Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը պատասխանել է BarCamp ճամբարի մասնակիցների հարցերին: Բուռն բանավեճ է ծավալվել Հայաստանում օտարալեզու դպրոցների արգելքը հանելու շուրջ, շոշափվել են նաև այլ հարցեր, որոնք վերջին ամիսներին քննարկվում են հայկական բլոգոսֆերայում:
«Ինչպես պարզվեց, կան քաղաքականությանը չվերաբերվող հարցեր, որոնք հասարակությունում ակտիվ բանավեճերի առարկա են դարձել: Մեր պարտականությունն այդ բանավեճերի համար բարենպաստ պայմաններ ստեղծելն է, որի արդյունքում երևան կգան ճիշտ որոշումներ: Կառավարությունն իրավունք չունի իր որոշումները պարտադրել հասարակությանը»,- ասել է վարչապետը` պատասխանելով «Մոսկվա» կինոթատրոնի ամառային դահլիճը քանդելու մասին հարցին:
2010-ի սկզբին ինտերնետում հայտնվեց Հայաստանի վարչապետի բլոգը http://tigransargsyan.livejournal.com հասցեով: Այդ ընթացքում Տիգրան Սարգսյանը ստացել է 1 848 մեկնաբանություններ 19 գրառումների վերաբերյալ, որոնց նա պատասխանել է 31 անգամ:
«Բլոգը հազարավոր մարդկանց համար առանց միջնորդների շփվելու յուրահատուկ հնարավորություն է: Յուրահատկություններից մեկն այն է, որ ինձ անհանգստացնող որոշ դրույթներ հետաքրքրություն չեն առաջացնում բլոգերների մոտ: Բլոգերները եզակի մարդիկ են, որոնց անհանգստացնում են եզակի հարցեր: Ես կփորձեմ գտնել ձեզ հետաքրքրող հարցեր իմ բլոգի լսարանն ընդլայնելու համար»,- ասել է Տիգրան Սարգսյանը:
Նա նշեց նաև, որ բլոգերի թերությունն այն է, որ անհրաժեշտ է պատասխանել բոլոր մեկնաբանություններին: «Կարծիք կա, որ բոլոր մեկնաբանություններին պատասխանելը սխալ է, քանի որ ես արդեն արտահայտել եմ իմ կարծիքը բլոգում»,- ավելացրել է կառավարության ղեկավարը:
«Մարդկանց անհագստացնող խնդիրները, նրանց զգացմունքները և այն, ինչ կրքեր է բորբոքում կարևոր է հասկանալու համար, թե ինչ խնդիրներ ունեն Հայաստանի քաղաքացիները», – ասել է վարչապետը` պատասխանելով լրագրողների հարցերին: BarCamp-ը Հայաստանում տեղի է ունենում երկրորդ անգամ: Համաժողովն անց է կացվում ՀՀ կառավարության, Microsoft, iCon Communications, Marketing solutions SP ընկերությունների, քաղաքական ինստիտուտի և սոցիոլոգիական կոնսալտինգի (IPSC) աջակցությամբ: Անցյալ տարի BarCamp-ին մասնակցել են Հայաստանից, Վրաստանից, Ուկրաինայից, Ռուսաստանից, ԱՄՆ-ից և այլ երկրներից ժամանած 450 մարդ: Համաժողովը ոչ պաշտոնական ձևաչափի է, որը կանխավ չի ծրագրում շնորհանդեսները: Քննարկումները վերաբերում են համացանցին և IT ոլորտին:
BarCamp-ը համաժողովների միջազգային ցանց է, որը բաց է բոլորի համար և անց է կացվում զեկույցների, թրենինգների, քննարկումների ձևաչափով: Նյութերը ներկայացնում են մասնակիցները: Առաջին համաժողովը տեղի է ունեցել 2005 թ. ԱՄՆ Կալիֆորնիայի նահանգի Պալո Ալթո քաղաքում, այդուհետև BarCamp համաժողովն անց է կացվել աշխարհի ավելի քան 350 քաղաքներում:

Премьер-министр Армении Тигран Саргсян ответил на вопросы участников лагеря BarCamp. Жаркая дискуссия развернулась вокруг вопроса о снятии запрета на иноязычные школы в Армении, были также затронуты и другие вопросы, обсуждавшиеся в последние месяцы в армянской блогосфере.
“Как выяснилось, есть вопросы, не касающиеся политики, которые стали предметом активных дискуссий в обществе. Наша обязанность в этом смысле, заключается в том, чтобы создать благоприятные условия для этих обсуждений, в результате которых должны быть выявлены правильные решения. Правительство не имеет права навязывать свои решения обществу”, – сказал премьер-министр, отвечая на вопрос о сносе летнего кинозала кинотеатра “Москва”.
В начале 2010 года в Интернете появился блог премьер-министра Армении по адресу http://tigransargsyan.livejournal.com. За это время Тигран Саргсян получил 1 848 комментариев к 19 записям в журнале, на которые он ответил 31 раз.
“Блог – это уникальная возможность общаться с тысячами людей без посредников. Одна из особенностей в том, что некоторые из тезисов, которые волнуют меня, не вызывают интереса у блоггеров. Блоггеры – это уникальные люди, которых беспокоят уникальные вопросы. Я попытаюсь найти интересующие вас вопросы, чтобы расширить аудиторию своего блога”, – сказал Тигран Саргсян.
Вместе с тем, он отметил, что недостаток блогов заключается в том, что необходимо отвечать на все комментарии. “Есть мнение, что отвечать на все комментарии неправильно, поскольку я уже выразил свое мнение в записи в блоге”, – добавил глава правительства.
“Выявление проблем, волнующих людей, их эмоции и накал страстей важен для того, чтобы понять, какими проблемами живут сегодня граждане Армении, какие проблемы являются самыми насущными для них, и какими проблемами должно заняться правительство», – сказал премьер-министр, отвечая на вопросы журналистов. Он также пообещал, что правительство окажет содействие проведению лагеря и в следующем году
Лагерь BarCamp состоялся в Армении во второй раз. Конференция прошла при содействии правительства Армении, компаний Microsoft, iCon Communications, Marketing solutions SP, а также Института политического и социологического консалтинга (IPSC).Формат конференции предполагает неформальную обстановку с незапланированными заранее презентациями. Тем не менее, обсуждения касаются ИТ сферы и Интернета. BarCamp – международная сеть конференций, которые открыты для всех и проходят в формате докладов, тренингов, презентаций, обсуждений. Весь материал предоставляется самими участниками. Первый BarCamp прошёл в Пало Альто, Калифорния в 2005 году, с тех пор конференции BarCamp прошли более, чем в 350 городах по всему миру.