1 Հունիս 2010 - 10:32 AMT
Իսրայելա-թուրքական հարաբերությունները դեռ երբեք այնքան վատ չէին եղել, ինչպես հիմա: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարել է ՀՀ ԳԱԱ Արևելագիտության ինստիտուտի փոխտնօրեն Ռուբեն Սաֆրաստյանը: Ըստ նրա, ափամերձ միջադեպը հանդիսանում է Մերձավոր Արևելքում իրավիճակի լարվածության բորբոքման շարունակությունը: «Անմիջական ռազմական գործողությունների, հավանաբար, չի հասնի, սակայն «Ազատության նավատորմի» հետ կապված վերջին միջադեպը ցույց տվեց Թուրքիայի արտաքին քաղաքականության արկածախնդրային էությունը: ԱԳ նախարարի կողմից հռչակված «հարևանների հետ զրոյական խնդիրներ» քաղաքականությունը իրականում նորանոր խնդիրների է հանգեցնում: Թուրքական դիվանագիտությունը ցուցադրեց նաև իր հետագա քայլերը հաշվարկելու անկարողությունը»,-ասել է Սաֆրաստյանը: Նա նաև հավելել է, որ Կիպրոսի մի մասը բռնազավթած երկիրն իրավունք չունի որևէ մեկին պայմաններ առաջադրել:
«Հարկ է նշել նաև, որ Թուրքիայի քաղաքականությունը, ըստ որի ճնշում է գործադրվում Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչած երկրների վրա, տապալվում է, և դրա ապացույցն է այն, որ Արգենտինան հրաժարվեց կանգնեցնել Աթաթուրքի արձանը»,-ասել է հայ թուրքագետը:
Թուրքիայի ու Իսրայելի հարաբերությունները սրվեցին նախօրեին Իսրայելի ՌԾՈւ-ի կողմից «Ազատության նավատորմի» բռնագրավման հետևանքով: Նավատորմի նավերի մեծ մասը պատկանում է Թուրքիային ու ՀԱՄԱԶ-ին: Իսրայելյան կողմը կարծում է նաև, որ նավատորմը մաքսանենգ զենք էր տեղափոխում: Գործողության արդյունքում 9 մարդ զոհվեց, կան վիրավորներ, այդ թվում նաև Թուրքիայի քաղաքացիներ:

Никогда еще израильско-турецкие отношения не были так плохи, как сейчас. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net заявил директор Института востоковедения НАН РА, профессор Рубен Сафрастян. По его словам, инцидент у берега является продолжением нагнетания обстановки на Ближнем Востоке. «До прямых военных действий дело, скорее всего, не дойдет, но последний инцидент с «Флотилией свободы» показал всю авантюрную сущность внешней политики Турции. Провозглашенная министром иностранных дел политика «ноль проблем с соседями» на самом деле приводит к новым проблемам. Турецкая дипломатия также продемонстрировала неспособность просчитывать последующие шаги», – подчеркнул Сафрастян. Он также добавил, что страна, оккупировавшая часть Кипра, не имеет права ставить кому-либо условий.
«Надо также отметить, что политика Турции оказать давление на те страны, которые признали Геноцид армян терпит провал и доказательство тому – отказ Аргентины установить памятник Ататюрку», – сказал армянский тюрколог.
Отношения Турции и Израиля обострились накануне вследствие захвата израильскими ВМС «Флотилии Свободы», большая часть судов которых принадлежит Турции и ХАМАС. Израильская сторона также полагает, что Флотилия перевозила контрабандное оружие. В результате захвата погибло 9 человек, есть раненые, в том числе граждане Турции.