1 Հունիս 2010 - 12:05 AMT
«Հայաստանում քաղբանտարկյալենրի թիվը հասավ 17-ի: Երեկ երեկոյան երեք մարդ է ձերբակալվել` «Հայկական ժամանակ» թերթի լրագրող Անի Գևորգյանը, նրա եղբայր Սարգիս Գևորգյանն ու Դավիթ Քիրամիջյանը»,-Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայ ազգային կոնգրեսի համակարգող Լևոն Զուրաբյանը: Ըստ նրա, նրանք բոլորրը ձերբակալվել են Ազատության հրապարակում:
Ընդ որում, նա նշել է, որ ակտիվիստ Վարդգես Գասպարին և մի քանի նրա համախոհներ արդեն երեք օր է փորձում են բողոքի ակցիա կազմակերպել Ազատության հրապարակում: Ըստ նրա, թեև այդ ակցիան ՀԱԿ-ի նախաձեռնությանը չէ, սակայն Կոնգրեսի շատ ակտիվիստներ մասնակցեցին դրան և նրանց իրավունքները խախտվեցին: Մասնավորապես, մենք օգնում ենք նրանց կատարել այն իրավական քայլերը, որոնք անհրաժեշտ են տվյալ իրավիճակներում»,-ասել է Զուրաբյանը: Ըստ նրա, ՀԱԿ-ը մտադիր է նաև այս հարցն արծարծել միջազգային ատյաններում: Ընդ որում նա նշել է, որ վերջին երեք օրերի իրադարձությունները ցույց տվեցին, որ երկրում ոստիկանական ռեժիմ է գործում:
Զուրաբյանը նաև ասել է, որ Անի Գևորգյանին մեղադրանք է ներկայացվել իշխանության ներկայացուցչի հանդեպ վտանգ չներկայացնող բռնություն գործադրելու համար, իսկ Սարգիս Գևորգյանն ու Դավիթ Քիրամիջյանը մեղադրվում են խուլիգանության մեջ:

1 June 2010 - 12:05 AMT
Coordinator of the Armenian National Congress (ANC) Levon Zurabyan said that the number of political prisoners amounted to 17 in Armenia. “On May 31, three people were arrested: journalist of Haykakan Zhamanak paper Ani Gevorgyan, her brother Sargis Gevorgyan and David Kiramidjyan,” Zurabyan told a press conference in Yerevan.
He added that activist Vardges Gaspari and his allies were trying for three days to organize a protest action at Azatutyan Square. According to Zurabyan, though the action was not an ANC initiative, many activists of the Congress participated in it and their rights were violated.
“We are going to provide them with political, moral and legal assistance. Specifically, we are assisting them with taking the needed legal steps in such situations,” said Zurabyan, adding that the ANC is going to raise the issue also in international institutions.