Եվրախորհրդարանի Հարավային Կովկասի վերաբերյալ բանաձևում բացի այն բացասական դրույթներից, որոնք քննադատել էին հայ քաղաքական ուժերը, կա ևս երկու կետ, որոնց վերաբերյալ գրեթե ոչինչ չի ասվել: Այդ մասին ՀՀ ԱԺ-ում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար Վահան Հովհաննիսյանը:
Ըստ Հովհաննիսյանի, նշված կետերը, որոնք մտահոգություն են առաջացնում, վերաբերում են նրան, որ բանաձևում առաջարկվում է փոխել Ֆրանսիայի համանախագահությունը ԵԱՀԿ ՄԽ-ում ԵՄ-ի մանդատի հետ»: «Դա շատ խորամանկ փոփոխութոյւն է, քանի որ սկզբում այդ մանդատը կլինի Ֆրանսիայի մոտ, հետո, ռոտացիայի սկզբունքով, այն կարող է հայտնվել մեկ այլ երկրի ձեռքում: Եվ դա խախտում է արդեն ձևավորված ուժերի հարաբերակցությունը ԵԱՀԿ ՄԽ-ում»,-նշել է ՀՅԴ խմբակցության ղեկավարը: Նա հավելել է նաև, որ այստեղ հիմնականում մտավախություն է առաջացնում այն, որ Ադրբեջանից բացի ԵՄ-ն կասկածի տակ է դնում նաև ԵԱՀԿ ՄԽ այժմյան ձևաչափը:
Թիվ 2216 բանաձևի մեկ այլ մտահոգիչ դրույթ է, ըստ Վ.Հովհաննիսյանի, Սևծովյան միության ստեղծման մասին դրույթը: «Եթե նման կազմակերպություն ստեղծվի, ապա այստեղ իշխող երկրներ կդառնան Ռուսաստանն ու Թուրքիան: Իսկ պատմությունը վկայում է այն մասին, որ ռուս-թուրքական մերձեցումը միշտ ի վնաս մեր շահերի է աշխատել»,-նշել է Վ.Հովհաննիսյանը: Նա հավելել է, որ երկրի իշխանությունները, առաջին հերթին նախագահն ու դիվանագիտական կորպուսը պետք է լրջորեն մտածեն վերոնշյալ խնդիրների շուրջ, թույլ չտալու համար, որ դրանք իրականանան:
Ինչպես նշել է Հովհաննիսյանը, նման բանաձևերով Ադրբեջանն ու Թուրքիան դոսյե են պատրաստում Հայաստանի դեմ: Ըստ նրա, տվյալ պահին Ադրբեջանն ու Թուրքիան աշխատում են նման փաստաթղթերի քանակն ավելացնելու վրա, ինչն ի վերջո կարող է լավ հիմք ծառայել տարբեր միջազգային կառույցներում Հայաստանին ագրեսոր ճանաչելու համար:

1 Июнь 2010 - 11:00 AMT
В принятой Европарламентом резолюции по Южному Кавказу, кроме тех негативных положений, которые были раскритикованы армянскими политическими силами, существуют еще два пункта, относительно которых не было сказано почти ничего. Об этом на пресс-конференции в НС РА заявил руководитель парламентской фракции АРФ Дашнакцутюн (АРФД) Ваан Ованнисян.
По словам Ованнисяна, упомянутые пункты, которые вызывают опасения, относятся к тому, что сопредседательство Франции в МГ ОБСЕ нужно поменять на мандат ЕС. “Это очень хитрое изменение, так как вначале этот мандат будет у Франции, потом, по принципу ротации, он может оказаться в руках другой страны ЕС. И это нарушает уже сформированный баланс сил в МГ ОБСЕ”, – заметил руководитель фракции АРФД. Он также добавил, что здесь в основном вызывает опасение то, что кроме Азербайджана, и ЕС ставит под сомнение нынешней формат МГ ОБСЕ.
Другое положение резолюции # 2216, которое, по мнению Ованнисяна, вызывает опасения, касается создания Черноморского союза. “Если будет создана такая организация, то здесь доминирующими странами станут Россия и Турция. А история свидетельствует, что российско-турецкое сближение всегда работало во вред нашим интересам”, – заметил Ваан Ованнисян. Он добавил, что власти страны, в первую очередь президент Армении и дипломатический корпус, должны серьезно задуматься над вышеуказанными проблемами, чтобы не допустить их осуществления.
Как заметил Ованнисян, подобными резолюциями Азербайджан и Турция готовят досье против Армении. По его словам, на данный момент Азербайджан и Турция работают над повышением количества таких документов, что в конченом итоге может стать хорошей основой для признания Армении агрессором в разных международных структурах.