Երևանում տեղի է ունեցել ԵՄ Արևելյան գործընկերության քաղաքացիական հասարակության Հայաստանի ազգային պլատֆորմի հիմնադիր ժողովը: Ժողովի ընթացքում տեղի ունեցավ ազգային պլատֆորմի կանոնակարգի քննարկում, ինչպես նաև համակարգող խորհրդի անդամների ընտրություն: Ինչպես նշեց ԱԺ Եվրաինտեգրման հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանը, ժողովն անցնում է աշխատանքային մթնոլորտում և այն կարևոր միջոցառում է: «Որքան ուժեղ են ժողովրդավարական կառույցները, այնքան կայացած է քաղաքացիական հասարակությունը, իսկ դրա կայացվածությունը վկայում է պետության ժողովրդավար լինելու մասին: Մենք կարևորում ենք այս պլատֆորմի ստեղծումը, որը առաջ կմղի Արևելյան գործընկերության այլ պլատֆորմները»,-ասաց նա:
Իր հերթին ՀՀ-ում Եվրամիության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Ռաուլ դը Լուցենբերգերը կարևորեց ՀԿ-ների դերը Հայաստան-ԵՄ մերձեցման գործընթացում: Նա նշեց, որ հուլիսի 2-րդ կեսին կսկսվեն ՀՀ-ի և ԵՄ-ի միջև ասոցացման համաձայնագրի կնքմանն ուղղված բանակցությնները, որը շատ դժվար և համապարփակ առաջադրանք է ներկայացնում իրենից:
ՀՀ-ում Գերմանիայի դեսպան Հանս-Յոխեն Շմիդթը նշեց, որ Եվրամիության և իր արևելյան գործընկերների միջև համագործակցության կարևորագույն ոլորտներից է մարդու իրավունքների և ազատությունների ոլորտը:

В Ереване состоялось собрание национальной платформы Армении по гражданскому обществу инициативы ЕС «Восточное партнерство», в котором приняли участие представители гражданского общества Армении. В ходе собрания председатель парламентской комиссии по вопросам евроинтеграции Наира Зограбян придала важное значение участию гражданского общества в инициативе «Восточное партнерство». «Развитие гражданского общества в стране свидетельствует о наличии демократического государства. Мы придаем особое значение работе этой платформы, которая будет способствовать продвижению других платформ «Восточного партнерства»,- сказала Наира Зограбян.
В свою очередь глава делегации Евросоюза в Армении, посол Рауль Де Луценбергер заявил, что общественные организации играют большую и важную роль в процессе сближения Армения-ЕС. Посол сообщил, что во второй половине июля начнутся переговоры о заключении Ассоциативного соглашения между Арменией и ЕС, что, по словам Луценбергера, представляет собой нелегкую и комплексную задачу.
Посол Германии в Армении Ганс Йохен-Шмидт подчеркнул, что в сотрудничестве с Арменией ЕС уделяет особое внимание сфере защиты гражданских прав и свобод. По его словам, в ходе переговоров первостепенное значение уделяется торгово-экономическим вопросам. “Но подъем экономики может произойти только в атмосфере уважения прав человека, обеспечения свободы СМИ и борьбы с коррупцией”,- сказал посол.
В национальную платформу Армении по гражданскому обществу “Восточного партнерства” войдет 21армянская общественная организация.