7 Հունիս 2010 - 11:37 AMT
Հունիսի 7-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը ընդունեց Միլանի նահանգային խորհրդի նախագահ Բրունո Դապեյի ղեկավարած պատվիրակությանը:Ողջունելով հյուրին` նախարարՆալբանդյանընկատեց, որ վերջին շրջանում հայ-իտալական հարաբերությունները զգալիորեն աշխուժացել են, ինչն արտահայտվում է նաեւ պաշտոնական պատվիրակությունների փոխայցելությունների ակտիվացմամբ:
Հայաստանի արտաքինքաղաքականգերատեսչության ղեկավարը նշեց, որ Հայաստանը հետաքրքրված է Իտալիայի հետ ապակենտրոնացված համագործակցության առավել խորացմամբ` այս առումով կարեւորելով Կոտայքի մարզի եւ Միլանի նահանգի միջեւ փոխգործակցությունը, ինչպես նաեւ Միլանի ու Երեւանի միջեւ հնարավոր համագործակցության հաստատումը:
Էդվարդ Նալբանդյանը շնորհակալություն հայտնեց Միլանի նահանգային իշխանություններին 2006 թ. Հայոց ցեղասպանության ճանաչման համար` ընդգծելով, որ մարդկության դեմ հանցագործությունների ճանաչումը եւ դատապարտումը համամարդկային խնդիր է:
Բրունո Դապեյը իր հերթին կարեւորեց հայ-իտալական ապակենտրոնացված համագործակցության զարգացումը, ինչպես նաեւ բարձր գնահատեց միլանահայ համայնքի արժեքավոր ներդրումը իր ղեկավարած նահանգի քաղաքական, տնտեսական եւ մշակութային կյանքում:
Հանդիպմանը անդրադարձկատարվեց նաեւ տարածաշրջանային խնդիրներին եւ դրանցլուծմանուղիներին, հաղորդում է ՀՀ ԱԳՆ մամլո ծառայությունը:

7 июня глава МИД Армении Эдвард Налбандян встретился с председателем областного совета Миланa (Италия) Бруно Дапе. В ходе встречи глава МИД Армении отметил, что в последнее время армяно-итальянские отношения заметно активизировались, о чем свидетельствуют частые взаимные визиты. При этом Эдвард Налбандян подчеркнул, что Армения заинтересована в углублении децентрализованного сотрудничества с Италией, придав значение взаимодействию между Котайкской и Миланской областями Армении и Италии.
Глава МИД РА также поблагодарил Областной совет Милана за признание Геноцида армян в 2006 году, отметив, что признание и осуждение преступлений против человечества является общечеловеческим вопросом. В свою очередь Бруно Дапе тоже придал особое значение развитию армяно-итальянского децентрализованного сотрудничества, а также высоко оценил вклад армянской общины в политическую, экономическую и культурную жизнь области.
В ходе встречи собеседники обсудили также региональные вопросы и пути их решения, сообщает пресс-служба МИД РА.