ՀՀ փոխվարչապետ, տարածքային կառավարման նախարար Արմեն Գևորգյանն այսօր այցելեց Վայոց Ձորի մարզ, հայտնում է նախարարության մամլո ծառայությունը: Փոխվարչապետ Ա. Գևորգյանի, մարզպետ Վարդգես Մաթևոսյանի, ՀՀ մշակույթի փոխնախարար Արև Սամուելյանի մասնակցությամբ մարզում կայացած հանդիպմանը Վայրի բնության պահպանության համաշխարհային հիմնադրամի (WWF) հայաստանյան գրասենյակի կողմից ներկայացվեց «Գնիշիկ» համայնքային արգելավայրի ստեղծում» ծրագիրը, որի իրականացումն, ըստ հեղինակների, հնարավորություն կտա պահպանել տարածքի բնական կենսաբազմազանությունը, զարգացնել էկոտուրիզմը և նպաստել համայնքների սոցիալ-տնտեսական վիճակի բարելավմանը:
Նախատեսվում է, որ արգելավայրն ունենալու է մոտավորապես 10 000 հեկտար տարածք, որի մեծ մասը համայնքային հողատարածքներում է: Նշվեց, որ այդ համայնքների անդամներն ու ղեկավարները նախագծման շրջանում իրենց աջակցությունն են հայտնել ծրագրին: Արգելավայրը հիմնելու ու այն համայնքային պահպանվող տարածքի մոդել դարձնելու նպատակով նախատեսվում է աշխատել նաև համայնքների հետ: Զարգացող զբոսաշրջությունն էլ կարող է դառնալ տեղի բնակչության համար այլընտրանքային եկամտի աղբյուր: Ծրագրի բյուջեն կազմելու է շուրջ 500 հազար դոլար, ֆինասավորվելու է մասնավորապես Վայրի բնության պահպանության համաշխարհային հիմնադրամի, ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի կողմից: Ծրագիրը նախատեսվում է իրականացնել 2010-2014թթ. ընթացքում:
Ա. Գևորգյանն այցելեց նաև Նորավանքի համալիր: Միջնադարյան ճարտարապետ Մոմիկի 750-ամյակի միջոցառումների շրջանակում Նորավանքում նախատեսվում է Մոմիկի թանգարանի բացում: Փոխվարչապետը ծանոթացավ աշխատանքների ընթացքին:
Այցի շրջանակում փոխվարչապետը հանդիպում ունեցավ նաև տարածաշրջանի համայքների ղեկավարների հետ, որի ընթացքում քննարկվեցին սոցիալ-տնտեսական խնդիրներին վերաբերող հարցեր:

7 Июнь 2010 - 09:25 AMT
Вице-премьер, министр территориального управления РА Армен Геворкян посетил Вайоц Дзорскую область страны, сообщает пресс-служба министерства ТУ. На встрече, состоявшейся в области при участии ее главы Вардгеза Матевосяна, заместителя министра культуры Арева Самуеляна, со стороны армянского офиса Всемирного фонда защиты дикой природы (WWF) была представлена программа «Создание регионального заповедника «Гнишик», реализация которой позволит сохранить естественное биологическое разнообразие территории, развить экотуризм и будет способствовать улучшению социально-экономического состояния общин.
Планируется, что заповедник будет иметь площадь примерно в 10 000 га, большую часть которой составят общинные земли. С целью создания заповедника и превращения его в модель охраняемой территории общин намечается также работа с общинами. Развивающийся туризм может стать альтернативным источником дохода для местного населения. Бюджет программы составит около 500 тыс. долларов, финансирование будет осуществляться со стороны WWF, Программы развития ООН. Намечается реализовать программу в 2010-2014 гг.
Армен Геворкян посетил также комплекс Нораванк. В рамках мероприятий, посвященных 750-летию средневекового архитектора Момика, планируется открытие музея. Вице-премьер-министр ознакомился с ходом работ.
Помимо этого, в рамках визита состоялась встреча министра с руководителями общин, в ходе которой были обсуждены вопросы, относящиеся к социально-экономическим проблемам.