Երկար ժամանակ չէր հստակեցվում նաև հայտնի դուդուկահար Ջիվան Գասպարյանի մասնակցությունը: Հաղորդագրություններ էին արվում այն մասին, որ նրա հյուրախաղերի ժամանակացույցը չի համաձայնեցվում Եվա Ռիվասի փորձերի ժամանակացույցի հետ, սակայն Օսլոյում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ հայկական պատվիրակությունը, համենայնդեպս, մասնակիցների թվում հայտարարեց Ջիվան Գասպարյանի անունը, ինչն էլ շատ ուրախացրեց հայկական դուդուկի երաժշտարվեստը գնահատողներին:
Մայիսի 27-ին վերջապես ներկայացման պահը եկավ: Անհամբեր երկրպագուները բոլոր համարների գլխավոր փորձը կարող էին դիտել YouTube.com կայքէջում: Կիսաեզրափակիչ փուլում Եվա Ռիվասը հանդես եկավ երկրորդ համարով:
Այս տարի Եվրատեսիլի կանոններում որոշ փոփոխություններ էին մտցվել` եզրափակիչ փուլ դուրս եկածները ընտրվում էին երկու կիսաեզրափակիչի արդյունքում, ընդ որում, բոլոր մասնակից երկրների հեռուստատեսությունները պարտավոր էին ցուցադրել երկու կիսաեզրափակիչները` անկախ այն բանից իր երկրի ներկայացուցիչը մասնակցում է կիսաեզրափակիչին, թե ոչ: Փոփոխություններից մեկն էլ այն էր, որ հանդիսատեսը իրեն դուր եկած մասնակցին կողմ կարող էր քվեարկել շոուի առաջին րոպեներից սկսած;
Մայիսի 27-ին Հայաստանը հանդես եկավ երկրորդ կիսաեզրափակիչում, որի ավարտին Եվա Ռիվասի և Հայաստանի երկրպագուները նյարդայնացան, քանի որ Հայաստանը նախավերջին` իններորդ ծրարում էր հայտնվել: Սակայն ամեն ինչ բարեհաջող ավարտվեց և Եվրատեսիլի եզրափակիչ փուլում Եվա Ռիվասը 21-րդ ելույթ ունեցողը դարձավ:
Եվրատեսիլի երկրպագուներին ևս մեկ հաճելի անակնկալ էր սպասում. Հայաստանն այն տասը երկրներից էր, որտեղ անցկացվեցին ֆլեշ-մոբ ցուցադրում: Ազգային օպերայի թատրոնի մերձակայքում երևանցիները, քաղաքի հյուրերը հնարավորություն ունեցան լսելու և դիտելու նախորդ տարիներին մրցանակաբաշխությանը մասնակցած երգիչների կենդանի ելույթները, այն ուղիղ եթերով դիտեցին նաև տեղադրված մեծ էկրանի միջոցով: Ճիշտ է, այս հարցում էլ բարդություններ եղան, օրինակ` արտիստների ելույթները դադարեցվեցին կարճ միացման պատճառով, որի արդյունքում թեթև հրդեհ ծագեց բեմի վրա և էկրանը փչացավ; Սակայն, հայ երիտասարդները ցույց տվեցին իրենց միասնությունն ու չցրվեցին: Անսարքությունն արագ կարգի բերվեց և ֆլեշ-մոբը շարունակվեց:
Երգի մրցույթի ընթացքում Իսպանիան ներկայացնող երգիչ Դանիել Դիգեսի ելույթի ժամանակ մի փոքր միջադեպ տեղի ունեցավ: Բեմ բարձրացավ հանդիսատեսներից մեկը և փորձեց խանգարել Դիգեսի ելույթը, որի արդյունքում Եվրատեսիլի 55 տարվա պատմության ընթացքում առաջին անգամ ելույթը ստիպված կրկնվեց: Սակայն այս միջադեպը չխանգարեց մրցույթի ընթացքը: Այն հաղթող ունեցավ` Գերմանիայի տասնիննամյա երգչուհի Լենա Մայեր Լանդրուգը (246 միավոր): Հայաստանի ներկայացուցիչ Եվա Ռիվասը զբաղեցրեց 7-րդ տեղը:
Եվրատեսիլն ավարտվեց, սակայն կրքերը դեռևս չեն մարել; Ֆրանսիացի անկախ լրագրող Ժան Էքիյանը` հղում անելով jeanmarcmorandini.com կայքը, PanARMENIAN.Net-ին հաղորդում է, որ սիրիական ծագում ունեցող ֆրանսիացի գործարար Օմար Արֆուշը Ադրբեջանին մեղադրում է «Եվրատեսիլ 2010»-ի քվեարկության արդյունքները կեղծելու մեջ: Արֆուշը հայտարարել է, որ Ադրբեջանը ճնշում է գործադրել տարբեր երկրների մրցութային հանձնաժողովների վրա`նրանց կաշառելով այդ երկրներում Ադրբեջանի դեսպանատների միջոցով: Օմար Արֆուշի ունեցած տվյալների համաձայն, նրանց կաշառքի ընդհանուր գումարը կազմել է 20 մլն դոլար: Այս փաստը շատ հետաքրքիր է, մանավանդ եթե հաշվի առնենք, որ Ադրբեջանի երգչուհի Սաֆուրա Ալիզադեն զբաղեցրել է 5-րդ տեղը: Այս առումով հարց է ծագում`արդյոք իզուր չէ՞ր Սաֆուրան համարվում «Եվրատեսիլ 2010»-ի ֆավորիտը:

Под вопросом было также участие известного музыканта, дудукиста Дживана Гаспаряна. Сообщалось, что его гастрольный график не совпадает с графиком репетиций Евы Ривас, однако на пресс-конференции в Осло армянская делегация все же огласила в списке участников имя Дживана Гаспаряна, чем безмерно порадовала ценителей армянского дудука.
Наконец 27 мая настала пора самого представления. Однако особо нетерпеливые фанаты конкурса могли посмотреть генеральную репетицию всех номеров на сайте YouTube.com. В полуфинале Ева Ривас выступала под вторым номером. В этом году в правила Евровидения были внесены некоторые изменения: финалисты отбираются в результате двух, а не одного полуфинала, причем телевидение всех стран-участниц обязано показывать оба полуфинала вне зависимости от того, участвует ли его страна в полуфинале или нет. К тому же отныне голосовать за понравившегося участника зрители могут с первых минут шоу.
Армения выступала 27 мая во 2-ом полуфинале, в конце которого фанатам Евы Ривас и Армении пришлось изрядно понервничать, так как имя участника из Армении находилась в предпоследнем 9-ом конверте. Однако все прошло благополучно, и Ева Ривас выступила 21-ой в финале Евровидения.
Но фанатов Евровидения ожидал еще один приятный сюрприз: Армения стала одной из десяти стран, в которой прошли флеш-моб представления. У Оперного театра ереванцы и гости столицы могли посмотреть живые выступления участников Евровидения прошлых лет и сам конкурс в прямом эфире на большом экране. Правда и здесь все прошло не без проблем. Выступления артистов пришлось прервать из-за короткого замыкания, в результате которого возник небольшой пожар на сцене и испортился экран. Однако армянская молодежь показала свою сплоченность и не разошлась. Неполадки удалось быстро устранить, и флеш-моб продолжился.
Во время выступления певца из Испании Даниэля Дигеса, произошел небольшой инцидент: на сцену прорвался один из зрителей и помешал выступлению Дигеса, в результате впервые за 55 лет истории Евровидения номер пришлось повторить.
Однако этот инцидент не помешал дальнейшему ходу конкурса и определению победителя. Им стала девятнадцатилетняя певица из Германии Лена Майер-Ландрут (246 балла). А песня “Абрикосовая косточка” в исполнении Евы Ривас заняла 7-е место.
Но и по окончании конкурса страсти не улеглись. Всплыл интересный и нелицеприятный для Азербайджана факт. Как сообщил PanARMENIAN.Net независимый французский журналист Жан Экян со ссылкой сайт jeanmarcmorandini.com, французский бизнесмен сирийского происхождения Омар Арфуш (Omar Harfouch) обвинил Азербайджан в фальсификации результатов голосования на Евровидении 2010. Омар Арфуш заявил, что Азербайджан оказывал давление на жюри различных стран, подкупив их через посольства Азербайджана в этих странах. По данным, имеющимся у Омара Арфуша, общая сумма подкупа составила 20 млн. долларов. Интересный факт, если учесть, что певица из Азербайджана Сафура Ализаде заняла 5-ое место на Евровидении 2010. И в связи с этим возникает вопрос: не напрасно ли Сафура слыла фавориткой конкурса 2010 года?