3 Հունիս 2010 - 13:28 AMT
ՀՀ կառավարությունը փոփոխություններ և լրացումներ է կատարել իր ավելի վաղ ընդունած «ՀՀ օդային տարածքի կազմակերպման կարգը հաստատելու մասին» որոշման մեջ:
Դրա անհրաժեշտությունն այն է, որ ըստ միջազգային քաղաքացիական ավիացիայի Չիկագոյի համաձայնագրի N15 հավելվածի ԻԿԱՕ-ի անդամ պետությունը, այդ թվում Հայաստանը, պետք է ունենա իր օդային տարածքի խոչընդոտների էլեկտրոնային բազա:
ՀՀ ԿԱ քաղավիացիայի գլխավոր վարչությունը 2009թ. մշակել և ստեղծել է 60 և ավելի մետր բարձրություն ունեցող արհեստական խոչընդոտների թվային բազա: Ընդունված որոշումը վարչությանը հնարավորություն կտա մշտապես լրամշակել և արդիականացնել այն: Լրացումներ և փոփոխություններ կատարելով իր մեկ այլ որոշման մեջ կառավարությունը տարանջատել է օդանավ շահագործողների գործունեության նկատմամբ վերահսկողություն իրականացնող ստորաբաժանումների իրավասությունները:

3 Июнь 2010 - 13:28 AMT
Правительство РА на заседании 3 июня внесло изменения и дополнения в свое ранее принятое постановление «Об утверждении порядка организации воздушного пространства РА».
Необходимость внесения изменения обусловлена тем, что согласно приложению №15 Чикагской конвенции о международной гражданской авиации, страна-член ИКАО, в том числе Армения, должна иметь электронную базу препятствий своего воздушного пространства.
Главное управление гражданской авиации при правительстве РА в 2009 году разработало и создало цифровую базу искусственных препятствий, имеющих высоту 60 и более метров. Принятое постановление даст управлению возможность постоянно дорабатывать и обновлять эту базу.