասան Դմիտրի Խարատյանը, շախմատի աշխարհի չեմպիոն Գարրի Կասպարովը, կինոռեժիսորներ Արմեն Մեդվեդեվը, Տիգրան ու Դավիթ Քեոսայանները: Բացի այդ, պատվիրակության կազմում են պետական գործիչներ Պավել Բորոդինը, Գեորգի Բոոսը, Վիտալի Իգնատենկոն: Կժամանեն նաեւ Ռուսաստանի մշակույթի նախարար Միխաիլ Շվիդկոյը, գլխավոր դատախազի տեղակալ Վասիլի Կալմագորովը եւ արդարադատության նախարարի տեղակալ Եվգենի Սիդորենկոն: Պատվիրակության կազմում են ռուսական գրողներ Կիմ Բակշին, Անդրեյ ու Գալինա Նույկինները, Վալենտին Օսկոցկին, Յուրի Չերնիչենկոն:

12 October 2001 - 15:49 AMT
ДЛЯ УЧАСТИЯ В ПРАЗДНОВАНИИ 1700-ЛЕТИЯ ПРИНЯТИЯ АРМЕНИЕЙ ХРИСТИАНСТВА ЕРЕВАН И СТЕПАНАКЕРТ ПОСЕТИТ ДЕЛЕГАЦИЯ СОЮЗА АРМЯН РОССИИ
В рамках торжественных мероприятий по празднованию 1700-летия принятия христианства в качестве государственной религии 14-17 октября в Армении и Нагорном Карабахе пройдут дни армян России. Об этом сегодня корреспонденту агентства “Арминфо” сообщила пресс-секретарь Союза армян России Гаяне Абрамян. 14-го октября в Армению прибудет около тысячи гостей из Москвы, Новосибирска и Краснодара. Помимо активистов Союза армян России Ереван и Степанакерт посетят известные государственные, политические, общественные деятели Российской Федерации, а также деятели науки и культуры. Среди них политолог Андраник Мигранян, вице-спикер Государственной думы Артур Чилингаров, актер Дмитрий Харатян, чемпион мира по шахматам Гарри Каспаров, кинорежиссеры Армен Медведев, Тигран и Давид Кеосаяны. Кроме того, в составе делегации государственные деятели Павел Бородин, Георгий Боос, Виталий Игнатенко. Прибудут также министр культуры России Михаил Швыдкой, заместитель генпрокурора Василий Калмагоров и замминистра юстиции Евгений Сидоренко. В составе делегации российские писатели Ким Бакши, Андрей и Галина Нуйкины, Валентин Оскоцкий, Юрий Черниченко.