11 October 2001 - 13:54 AMT
ԱԶԳԱՅԻՆ ԺՈՂՈՎՈՒՄ ՎԵՐՍԿՍՎԵԼ Է ՍՏՈՐԱԳՐՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ՀԱՎԱՔԸ` ԲԱՇԽԻՉ ՑԱՆՑԵՐԻ ՍԵՓԱԿԱՆԱՇՆՈՐՀՄԱՆ ՀԱՐՑՈՎ ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆ ԴԻՄԵԼՈՒ ՀԱՄԱՐ
Հայաստանի Ազգային Ժողովում վերսկսվել է ստորագրությունների հավաքը` բաշխիչ էլեկտրացանցերի սեփականաշնորհման հարցի վերաբերյալ քվեարկության արդյունքները անօրինական ճանաչելու մասին հարցը քննարկելու նախաձեռնությամբ Սահմանադրական դատարան դիմելու համար: Ինչպես մենք արդեն հայտնել ենք, նախկինում նման դիմումի տակ ստորագրվել է 48 խորհրդարանական: Սակայն, անցյալ երեքշաբթի նրանցից վեցը հետ կանչեցին իրենց ստորագրությունները: (Օրենքի համաձայն` Սահմանադրական դատարանում քննարկումներ նախաձեռնելու համար անհրաժեշտ է ԱԺ-ի առնվազն 44 պատգամավորի դիմումը:) Երեկ երեք խորհրդարանական միացան նրանց, ով համարում էր, որ սույն թվի հուլիսի 27-ին կայացած քվեարկությունը անցել է օրակարգի խախտումներով: Ընդ որում, հայտնի չէ` մեկ ամիս առաջ դիմումի տակ ստորագրված 42 պատգամավոները կհաստատե՞ն արդյոք այդ հարցը Սահմանադրական դատարանում քննարկելու իրենց ցանկությունը:

11 October 2001 - 13:54 AMT
В НАЦИОНАЛЬНОМ СОБРАНИИ ВНОВЬ НАЧАЛСЯ СБОР ПОДПИСЕЙ ПОД ОБРАЩЕНИЕМ В КОНСТИТУЦИОННЫЙ СУД ПО ВОПРОСУ ПРИВАТИЗАЦИИ РАСПРЕДСЕТЕЙ
В Национальном собрании Армении вновь начался сбор подписей под обращением в Конституционный суд с инициативой рассмотрения вопроса о признании недействительным голосования по вопросу приватизации распеределительных электросетей. Как мы уже сообщали, ранее под аналогичным обращением подписались 48 парламентариев. Однако, в минувший вторник шестеро из них отозвали свои подписи. (По закону для инициирования обсуждения вопросов в Конституционном суде необходимо обращение как минимум 44-х депутатов НС.) Вчера трое парламентариев присоединилсь к тем, кто считает, что состоявшееся 27-го июля этого года голосование прошло с нарушением регламента. Между тем, неизвестно, подтвердят ли свое желание добиться обсуждения этого вопроса в Конституционном суде те 42 депутата, которые подписалиь под обращением месяц назад.