7 Հունիս 2010 - 08:32 AMT
Պուշկինի պոեզիային նվիրված հինգերորդ հանրապետական «Բարև, Ալեքսանդր Սերգեևիչ» խորագրով տոնը, նվիրվածԱլեքսանդր Պուշկինի ծննդյան 211-ամյակին, հունիսի 6-ին Հայաստանում նշվեց Պուշկինի լեռնանցքում կանգնեցված հուշարձանի մոտ, որը մարմնավորում է Պուշկինի հանդիպումը Գրիբոեդովի դին տեղափոխող սայլի հետ: Միջոցառումն անցավ նրա գլխավոր կազմակերպիչ` «Ռուսհամագործակցության» երևանյան գրասենյակի հովանավորությամբ: Նախապատրաստական աշխատանքների համար ստեղծվել էր հատուկ աշխատանքային խումբ ներկայացուցչության ղեկավար Վիկտոր Կրիվոպուսկովի գլխավորությամբ:
Պուշկինի ավանդական հինգերորդ տոնակատարությանը մասնակցեցին Հայաստանի ` Ալավերդուց, Գավառից, Արմավիրից, Էջմիածնից, Վանաձորից, Գյումրիից, Աբովյանից և այլ մարզերից ժամանած հյուրեր: «Զուտ այս թվարկումը վկայում է այն մասին, որ տոնն իրոք հանրապետական է: Պուշկինը հավերժ է, որովհետև նա տալիս է բոլոր հարցերի պատասխանները»,-ասել է Յակովենկոն:
Իր հերթին «Սլավյանսկի դոմ» հասարակական կազմակերպության նախագահ Նոնա Գուստովան իր խոսքում նշել է, որ լավ ու բարի ավանդույթ է ձևավորվել հայ երիտասարդությանը հավաքել Պուշկինի լեռնանցքի մոտ: «Պուշկինը պատկանում է աշխարհի բոլոր ժողովուրդներին և նա մերձեցնում է բոլոր ազգերին», -նշել է Գուստովան: Նա հիշեցրել է, որ անցյալ տարի Հայաստանում անցկացվեց Պուշկինի փառատոն, որին մասնակցեցին 22 բուհերի ուսանողներ:
Միջոցառումը կազմակերպել էին Հայաստանում «Ռուսհամագործակցության» ներկայացուցչությունը, «Հայաստան-Ռուսաստան» բարեկամության միությունը, «Ռոսիա», «Օդա-լուչ» հասարակական կազմակերպությունները, ՀՀ-ում Ռուսաստանի հայրենակիցների աջակցության հիմնադրամը, «Ռուսական մշակույթի տունը», «Ռուսաստանի բարեկամներ» և «Ներբող» հասարակական կազմակերպությունները:

Пятый Республиканский праздник пушкинской поэзии “Здравствуйте, Александр Сергеевич”, приуроченный к 211-ой годовщине со дня рождения Александра Пушкина, прошел 6 июня в Армении на Пушкинском перевале у памятника, изображающего встречу А.С.Пушкина с перевозящей тело А.С.Грибоедова арбой в селе Гар-Гар Лорийской области.
Мероприятие проходило под патронатом его главного организатора – ереванского офиса “Россотрудничества”. Для подготовки мероприятия была создана специальная рабочая группа, которую возглавил глава представительства “Россотрудничество” Виктор Кривопусков.
“Нужен какой-то священный уголок, куда ты можешь прийти и действительно поклониться, отдать дань уважения памяти величайшему поэту всех народов и всех времен. Пушкин вечен потому, что он поэт, который отвечает на все вопросы, он наш современник, несмотря на то, что прошло уже три века. Он вечен, потому что всегда актуален и современен”, – отметил председатель общественной организации “Россия”, член Всемирного координационного совета российских соотечественников Юрий Яковенко.
На пятый традиционный праздник пушкинской поэзии собрались люди из разных регионов Армении – Алаверди, Гавара, Егегнадзора, Армавира, Эчмиадзина, Ванадзора, Гюмри, Абовяна, Чаренцавана, Севана. «Одно это перечисление говорит о том, что праздник действительно принял республиканский характер», – сказал Яковенко.
В свою очередь председатель общественной организации “Славянский дом”, член совета по вопросам национальных меньшинств при президенте Армении Нона Густова сказала, что сложилась добрая традиция привозить к Пушкинскому перевалу армянскую молодежь. «Пушкин принадлежит всем народам мира, и он сближает все народы», – сказала Нона Густова.
Она напомнила, что в прошлом году, когда отмечался 210-ый юбилей Пушкина, в Армении был проведен Пушкинский фестиваль, в котором приняли участие студенты 22 вузов.
Праздник был организован представительством “Россотрудничества” в Армении, Обществом дружбы “Армения-Россия”, общественными организациями “Россия”, “Ода-луч”, “Друзья России”, “Очаг русской культуры”, “Ода”, Фондом помощи и содействия российским соотечественникам Армения, Ереванским гуманитарным институтом, МЦРК “Гармония”.