5 Հունիս 2010 - 10:40 AMT
« Հայաստանում առաջին անգամ կատարվել է հիպոֆիզի ադենոմայի (ուղեղի բարորակ ուռուցք) էնդոսկոպիկ հեռացման վիրահատություն: Վիրահատությունը կատարվել է ՀՀ պաշտպանության նախարարության Կենտրոնական կլինիկական զինվորական հոսպիտալում»,-հայտնել է հոսպիտալի նեյրոբանական բաժնի պետ Արթուր Հակոբյանը առաջատար հայ և ռուս նեյրովիրաբույժների համատեղ մամլո ասուլիսում:
Նա ընդգծել է, որ այդ և նման վիրահատություններ կատարելու համար ՊՆ-ի աջակցությամբ Հայաստան են հրավիրվել ՌԴ նեյրովիարբուժության կենտրոնի պրոֆեսոր Յուրի Գրիգորյանն ու կենտրոնի վիրաբույժ Մուշեղ Ստեփանյանը:
Պրոֆեսոր Հակոբյանն ընդգծել է, որ նախկինում նման վիրահտությունները շատ ավելի վտանգավոր էին, քանի որ հարկավոր էր լինում գանգի ոսկրաշաղափում», իսկ այդ մեթոդը հնարավորություն է տալիս առանց կոպիտ ինվազիայի հեռացնել հիպոֆիզի ադենոման»:
Ըստ Հակոբյանի, հոսպիտալում կատարվեց ևս մեկ եզակի վիրահատություն, որի արդյունքում ոսկրային ցեմենտի օգնությամբ ամրացվեց ողնաշարի վնասված հատվածը: Այդ նոր մեթոդը կոչվում է վերտեբրոպլաստիկա: Նա հավելեց նաև, որ Ռուսաստանից ժամանած բժիշկները ցույց տվեցին վիրահատության առավել կատարյալ մեթոդ, «որն էլ կկիրառվի այսուհետ»:

“В Армении впервые проведена операция по трансназальному эндоскопическому удалению аденомы гипофиза (доброкачественная опухоль мозга). Операция была проведена в Центральном клиническом военном госпитале Министерства обороны (МО) Армении (ЦКВГ)”,- сообщил начальник неврологического отделения госпиталя Артур Акопян на совместной пресс-конференции ведущих армянских и российских нейрохирургов 5 июня.
Он подчеркнул, что для проведения этой и других операций при содействии МО в Армению были приглашены руководитель Федерального центра нейрохирургии, профессор Юрий Григорян и хирург Центра Мушег Степанян.
Профессор Акопян подчеркнул, что раньше подобные операции были гораздо более травматичными, поскольку приходилось трепанировать череп, “а этот метод дает возможность без большой инвазии (вторжения) провести операцию по удалению аденомы гипофиза”.
По словам Артура Акопяна, в госпитале проводится еще одна уникальная операция по укрепленю поврежденного тела позвонка с помощью костного цемента. Этот новый метод называется вертебропластикой. Он добавил также, что российские врачи показали более совершенный метод операции, “который мы примем за основу и отныне начнем работать таким способом”.