7 Հունիս 2010 - 10:01 AMT
Տեղի ունեցավ ԵԱՀԿ` երիտասարդության իր աշխատանքային իրավունքների մասին իրազեկվածության վերաբերյալ զեկույցի շնորհանդեսը
Երևանում տեղի ունեցավ ԵԱՀԿ Հայաստանի երիտասարդների շրջանում աշխատանքային իրավունքների մասին իրազեկվածության վերաբերյալ զեկույցի շնորհանդեսը:
Հետազոտության նպատակն է ձևավորել քննարկման շրջանակներ աշխատանքային իրավունքների և աշխատանքի տեղավորման խնդիրների շուրջ: Այն նպատակ ունի նաև բարձրացնել իրենց աշխատանքային իրավունքների մասին հայ երիտասարդների իրազեկությունը և արհմիությունների դերը այդ իրավունքների խթանման գործում` հանուն ավելի լավ աշխատանքային պայմանների հայ երիտասարդների համար:
Անդրադառնալով այդ խնդրին`ԵԱՀԿ երևանյան գրասնեյակի ղեկավարի տեղակալ Քարել Հոֆսթրան ասաց, որ արդյունավետ գործող աշխատանքային միությունները կենսունակ քաղաքացիական հասարակության անբաժան մասն են կազմում, և միաժամանակ հանդիսանում են ժողովրդավարական հասարակության հիմնասյուներից մեկը: «Այսօրվա զեկույցի նպատակն է խթանել քննարկումը ՀՀ-ում աշխատանքային միությունների դերի և երիտասարդներին ներգրավելու ուղիների մասին»,-ասաց Հոֆսթարը:
Իր հերթին «Ազատ հասարակություն» իրավապաշտպան երիտասարդական հասարակական կազմակերպության նախագահ Ռուբեն Սարգսյանն ասաց, որ հարցվածներից միայն 5 տոկոսն է հանդիսանում արհմիությունների անդամ: Նա նշեց երիտասարդության շրջանում արհմիությունների գործունեության մասին տեղեկատվության պակասը. « Հիմնական տարաձայնությունները գործատուի հետ առաջանում են աշխատավարձի չվճարման, ցածր աշխատավարձի և աշխատանքային պայմանագրի կետերի խախտման պարագայում: Երիտասարդների 59 տոկոսը տարաձայնությունները հարթում են բանակցությունների միջոցով: Իսկ 32, 1 տոկոսը նշում է, որ պատրաստ է դատարանի միջոցով վիճարկել իր իրավունքները»,-նշել է Ռուբեն Սարգսյանը:
Հետազոտությունն իրականացվել է 2009թ. երկրորդ կեսին ՀՀ բոլոր մարզերից 1205 երիտասարդ հարցվողների շրջանում:

В Ереване состоялась презентация исследования “Осведомленность армянской молодежи о трудовых правах и роли профсоюзов”, подготовленного при содействии ереванского офиса ОБСЕ. Как в ходе презентации исследования заявил заместитель руководителя ереванского офиса ОБСЕ Карел Хофстран, исследование показало, что армянская молодежь в основном не заключает с работодателями трудовые договора и именно по этому, трудно гарантировать защиту их прав. “Наша цель – содействие гражданским институтам и структурам Армении, а профсоюзы являются неотъемлемой частью гражданского общества”,- сказал Карел Хофстран.
В свою очередь председатель APR Group общественной молодежной организации “Свободное общество” Рубен Саргсян добавил, что исследование показало, что армянская молодежь в основном не владеет информацией о Трудовом кодексе Армении и не знает, как использовать механизмы защиты трудовых прав. “Из 1205 опрошенных только 5% молодежи является членом профсоюзов. Согласно исследованию, конфликты и разногласия между работодателем и молодыми людьми возникает из-за низкой зарплаты, опоздания зарплаты и нарушения пунктов договора”,- сказал Рубен Саргсян. Как отметил Саргсян, согласно исследованию, 59% опрошенных заявили, что решают разногласия на работе посредством переговоров, а 32.1% подчеркнули, что готовы защищать свои права в суде.