Սեպտեմբերի լույս 25-ի գիշերը Երեւանի «Առագաստ» սրճարանում զոհված Վրաստանի Նինացմինդայի շրջանի Ջիգրաշեն գյուղի 43-ամյա բնակիչ Պողոս Պողոսյանի հարազատները մտադիր են Հայաստանի նախագահի անվտանգության ծառայությունից փոխհատուցում պահանջել:Ինչպես «Արմինֆո» գործակալության թղթակցին հաղորդեց զոհվածի ավագ եղբայր Անդրանիկ Պողոսյանը, այդ երեկո Պողոս Պողոսյանն իր հետ 5 հազար դոլար փող է ունեցել, որը նա ստացել էր Երեւանում` իր հարազատ գյուղում եւ Ախալքալակի շրջկենտրոնում մի քանի բարեգործական նախագծերի իրագործման նպատակով: Զոհվածի եղբայրը պնդում է, որ իրավապահ մարմինները Պողոսյանի հարազատներին վերադարձրել են միայն 2600 դոլար: Կորել է նաեւ Պողոսյանի «Նիվա» մակնիշի ավտոմեքենայում գտնվող բջջային հեռախոսը եւ մեքենայի բանալիները: Անդրանիկ Պողոսյանը ընդգծել է, որ ընտանիքը մտադիր է փոխհատուցում պահանջել նախագահի անվտանգության ծառայությունից, «քանի որ, բացի փողի կորուստից, զոհվածն ունեցել է պարտքեր, իսկ երեք երեխան եւ ուսուցչուհի-կինը կորցնելով միակ կերակրողին, մնացել են առանց գոյությունը պահպանելու միջոցների»:
Երեկ Ռոբերտ Քոչարյանը հաստատել է Պողոսյանի մահվանը իր թիկնապահների կապի մասին: Պետության ղեկավարի խոսքերով, այդ երեկո «Առագաստ» սրճարանում իրեն ուղեկցող նրա անվտանգության ծառայության աշխատակիցները ոչ մի անգամ նկատված չեն եղել անօրինական գործողություններում: Ռոբերտ Քոչարյանը կոչ է արել լրագրողներին չշտապեցնել դեպքերը եւ սպասել դատաքննության արդյունքներին: Նախագահը նշել է, որ եթե դատարանը հաստատի, որ թիկնապահները վերազանցել են իրենց լիազորությունները, ապա նրանք կկրեն պատիժ գործող օրենսդրության համապատասխան: Ռոբերտ Քոչարյանը չի գտնում, որ միջադեպի արդյունքում նա պետք է ամբողջովին մեկուսանա հասարակությունից: «Նախագահը պետք է լինի հասարակական վայրերում, այդ թվում նաեւ` սրճարաններում»,- նշել է նա:

6 October 2001 - 14:57 AMT
СЕМЬЯ ПОГИБШЕГО В КАФЕ “АРАГАСТ” ГРАЖДАНИНА ГРУЗИИ НАМЕРЕНА ТРЕБОВАТЬ КОМПЕНСАЦИИ У СЛУЖБЫ БЕЗОПАСНОСТИ ПРЕЗИДЕНТА АРМЕНИИ
Родные погибшего в ночь на 25 сентября в ереванском кафе “Арагаст” 43-летнего жителя села Джиграшен Нинацминдского района Грузии Погоса Погосяна намерена требовать компенсации у службы безопасности президента Армении. Как сообщил корреспонденту агентства “Арминфо” старший брат погибшего Андраник Погосян, в тот вечер Погос Погосян имел при себе 5 тысяч долларов, которые он получил в Ереване для реализации нескольких благотворительных проектов в родном селе и райцентре Ахалкалаки. Брат покойного утверждает, что, правоохранительные органы вернули родным Погосяна лишь 2600 долларов. Пропал также находившийся в
автомобиле марки “Нива” сотовый телефон Погосяна и ключи от машины. Андраник Погосян подчеркнул, что семья намерена требовать компенсацуии у службы безопасности главы государства, “поскольку, помимо пропажи денег, у погибшего остались большие долги, а трое детей и жена-педагог потеряли кормильца и остались практически без средств к существованию”.
Вчера президент Роберт Кочарян подтвердил причастность своих телохранителей к смерти Погосяна. По словам главы государства, сотрудники его службы безопасности, сопровождавшие его в тот вечер в кафе “Арагаст”, ни разу не были замечены в противоправных действиях. Роберт Кочарян призвал журналистов не торопить события и дождаться результатов следствия. Президент отметил, что если суд установит, что охранники превысили свои полномочия, то они понесут наказание в соответствии с действующим законодательством. Роберт Кочарян не считает, что в результате инцидента он должен полностью отгородиться от общества. “Президент должен быть в публичных местах, в том числе и в кафе”, – отметил он.