Հայաստանը դեմ է հանդես եկել Թուրքալեզու երկրների խորհրդարանական վեհաժողովին դիտորդի կարգավիճակի շնորհմանը Սևծովյան տնտեսական համագործակցության Խորհրդարանական վեհաժողովում (ՍԾՏՀ ԽՎ): Այդ մասին լրագրողներին է հայտնել ՍԾՏՀ ԽՎ-ում հայկական պատվիրակության ղեկավար, ՀՀ ԱԺ ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Մինասյանը: «Եվ Թուրքիայի, և Ադրբեջանի համար, որոնք ՍԾՏՀ ԽՎ անդամներ են, չափազանց կարևոր էր դիտորդի կարգավիճակ ստանալը, ինչը հնարավորություն կտար նրանց ելույթ ունենալ ցանկացած հարցի քննարկման ժամանակ և մասնակցել բանավեճերին: Միակ տարբերությունն այն է, որ դիտորդները չունեն ձայնի իրավունք»,-ասել է նա: Ըստ կանոնակարգի, ՍԾՏՀ ԽՎ-ում յուրաքանչյուր երկիր վետոյի իրավունք ունի:
Ըստ Մինասյանի, այս հարցը չընդգրկվեց օրակարգում Հայաստանի դիրքորոշման պատճառով, ինչն էլ ադրբեջանական ու թուրքական պատվիրակությունների հիստերիայի պատճառ դարձավ: «Քննարկումների ժամանակ մեզ հարցնում էին, կարող է այնպես պատահել, որ Վեհաժողովի հաջորդ նիստում, որը կայանալու է Թուրքիայում, Հայաստանը դեմ չլինի դիտորդի կարգավիճակի շնորհմանը Թուրքալեզու երկրների խորհրդարանական վեհաժողովին: Մենք պատասխանեցինք, որ քանի դեռ նրանց քաղաքականությունը Հայաստանի համար կարևոր հարցերում չի փոխվել, նրանք հեռու կլինին ՍԾՏՀ ԽՎ-ում դիտորդի կարգավիճակ ստանալուց»,-ասել է նա:
Թուրքալեզու երկրների խորհրդարանական վեհաժողովի կետնրոնական գրասենյակը գտնվում է Ադրբեջանում, իսկ գլխավոր քարտուղարն է Ադրբեջանի իշխող կուսակցության ներկայացուցիչը: Վեհաժողովին անդամակցում են Թուրքիան, Ադրբեջանը, Ղազախստանը, Ղրղզստանը, Թուրքմենստանն ու Ուզբեկստանը:

8 Июнь 2010 - 08:51 AMT
Армения выступила против предоставления статуса наблюдателя Парламентской ассамблее тюркоязычных стран в Парламентской ассамблее Организации черноморского экономического сотрудничества (ПА ОЧЭС). Об этом сообщил журналистам руководитель армянской делегации в ПА ОЧЭС, председатель постоянной комиссии по финансово-кредитным и бюджетным вопросам НС РА Гагик Минасян. «И для Турции и для Азербайджана, которые являются членами ПА ОЧЭС, очень важно было получить статус наблюдателя, для того чтобы иметь право выступать при обсуждении любого вопроса и участвовать в дебатах. Единственная разница в том, что у них нет права голоса», – сказал он. По регламенту, в ПА ОЧЭС каждая страна имеет право вето.
По словам Гагика Минасяна, данный вопрос не вошел в повестку дня из-за позиции Армении, что привело к «истерии» глав азербайджанской и турецкой делегаций. «Во время обсуждений у нас спрашивали, может ли быть, что во время следующего заседания Ассамблеи в Турции Армения не будет против предоставления статуса наблюдателя Парламентской ассамблее тюркоязычных стран. Мы ответили, что пока у них не изменилась позиция в важных для нас вопросах, то они будут далеки от получения данного статуса», – добавил он.
Центральный офис Парламентской ассамблеи тюркоязычных стран находится в Азербайджане, а генеральным секретарем является представитель правящей партии Азербайджана. В Ассамблею входят – Турция, Азербайджан, Казахстан, Киргизия, Туркмения и Узбекистан