5 Հունիս 2010 - 13:49 AMT
Հայաստանի ներքաղաքական օրակարգը փոխվում է. Ղարաբաղի և հայ-թուրքական հարաբերությունների թեմաներն ավելի քիչ են շրջանառվել
Մայիսի 31-ին PanARMENIAN.Net ի թղթակցի հետ զրույցի ընթացքում «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Արամ Սաֆարյանն ասել է, որ «Բարգավաճ Հայաստանը» մոտ ապագայում ծրագրել է մի շարք միջոցառումներ անցկացնել, մասնավորապես` դրանցից մեկը ՀՀԿ-ի հետ համատեղ ներկայացվելու է հասարակությանը:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն ընդունեց ՀԱՊԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի արտագնա նիստին մասնակցելու նպատակով Երևան ժամանած ՀԱՊԿ անդամ-երկրների խորհրդարանական պատվիրակությունների ղեկավարներին: Կարևորելով ՀԱՊԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի խորհրդի արտագնա նիստի անցկացումը Հայաստանում` նախագահ Սարգսյանն ասեց, որ մեր երկիրը մեծ նշանակություն է տալիս ՀԱՊԿ ձևավորմանն ու կայացմանը, կազմակերպության շրջանակում ընթացող ինտեգրացիոն գործընթացներին: ՀԱՊԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահ, ՌԴ Պետդումայի նախագահ Բորիս Գրիզլովը նշեց, որ երևանյան հավաքը ՀԱՊԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի առաջին արտագնա նիստն է:
Հունիսի 1-ին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը երկօրյա այցով մեկնեց Դոնի Ռոստով: Սերժ Սարգսյանի այցելության ծրագրում փոփոխություն է տեղի ունեցել: Թեև նախատեսված էր, որ նախագահ Սարգսյանն այցելության ընթացքում կհետևի նաև Դոնի Ռոստովում ՌԴ նախագահի մրցանակի համար անցկացվող ձիարշավին, սակայն Դմիտրի Մեդվեդևի հետ երկկողմ հանդիպման պատճառով նա չի կարողացել այցելել ձիարշավարան: Նույն օրը ՀՀ նախագահը ելույթ ունեցավ Դոնի Ռոստովի հայկական համայնքի առաջ և նշեց, որ այսօր Հայաստանի և Ռուսաստանի հարաբերություններն ամուր հիմք ունեն: Խոսելով հայ-թուրքական հարաբերություններից, նա հայտարարեց, որ հայ-թուրքական Արձանագրությունների վավերացման գործընթացը սառեցվել է, որովհետև Անկարան պատրաստ չէ վավերացնել դրանք, և Արձանագրությունների տապալումն արդարացնելու համար Թուրքիան նոր նախապայմաններ է առաջադրում: «Ավելին, Թուրքիան փորձում է ներգրավվել ղարաբաղյան հակամարտության գործընթաց, որտեղ նա անելիք չունի: Ներկա պահին մենք չենք կարող խոսել ոչ հուսալի գործընկերոջ հետ, որը պարբերաբար խախտում է նախնական պայմանավորվածությունները»,- ասել է ՀՀ նախագահը: Հունիսի 1-ին Երևանում մամլո ասուլիսում թուրքագետ Ռուբեն Մելքոնյանը հայտարարել է, որ «Ազատության նավատորմի» միջադեպը լուրջ գործոն կդառնա մահմեդական համերաշխության համար, ինչը նոր մարտահրավերներ կբերի Հայաստանին: Թուրքագետն ասաց, որ վերջին օրերին Թուրքիայում ուժեղացել են հակասեմիտական տրամադրությունները, և հրեական համայնքին լուրջ վտանգ է սպառնում: «Անցյալում եղել են դեպքեր, երբ հրեական կոտորածների ժամանակ տուժել են նաև Թուրքիայի հայերը»,- ասել է փորձագետը: Եվրախորհրդարանի Հարավային Կովկասի վերաբերյալ բանաձևում բացի այն բացասական դրույթներից, որոնք քննադատել էին հայ քաղաքական ուժերը, կա ևս երկու կետ, որոնց վերաբերյալ գրեթե ոչինչ չի ասվել: Այդ մասին ՀՀ ԱԺ-ում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար Վահան Հովհաննիսյանը: Ըստ Հովհաննիսյանի, նշված կետերը, որոնք մտահոգություն են առաջացնում, վերաբերում են նրան, որ բանաձևում առաջարկվում է փոխել Ֆրանսիայի համանախագահությունը ԵԱՀԿ ՄԽ-ում ԵՄ-ի մանդատի հետ: Եվ դա խախտում է արդեն ձևավորված ուժերի հարաբերակցությունը ԵԱՀԿ ՄԽ-ում: Նա հավելել է նաև, որ այստեղ հիմնականում մտավախություն է առաջացնում այն, որ Ադրբեջանից բացի ԵՄ-ն կասկածի տակ է դնում նաև ԵԱՀԿ ՄԽ այժմյան ձևաչափը:
Թիվ 2216 բանաձևի մեկ այլ մտահոգիչ դրույթ է, ըստ Վ.Հովհաննիսյանի, Սևծովյան միության ստեղծման մասին դրույթը: «Եթե նման կազմակերպություն ստեղծվի, ապա այստեղ իշխող երկրներ կդառնան Ռուսաստանն ու Թուրքիան: Իսկ պատմությունը վկայում է այն մասին, որ ռուս-թուրքական մերձեցումը միշտ ի վնաս մեր շահերի է աշխատել»,-նշել է Վ.Հովհաննիսյանը: Նա հավելել է, որ երկրի իշխանությունները, առաջին հերթին նախագահն ու դիվանագիտական կորպուսը պետք է լրջորեն մտածեն վերոնշյալ խնդիրների շուրջ, թույլ չտալու համար, որ դրանք իրականանան: «Հայաստանում քաղբանտարկյալների թիվը հասավ 17-ի: Երեկ երեկոյան երեք մարդ է ձերբակալվել` «Հայկական ժամանակ» թերթի լրագրող Անի Գևորգյանը, նրա եղբայր Սարգիս Գևորգյանն ու Դավիթ Քիրամիջյանը»,-Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայ ազգային կոնգրեսի համակարգող Լևոն Զուրաբյանը: Ըստ նրա, նրանք բոլորը ձերբակալվել են Ազատության հրապարակում: Ընդ որում նա նշել է, որ վերջին երեք օրերի իրադարձությունները ցույց տվեցին, որ երկրում ոստիկանական ռեժիմ է գործում: Հայաստանի իշխանություններն իրենց առջև խնդիր են դրել` թույլ չտալ ընդդիմությանը միջոցառումներ կազմակերպել Ազատության հրապարակում: Այդ մասին են վկայում վերջին իրադարձությունները, երբ կասեցվեցին ՀԱԿ-ի ակցիաները, իսկ երեք ակտիվիստ դեռևս ձերբակալված է: Այդ մասին հունիսի 2-ին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀԺԿ նախագահ Ստեփան Դեմիրճյանը: Ըստ Դեմիրճյանի, ՀՀ ղեկավարությունը լավատեղյակ է, որ հանրության շրջանում դժգոհություն կա, սակայն ոչինչ չի ձեռնարկում խնդիրները լուծելու համար: «Ընդդիմության ակցիաները թույլ չտալու փոխարեն ՀՀ իշխանությունները առկա խնդիրների լուծման համար պետք է ազատ արձակեն բոլոր քաղբանտարկյալներին ու արտահերթ ընտրություններ անցկացնեն»,-ասել է Դեմիրճյանը: «Հանրապետական» կուսակցության քաղխորհրդի անդամ Սուրեն Սուրենյանցը փոփոխություններ է սպասում ինչպես ընդդիմությունում, այնպես էլ Հայաստանի իշխանության կազմում: «Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն առաջիկա ամիսներին կփորձի ձևավորել պետական կառավարման միասնական համակարգ և կփորձի ավարտել այդ գործընթացը 2011-ի գարնանը»,- Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է Սուրեն Սուրենյանցը: ՀԱԿ քայլերի մասին նա ասել է, որ ընդդիմությունը պետք է ավելի արդյունավետ գործի` օգտագործելով բոլոր անհրաժեշտ մեխանիզմները և հարթակները: «Ազատության նավատորմի» միջադեպը նախօրոք և մանրամասն պլանավորվել է Անկարայի և Թել Ավիվի կողմից: Նրանք պայմանավորվել են կոնֆլիկտի և վատ հարաբերությունների իմիտացիա անել: Այդ մասին Կովկասի իսնտիտուտի տնօրենի տեղակալ, քաղաքագետ Սերգեյ Մինասյանի հետ համատեղ մամլո ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է Հայաստանի Ազգային նոր պահպանողական շարժման (ԱՆՊՇ) առաջնորդ Էդուարդ Ափրամյանը: Խոսելով Իսրայելի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մասին` Էդուարդ Ափրամյանն ընդգծեց, որ Ցեղասպանության հարցն արդեն խաղարկվել է այդ երկրում: «Իսրայելի համարՀայոց ցեղասպանության հարցն ավելի գլոբալ խնդիր է, քան Թուրքիայի հետ երկկողմ հարաբերությունների հարցը: Իսրայելի կողմից այդ փաստի ճանաչումը տեղավորվում է ԱՄՆ-ի, Ռուսաստանի և նույնիսկ Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների շրջանակում»,- ընդգծել էԱփրամյանը:
Թուրքիան փոխել է իր կողմնորոշումները: Այդ մասին մայիսի 4-ին կայացած մամլո ասուլիսում ասել է, ՍԻՄ նախագահ Հայկ Բաբուխանյանը: Ըստ նրա, եթե նախկինում Թուրքիան ձգտում էր դեպի Եվրոպա և Ամերիկա, ապա այժմ, տեսնելով, որ Եվրոպան հասկանում է այն վտանգները, որ պարունակում են թուրքական ծրագրերը, նա շրջվեց դեպի Իրան, ՌԴ: Անդրադառնալով նախապայմաններին, Հայկ Բաբուխանյանն ասաց, որ այս անգամ ՀՀ-ն որպես նախապայման պետք է առաջադրի Ցեղասպանության ճանաչումը, նրա հետևանքների վերացումը, հատուցումը, հայերի որպես, ազգային և կրոնական փոքրամասնության ներկայացուցիչների իրավունքների պաշտպանությունը Թուրքիայում:

5 Июнь 2010 - 13:49 AMT
Внутриполитическая повестка Армении меняется: темы Карабаха и армяно-турецких отношений начали фигурировать меньше
Он также добавил, что у армянской стороны нет земли, которую можно отдать другим. “Вы должны понять: все, что есть у нас и у Карабаха, принадлежит нам, и пусть никто не допускает мысли о том, что мы отдадим хоть пядь земли. Мы сами должны решать этот вопрос”, – заявил начальник Генштаба Вооруженных сил Армении.
31 мая в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net секретарь фракции “Процветающая Армения” Арам Сафарян заявил, что «Процветающая Армения» в ближайшем будущем планирует провести несколько мероприятий, в частности, одно из них до конца недели совместно с Республиканской партией Армении (РПА) будет представлено общественности
Президент Армении Серж Саргсян встретился с руководителями парламентских делегаций стран-членов ОДКБ, которые находятся в Ереване для участия в выездном заседании Парламентской Ассамблеи ОДКБ. В ходе встречи Серж Саргсян отметил, что Армения придает особое значение формированию, становлению и интеграционным процессам в рамках Организации. В свою очередь председатель Парламентской Ассамблеи ОДКБ, спикер Госдумы РФ Борис Грызлов отметил, что заседание Парламентской Ассамблеи ОДКБ в Ереване является первым выездным заседанием.
1 июня президент Армении Серж Саргсян с двухдневным визитом отправился в Ростов-на-Дону. На следующий день в программе двухдневного рабочего визита президента Армении Сержа Саргсяна в Ростовe-на-Дону произошли изменения. Хотя и было предусмотрено, что президент Армении будет присутствовать на скачках на приз президента России в Ростове-на-Дону, Серж Саргсян не смог посетить данное мероприятие из-за двухсторонней встречи с президентом России Дмитрием Медведевым.
В этот же день президент РА выступил перед армянской общиной в Ростове-на-Дону и отметил, что сегодня отношения между Арменией и Россией имеют прочную основу. Говоря об армяно-турецких отношениях, глава армянского государства заявил, что процесс ратификации армяно-турецких Протоколов был заморожен, потому что Анкара не готова ратифицировать их, и чтобы оправдать провал Протоколов Турция выдвигает новые предусловия. “Более того, Турция пытается вовлечься в урегулирование карабахской проблемы, где ей нечего делать. В настоящее время нам не о чем говорить с ненадежным партнером, который периодически нарушает предварительные договоренности”,- сказал глава Армении.
1 июня на пресс-конференции в Ереване тюрколог Рубен Мелконян заявил, что солидарность исламских государств, которая может вновь проявиться после инцидента с “Флотилией свободы” у берегов Израиля, представляет угрозу для Армении. Тюрколог отметил, что в последние дни в Турции усилились антисемитские настроения, и еврейской общине сейчас грозит серьезная опасность, и не исключил, что армяне Турции тоже могут пострадать во время возможных еврейских погромов.
В этот же день на пресс-конференции в НС РА руководитель парламентской фракции АРФ Дашнакцутюн (АРФД) Ваан Ованнисян заявил, что в принятой Европарламентом резолюции по Южному Кавказу, кроме тех негативных положений, которые были раскритикованы армянскими политическими силами, существуют еще два пункта, относительно которых не было сказано почти ничего. По словам Ованнисяна, упомянутые пункты, которые вызывают опасения, относятся к тому, что сопредседательство Франции в МГ ОБСЕ нужно поменять на мандат ЕС. Он также добавил, что здесь в основном вызывает опасение то, что кроме Азербайджана, и ЕС ставит под сомнение нынешней формат МГ ОБСЕ.
Другое положение резолюции # 2216, которое, по мнению Ованнисяна, вызывает опасения, касается создания Черноморского союза. “Если будет создана такая организация, то здесь доминирующими странами станут Россия и Турция. А история свидетельствует, что российско-турецкое сближение всегда работало во вред нашим интересам”, – заметил Ваан Ованнисян. Относительно нагорно-карабахской проблемы он заметил, что в этом вопросе давление сверхдержав на Армению усилилось не из-за того, что на международном уровне происходят серьезные политические процессы, а из-за внутриполитической ситуации Армении.
«Число политических заключенных в Армении достигло 17-и. Вчера ночью три человека были арестованы – это журналистка газеты «Армянское время» Ани Геворкян, ее брат Саркис Геворкян и Давид Кирамиджян», – заявил на пресс-конференции в Ереване координатор Армянского Национального Конгресса (АНК) Левон Зурабян. По его словам, все они были арестованы на площади Свободы. По его словам, АНК намерен также поднять данный вопрос в международных инстанциях. При этом он заметил, что события последних трех дней показали, что в стране действует полицейский режим.
2 мая на пресс-конференции в Ереване председатель Народной партии Армении Степан Демирчян заявил, что власти Армении поставили перед собой задачу не допустить проведения мероприятий оппозиции на Площади Свободы. По словам Демирчяна, руководство Армении хорошо знает, что среди общественности существует недовольство, но не предпринимает шагов по решению этих проблем. “Вместо того, чтобы мешать акциям оппозиции, власти РА для решения существующих проблем должны освободить всех политзаключенных и провести досрочные выборы”, – заметил глава Народной партии Армении.
Член политсовета партии «Республика» Сурен Суренянц ожидает перестановок как в оппозиции, так и в правящей системе Армении. «Президент Армении Серж Саргсян в ближайшие месяцы попытается сформировать монолитную систему государственного управления и постарается завершить этот процесс к весне 2011 года»,- сказал на пресс-конференции в Ереване Сурен Суренянц. Что касается предстоящих шагов АНК, Суренянц заявил, что оппозиция должна действовать более эффективно, используя все необходимые для этого механизмы и площадки. «В АНК тоже не все идеально, и нам необходимы эффективные механизмы в наших отношениях с гражданами»,- отметил политик
3 мая на совместной с заместителем директора Института Кавказа, политологом Сергеем Минасяном пресс-конференции лидер Национального неоконсервативного движения Армении (ННД) Эдуард Абрамян заявил, что на фоне недавнего турецко-израильского кризиса вопрос признания Геноцида армян станет лишь предметом для спекуляций в Израиле. По мнению Сергея Минасяна, отношение к вопросу Геноцида армян изменится в Израиле, но не стоит ожидать признания Геноцида Кнессетом. “У Тель-Авива есть другие ресурсы для давления на Анкару. Израиль будет использовать фактор Геноцида армян против Турции только в самом крайнем случае”,- сказал Сергей Минасян.
4 мая на пресс-конференции в Ереване лидер партии "Союз Конституционное право" (СКП) Айк Бабуханян заявил, что процесс нормализации армяно-турецких отношений не возобновится до тех пор, пока в Турции не произойдет смена власти, и она не вернется к проамериканской позиции, согласившись выполнять указания США относительно открытия армяно-турецкой границы. По его словам, в случае возобновления армяно-турецкого процесса уже Армения должна выступить с предусловиями, то есть требовать признания Геноцида армян, ликвидации и компенсации за последствия Геноцида, защиты прав армян, как национального и религиозного меньшинства в Турции.