2 Հունիս 2010 - 09:43 AMT
Հայաստանը պետք է անվտանգության նոր մոդել ներկայացնի Անդրկովկասի համար:Այդ մասին Երևանում մամլո ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է քաղաքագետ Լևոն Շիրինյանը: Նրա խոսքերով, երկիրը պետք է առաջարկի, որպեսզի բոլոր ինքնավար մարզերը, որոնք գրեթե անկախ պետություններ են դարձել, ճանաչում ստանան: Փորձագետն ասաց, որ այդ առումով Երևանը պետք է աշխատի Մոսկվայի հետ: «Ռուսաստանը պետք է հասկանա, որ եթե նա չի ցանկանում կորցնել Անդրկովկասը, պետք է ճանաչի բոլոր ինքնավար մարզերի անկախությունը»,- ասել է Շիրինյանը:
Նա նաև նշեց, որ Հայաստանը պետք է զգուշությամբ մոտենա երեք պետությունների ձևաչափին (Հայաստան, Վրաստան, Ադրբեջան), քանի որ այդ երկներից երկուսը միշտ դեմ են լինելու երրորդին: «Վրաստանը և Ադրբեջանն անուղղակիորեն դեմ դուրս կգան Հայաստանին, ինչպես դա եղել է 1918-20թթ.»,- ասել է Լևոն Շիրինյանը:

Армения должна представить новую модель системы безопасности для Закавказья.
Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил политолог Левон Ширинян. По его словам, страна должна предложить, чтобы все автономные области, которые фактически стали независимыми государствами, были признаны. При этом армянский эксперт сказал, что в этом контексте Ереван должен работать с Москвой. “Россия должна понять, что если она не хочет потерять Закавказье, то должна признать независимость всех автономий”,- сказал Ширинян.
Армянский эксперт также заметил, что Армения должно с осторожностью подходить к формату трех государств (Армения, Грузия, Азербайджан), поскольку всегда двое из этих стран будут против одной. “Грузия и Азербайджан непосредственно противопоставят себя Армении, как это было в 1918-20 годах ”, – сказал Левон Ширинян.