1 Հունիս 2010 - 09:00 AMT
Իսրայելի ափի մոտ տեղի ունեցած «Ազատության նավատորմի» միջադեպը դարձավ թուրք-իսրայելյան հարաբերությունների լարվածության գագաթնակետը, և դրա հետևանքները դեռ երկար են զգացվելու: Այդ մասին Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է թուրքագետ Ռուբեն Մելքոնյանը: Նրա խոսքերով, Թուրքիայի և Իսրայելի միջև հարաբերություններն անամպ չէին, բայց փոխհարաբերությունները և ռազմական և ռազմավարական համագործակցությունը միշտ ամուր են եղել: «Ինձ չի թվում, որ այդ միջադեպն Իսրայելի և Թուրքիայի միջև կհանգեցնի զանգվածային ռազմական գործողությունների: Նման դեպքերում թուրքական կողմը շեշտը կդնի դիվանագիտական աղբյուրների վրա: Երեկվա միջադեպը պետք է դիտարկել Մերձավոր Արևելքում իր դիրքերն ամրապնդելու և Իրանի ու արաբական աշխարհի երկրների աչքում իր դերը բարձրացնելու Անկարայի ձգտման համատեքստում»,- ասել է փորձագետը:
Նրա խոսքերով, Թուրքիայում արդեն մի քանի տարի նկատվում են մահմեդական միտումներ, որոնք ամբողջությամբ տեղավորվում են նեոօսմանիզմի գաղափարախոսության մեջ, որի վառ ներկայացուցիչը Թուրքիայի ԱԳՆ ղեկավար Ահմեդ Դավութօղլուն է: Թուրքագետն ավելացրեց, որ «Ազատության նավատորմի» միջադեպը լուրջ գործոն կդառնա մահմեդական համերաշխության համար, ինչը նոր մարտահրավերներ կբերի Հայաստանին:
«Եթե առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններում հաղթի Թուրքիայում իշխող կուսակցությունը, ապա կարելի է սպասել մահեմդական միտումների ուժգնացում: Բացառված չէ, որ էթնիկական հակամարտությունների հետ միասին մեր շուրջ առաջանան նաև կրոնական տարաձայնություններ»,- նշել է Ռուբեն Մելքոնյանը: Նա ընդգծեց, որ այսօր Թուրքիայի առաջ կանգնած են ոչ միայն լուրջ արտաքին, այլ նաև ներքին խնդիրներ` հաշվի առնելով Քրդական աշխատանքային կուսակցության ակտիվությունը Թուրքիայի տարածքում:
Թուրքագետն ասաց, որ վերջին օրերին Թուրքիայում ուժեղացել են հակասեմիտական տրամադրությունները, և հրեական համայնքին լուրջ վտանգ է սպառնում: «Անցյալում եղել են դեպքեր, երբ հրեական կոտորածների ժամանակ տուժել են նաև Թուրքիայի հայերը»,- ասել է փորձագետը:

Инцидент с “Флотилией свободы” у берегов Израиля стал кульминацией напряженности в турецко-израильских отношениях, и его последствия еще долго будут ощущаться. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил тюрколог Рубен Мелконян. По его словам, отношения между Турцией и Израилем не были безоблачными, но эти взаимоотношения и военно-стратегическое сотрудничество всегда были прочными. “Мне не кажется, что недавний инцидент приведет к началу масштабных военных действий между Израилем и Турцией. В подобных случаях турецкая сторона, скорее всего, поставит акцент на дипломатическом, нежели военном пути решения проблемы. Вчерашний инцидент следует рассматривать в контексте стремления Анкары укрепить свои позиции на Ближнем Востоке и повысить свою роль в глазах стран арабского мира и Ирана”,- сказал эксперт.
По его словам, в Турции уже несколько лет наблюдаются исламистские тенденции, которые полностью укладываются в рамки неоосманизма, одним из главных идеологов которого является глава МИД Турции Ахмет Давутоглу. Тюрколог добавил, что инцидент с “Флотилией свободы” станет серьезным фактором для исламской солидарности.
“Если на предстоящих парламентских выборах победит правящая партия Турции, то можно ожидать усиления исламистских тенденций. Сотрудничество с исламскими странами продолжит оставаться приоритетом для Анкары”,- отметил Рубен Мелконян. Он подчеркнул, что сегодня перед Турцией стоят не только серьезные внешние, но и внутренние проблемы, учитывая активизацию действий Курдской рабочей партии на территории Турции.
После того, как более 10 человек погибло, вследствие перехвата израильскими кораблями шести судов “Флотилии свободы”, среди которых также было турецкое судно, Турция предупредила Израиль, что данный инцидент может привести к “непоправимым последствиям” для двусторонних отношений между странами. После военной атаки Министерство иностранных дел Турции отозвало своего посла из Израиля. В свою очередь посол Израиля в Турции Габби Леви был вызван в Министерство иностранных дел Турции после того, как сотни людей собрались перед посольством Израиля в знак протеста против нападения.